Wizyt
Dziś: 44
Razem: 200615
stat4u

Samoyed

Monografie » Samoyed

 

 

         W Wiedniu, w 1912 roku została wydana 5 tomowa niezwykle interesująca książka, pt. "Życie Zwierząt", napisana przez dyr. Bronisława Gustawicza, ( znanego polskiego taternika i przyrodnika ), oraz przez prof. Emila Wyrobka.

Część pierwsza została poświęcona ssakom, ( a więc i psom ), natomiast w następnych tomach omawiane są ptaki, gady, płazy, ryby, oraz zwierzęta bezkręgowe.

Odnośnie psów, który ras znowu wtedy nie było zbyt wiele, zostało tak napisane (oryginalna pisownia):

"Żadne zpośród zwierząt zamieszkujących ziemię nie zasługuje na większe uczucia naszej przyjaźni, poważania, a nawet miłości jak pies..."

Oprócz omówionych chartów, dogów, brytanów, buldogów, psów myśliwskich, psów nowofundlandzkich - olbrzymów wpośród psów jedwabistych, psów bernardyńskich, innych psów jedwabistych, nazwanych pudlami, do których niektórzy zaliczają także pincze, psów owczarskich, a ostatnią grupę psów, o której winniśmy wspomnieć, tworzą te psy, które służą człowiekowi najwierniej i najniewolniczej, tj. psy domowe, czyli swojskie (Canis familiaris domesticus). Do nich należy pies pirenejski, pomorski, czyli szpic, węgierski pies wilczy, pies lapoński, kamczadulski i eskimoski, wogóle psy wszystkich ludów północnych...

"Czem pies owczarski dla trzody, tem jest szpic (Canis familiaris domesticus pomeranus) dla domu.....

W Niemczech używają wieśniacy szpiców do pilnowania obejścia, a woźnice do strzeżenia wozów...

Natomiast psy z okolic północnych podbiegunowych jak pies eskimoski zostały zakwalifikowane do Canis familiaris domesticus boeralis. Pan Carl von Linne w 1758 roku psa domowego oznaczył jako Canis familiaris i Canis familiaris domesticus, natomiast w 1993 roku pies domowy został zakwalifikowany jako Canis lupus familiaris, (podgatunek wilka szarego).

Carl von Linne (Carolus Linnaeus) był szwedzkim botanikiem, lekarzem i zoologiem i jest on uważany za ojca współczesnej taksonomii, (dziedziny nauk biologicznych zajmującą się teorią i praktyką tworzenia systemów klasyfikacyjnych organizmów).

A przedstawiam te strony z książki przede wszystkim ze względu na ich walory językowe, no i oczywiście zamieszczoną sylwetkę szpica.

W publikacji pt. "PSY" wydanej w Warszawie 16 lat później, w 1928 roku, a napisanej przez p. Maurycego Trybulskiego jest również o owczarkach arktycznych i szpicach europejskich, (albo nazywanych inaczej szpicami pomorskimi).

I bardzo znamienne jest ostatnie zdanie kończące omawianie owczarków arktycznych w perpektywie minionych dziesięcioleci do chwili obecnej :

" ... Ekscentryczne angielki i amerykanki hodują dziś białe psy samojadów (zwłaszcza okazy śnieżno-białe) i używają ich...”

A na zdjęciu został przedstawiony jest słynny Ch. VIKING, ojciec wielu doskonałych szczeniąt. Ch. VIKING przyszedł na świat 16 kwietnia 1911 roku po SERGA i po ALIX ( która to była córką HOUDIN'a i suki o imieniu KVIK) w hodowli  Reynell-Pack, a jego właścicielką została pani Mary Stuart Thynne z Londynu, właścicielka suk KARAWITCH, oraz YANSK, będącej importem. Właśnie po VIKING'u i po YANSK z ich ostatniego miotu, urodzonego 24 lutego 1914 roku, pochodzi RAMON, który pozostał w hodowli Mary Stuart Thynne, uzyskując tam wysokie tytuły wystawowe. W tym samym miocie był również BOBROV, który został w hodowli. A do Mary Stuart Thynne wrócę, przy omawianiu Ch. KIEFF'a, będącego synem Ch. VIKING'a i PRINCESS FEODOROVN'y.

Natomiast w książce "ALL About The Spitz Breeders", ( Wszystko o rasach szpiców " ) wydanej w Londynie w 1978 roku, czyli 38 lata temu,

na stronie tytułowej jest zdjęcie samoyeda, suczki która należała do autora, ale o niej piszę dalej, przy omawianiu hodowli " Novaskaya ". W rozdziale pt. "The Samoyed" odnośnie historii rasy w Anglii, tak autor - p. David Cavill m.innymi pisze: " Pierwsze samoyedy importowane do Anglii były różne w typie i w ówczesnych latach dane na ich temat były niewielkie, jak również nie przechowywano ich dokumentacji. Pan i pani Kilburn Scott ( (Ernest Scott i Clara Kilburn Scott) byli całkowicie odpowiedzialni za rozwój rasy i nie mogli zrozumieć, dlaczego niektóre ze skojarzeń psami importowanymi i mającymi wlewkę krwi psów z Rosji, czy Ostiak, dawały psy czarne , lub łaciate (białe z czarnym) i chociaż kolor biały, lub biszkoptowy/kremowy jest z pewnością dominujący, to wiele tych pierwszych wystawianych samoyedów było czarne, lub kolorowe. Kontynuując temat odnośnie koloru, to chcę wyjaśnić, że czysto białe samoyedy kojarzone z czysto białymi dawały w 3 lub 4 pokoleniu "martwy" biały włos i olśniewająco biały, z którego rasa ta jest tak dobrze znana, ale niestety stopniowo zanikający. Trzeba niekiedy używać do hodowli psów kremowych, czy z odcieniem biszkoptowym, żeby utrzymać blask, chociaż na ringach rzadko jest widać psy o takich umaszczeniach, mimo, że są one w pełni akceptowalne i mają swój urok. Odnośnie koloru p. Kilburn Scott zawsze utrzymywała, że psy o umaszczeniu kremowym, czy biszkoptowym są niezbędne w każdym planie hodowlanym, w celu osiągnięcia i utrzymania ich odporności i wytrzymałości."

W publikacji " British Dogs ", wydanej w 1903 roku i również w Londynie, tak pani Kilburn Scott pisała na temat samoyedów: " Na ogół nie jest do końca wiadomo, czy to samoyed, a nie pies eskimoski, były wyłącznie wykorzystywane podczas ostatnich ekspedycji polarnych z tą męczącą pracę dla rasy, tak wielce odpowiedzialną za możliwość odkrycia północnych i południowych polarnych regionów. Temperament samojeda sprawia, że jest on perfekcyjnym psem domowym i wtedy można pracować nad jego zachowaniem w okazywaniu niezadowolenia wobec niepożądanych ludzi, włóczęgów itp. Ludzie na ogół pytają o jego biały kolor, będąc w przekonaniu, że ten kolor jest trudny w utrzymaniu. Jest to w ocenie całkowicie błędne, ponieważ sieść nie przylega jak u Collie do ciała, tylko odstaje i w związku z tym nie ma tendencji do brudzenia się. My, w każdym razie nie myliśmy naszych psów. Jedynie czego potrzebują, to sporadycznego szczotkowania. Inne nasuwające się pytania, to stosunek do dzieci. Nasze psy były zawsze najlepszymi przyjaciółmi dla naszych dzieci, cieszyły się z możliwości baraszkowania z nimi. Jedną z ich ulubionych zabaw jest " polowanie na pantofelek " i jest to niezwykle zabawne oglądać psa szukającego pantofelka i potem uciekającego z nim. Bardzo pożądaną cechą u nich jest wolność od chorób. Nie wydają się chorować na nosówkę, jak inne psy. Moim zdaniem spowodowane jest to częściowo zdrowym i wolnym życiem na otwartej przestrzeni, jakie spędzały w bezkresnych tundrach północnej Rosji. Podczas mojej wizyty w Archangielsku nie słyszałam o jakimkolwiek przypadku nosówki. Muszę dodać, że rodzimy mieszkaniec Samoyed poświęca wiele uwagi swoim psom i czyni z nich wspaniałe zwięrzęta. Widziałam psy biegające tam i z powrotem ze swoich chooms  ( konstrukcją podobną do indiańskich tipi, a wykorzystywane przez koczowniczych pasterzy reniferów w północno-zachodniej Rosji ), lub namiotów, bawiąc się z dziećmi i mimo to nie było łatwo je tam kupić. Wyszkolony zaprzęgowy pies szczególnie wiele wart jest dla swojego właściciela.

Jej Królewska Mość ( księżna Aleksandra ) wielce ceniła samoyedy przez wiele lat, a jej pies JACKO jest jednym z najlepszych z jakichkolwiek importów. Muszę wspomnieć o pięknym białym samoyedzie PERLENE, ( PEARLENE ), która była w rękach pani Scott i która jest potomkiem z obu stron, psów używanych w ekspedycji Jackson-Harmswortha. Będąc praktycznie pierwszą osobą, która sprowadziła tę rasę do kraju, naturalnie jestem nimi zainteresowana, czerpiąc satysfakcję, patrząc jak stają się one ulubiona rasą. Są unikatowe w swoim pięknie i inteligencji."

W katalogu poznańskim z 1976 roku odnośnie rasy FCI 212  -  Samoyede, która występowała w ilości jednego zgłoszonego przedstawiciela tej rasy o imieniu Ch. MISIN v.d. Poolhut, umieszczonego w katalogu pomiędzy rottweilerem i sznaucerem średnim taka została podana informacja; " Ojczyzną tej rasy jest Alaska gdzie używany jest jako pies pociągowy. Jest to pies silny doskonale przystosowany do ciężkich warunków Północy. Piękne śnieżno-białe futro chroni go przed mrozami. Ze względu na swój piękny wygląd został sprowadzony do Europy, gdzie staje się coraz popularniejszy ".

Pierwszy samoyed zaimportowany do Brytanii został zakupiony w Archangielsku w 1889 roku przez panią Kilburn Scott. Obecnie uważa się, że SABURKA miał wlewkę krwi rosyjskiej. Kolejnym samoyedem była kupiona w 1895 roku od marynarza w Londynie suka o imieniu WHITHEY PETCHORA. Została ona połączona z " doskonale " białym psem o imieniu MUSTI, importowanym w 1894 roku przez panią Sitwell Sitwell ( właścicielkę NEV'y i będącą hodowcą samoyedów ) i wiele współczesnych samoyedów pochodzi bezpośrednio od tej pary. Np. po MUSTI'm i po WHITEY PETCHOR'ze dnia 11 maja 1901 roku urodził się Antarctic REX ALBUS, który zamieszkał u pani McLaren Morrison, właścicielki Ch. PETER'a OF GREAT. W miocie tym oprócz Antarctic REX ALBUS'a był NANSEN HIMSELF, oraz OLGALENE, która to suka była najprawdopodobniej ich siostrą z tego samego rocznika.

W katalogu z Crufts'a z 1898 roku, brązowy z białymi znaczeniami na piersi, łapach i ogonie, dziewięcioletni wówczas SABARKA został zgłoszony w następujący sposób - SAB SABARKA (samoyed lub siberian) kupiony (jako szczenię) przez obecnego właściciela, pana E.S. Scotta, od szefa plemienia Samordy, niedaleko Archangielska, Północna Rosja w 1889 roku, podczas ekspedycji Royal Zoological Society, ( Królewskiego Towarzystwa Zoologicznego ). Podana była również jego cena wynosząca astronomiczną jak na tamte czasy sumę 150 funtów.

Kolejnym samoyedem w UK była wspomniana, kremowa z białymi znaczeniami  WHITHEY PETCHORA, która miała szczenięta po SABAR'ce, urodzone w 1897 roku u Klary Kilburn Scott. Z miotu tego pochodziły - czarny PETER OF GREAT i jego brązowa siostra NEVA i rodzeństwo to wzięło udział w hodowli.

Ch. PETER OF GREAT

był doskonałym, jak napisano w " Dog Shows AND Doggy People " egzemplarzem z samoyedów, znanych jako " Święte Psy Archangielska ". Autorem tej książki, wydanej w 1902 roku w Londynie był C.H. Lane, który to napisał też książkę " Wszystko o Psach ". Charles Henry Lane był hodowcą psów rasy Dandie Dinmont Terrier , wystawcą i sędzią, jak również przez parę lat był w Komitecie organizacyjnym wystawy Crufts, a w 1900 roku oprócz zasiadania w Komitecie, sędziował dalmatyńczyki, niektóre rasy terierów i chartów, jak również psy zagraniczne, zgłoszone na tę wystawę.

Ch. PETER OF GREAT o umaszczeniu czarnym z niewielkimi białymi znaczeniami, urodził się dnia 28 czerwca 1897 roku, w hodowli Klary Kilburn Scott, zamieszkał u p. McLaren Morrison. Jego rodzicami zostali ośmioletni już wówczas SABARKA, (będący jednym z pierwszych przedstawicieli rasy w Anglii) i WHITEY PETCHORA, która najprawdopodobniej pochodziła z okolic północnego Uralu w Rosji, gdzie przepływa największa rzeka północnej Rosji - Petchora (Печора).

A. McLaren Morrison już w 1893 roku wystawiała psy, występujące w grupie psów "Z zagranicy, czyli z Chin, Indii, Australi, Afryki i z Egiptu", natomiast dwa lata później te jej psy były zgłoszone jako rasa - " chou chous ", żeby w 1897 roku występować już jako znane nam chow chow'y. W roku 1901 roku McLaren Morrison, która miała także krótkowłosego chow-chow'a , sprowadziła do Anglii pierwszego Lhasa Apso, miała Tybetańskie Spaniele, Japanese Spaniele, oraz była znanym w Anglii hodowcą krótkowłosych i długowłosych kotów. Ale największe sukcesy przyniosła jej rasa King Charles Spaniel. Była także znanym autorytetem, jeżeli chodzi o egzotyczne rasy psów, takie jak np. Pekinese, czy Japanese Spaniel.

WHITEY PETCHORA miała także szczenięta urodzone już u pani Gibbs, dnia 20 czerwca 1904 roku, po białym Ch. OLAF'ie OUSSA i z tego miotu pochodził np. BORIS OLAF, który początkowo zamieszkał u pani Rattray, ale jako cztero-letni pies był już wystawiany przez pana Dalziela, który nabył również dwie suki, COUNTESS HELEN i COUNT BALTHAZ'ę, (córkę OLAF'a OUSSA i GREET'y), a obydwie urodziły się w 1908 roku.

Dnia 10 lutego 1904 roku przyszły na świat w hodowli księcia Paula Troubetzkoy - DICKY, będąc synem OURS i PACIA OURS, a 11 kwietnia 1906 roku ROSETTE, jako córka SABAK'i i SAMKI. DICKY i ROSETTE zamieszkali u Colonela P. Maillard de Bellemare, będącego mieszkańcem Londynu. Książe Paul Troubetzkoy był natomiast rosyjskim rzeźbiarzem, żyjącym w latach 1866 do 1938.

Te pierwsze samoyedy inaczej były nazywane łajkami neneckimi, zamieszkujące wraz z koczowniczymi, rdzennymi plemionami Nenców ( samoyedów ) z rejonów Murmańska, Archangielska, Czukotki i Kamczatki. Te pasterskie łajki, które zachowały wygląd psa torfowego, dały początek grupie szpiców.

Natomiast Antarctic REX ALBUS został ojcem DIMITRI'ego i GRANDUKE, urodzonych dnia 31 stycznia 1905 roku, w hodowli pani McLaren Morrison, a matką tych szczeniąt była KEPWICK ALEXANDRA, która miała również szczenięta urodzone w kwietniu 1911 roku po CZAREVITCH'u, a ich syna z tego związku nazwano ALEXANDROVITCH.

KEPWICK ALEXANDRA urodziła się w hodowli p. Kilburn Scott, jako córka JACKO i PEARLENE, natomiast jej partner - CZAREVITCH urodził się 10 czerwca 1902 roku, w hodowli p. Kilburn Scott, jako syn NANSEN'a i Ch.PEARLENE, dla której to były to jej pierwsze dzieci, a zamieszkał u p. McLaren Morrison.

U McLaren Morrison zamieszkała również TSARITZA, która została matką szczeniąt, które przyszły na świat dnia 12 czerwca 1900 roku, po PETER'ze OF GREAT, a w tym miocie był PAN MICHAEL, który zamieszkał u pani J.W. Taylor, będącej właścicielką ANGEL'i. TSARITZA we wrześniu 1904 roku po Ch. PETER'ze OF GREAT urodziła np. BRUNELL'ę, która pozostała w hodowli. Ponieważ TSARITZA urodziła się przed 1899 rokiem, to jest bardzo prawdopodobne, że była ona córką WHITEY PETCHOR'y, ale mogła też być importem. McLaren Morrison miała również Kepwick TUKO, którego była już hodowowcą, i którego sobie zostawiła, jak również pozostawiła LITTLE DARGES, córkę TERUNG'a i MARIANI.

Szczególnym importem, który prawdopodobnie brał udział w wyprawie ekspedycyjnej p.Carstena Egeberg Borchgrevink, był znaleziony przez Ernesta Scotts, w Zoo mieszczącym się w Sydney, pies o imieniu ANTARCTIC BUCK, który w Anglii  został skojarzony z sukami z ważnych hodowli . Psa tego zobaczył nawet Jack London, amerykański pisarz, który doskonale znał psychikę psów arktycznych, czemu dał wyraz w książce " Biały Kieł ", (White Fang), wydanej po raz pierwszy w Ameryce w 1906 roku. Jack London pisywał również do magazynu " The Windsor Magazine ", wydawanego w Wielkiej Brytanii od 1895 roku. To właśnie w tym miesięczniku z 1898 roku pan Gambier Bolton, angielski pisarz i fotograf m.innymi zwierząt opublikował artkuł ze swoimi zdjęciami pt. " Zabawne Zagraniczne Psy ", zaczynając go tak:

" Ktokolwiek chodząc po naszych większych wystawach, takich jak w Crystal Palace Show, czy Birmingham, zauważy dziwne próbki psów domowych, które można znaleść w różnych częściach świata.Wprowadzenie zagranicznych ras psów i utworzenie specjalistycznych Klubów, mających za cel zachęcenie do hodowania ich w Wielkiej Brytanii, co powodowałoby wzrost liczby zagranicznych psów pokazywanych co roku na wystawach. Wspieranie i sprzyjanie przez Kluby Chow-Chow'a, Borzoi, Schiperke, Poodle i inne Kluby, które coraz częściej dają jako dodatek do nagrody pieniężnej, oferowanej przez sponsorów wystaw ładne medale i dodatkowe nagrody pieniężne. Istotą tego myślenia jest to, że inne rasy psów w szybkim tempie zajmują czołowe miejsca wśród innych ras w tym kraju i że wielu hodowców zdaje się, że ignoruje nasze rasy dla kynologicznych nowinek...".

Z tych zagranicznych ras autor wymienia pudle sznurowe - Champ. ACHILLES'a i DEXTER'a,

australijskiego dingo, wilko-podobnego , o zdecydowanie niepewnym temperamencie i usposobieniu.

Większość z tych zwierząt, jak pisze pan Gambier Bolton, jest pokazywanych w klatkach z mocnymi żelaznymi prętami z przodu.

.. " Z Chin mamy jadalnego psa chow-chow (słowo "Chow" oznacza żywność), ich kolor jest generalnie czarny, czy czerwono-brązowy, a czasami ma kolor kremowy, podczas gdy biały pokazany na naszej ilustracji jest bardzo wielką rzadkością... Pod tym kątem, z punktu widzenia członków Klubu Chow-Chow'a, że wolą zdecydowanie patrzeć na swoje psy, a nie gotowanie pięćdziesięciu do stu swoich ulubieńców w ogromnym kotle (co jest dość częstym zjawiskiem na Wyspach Hawajskich i to nie tak wiele lat temu), aby zapewnić żywność dla siebie i swoich rodzin i ta kwestia o ile nam wiadomo nie została jeszcze prawnie uregulowana ".

Z Chin pochodzi również pekiński spaniel, a prezentowana LITTLE BILLEE należała do Księżnej Walii. Nie zabrakło zdjęcia doga tybetańskiego, oraz suczki o imieniu PERLA,

o której piszę trochę dalej. ARCTIC KING (the Esquimaux) i PERLA były w rękach Księcia Walii i psy te, które wygrały wiele nagród w Wielkiej Brytanii, były prawie perfekcyjnymi okazami w swojej rasie. Ta ostatnia ( PERLA ) jest bardzo daleko powyżej średniej i jednym z największych zwycięzców w hodowli Księcia w Sandringham.

Eleganckie, małe schiperki, holenderskie, kanałowo-barkowe psy są właśnie bardzo modne w tym kraju, ich lśniąca, czarna i szorstka okrywa włosowa, aktywność i radzenie sobie na zatłoczonych ulicach, czyni te zwierzęta szczególnie cenne w naszych wielkich miastach. Schiperke jest bardzo starą rasą z Holandii i na wielu obrazach holenderskich mistrzów już ponad sto lat temu te inteligentne pieski są pokazane, siedzące na dachach części mieszkalnej barek i zazdrośnie czuwające nad własnością swoich panów.

W przeciwieństwie do mocno owłosionych czarownic pudli, od których ten artykuł rozpoczęliśmy, nie możemy zrobić lepiej niż zakończyć, przedstawiając istniejący okaz najbardziej skąpo owłosiony - chiński grzywacz. Na zdjęciu autor pokazał chińskiego bezwłosego psa o imieniu CHYNO i który to zdobył Nagrodę Specjalną w zeszłym roku (w 1897 roku) podczas wystawy psów Ladies Kennel w Holland House.

I trzeba oddać pannie de Pintos cześć za jej cierpliwość i wytrwałość w przeszkoleniu psa, żeby uzyskał taką perfekcję w zdobywaniu sukcesów ".

ANTARCTIC BUCK,

którego wysokość mierzona w kłębie wynosiła 53,34 cm, był czysto białym samoyedem i później ten kolor włosa przekazywał swojemu potomstwu. Przyjechał do Anglii, jako już dorosły pies, który wcześniej spędził 6 lat życia w ZOO w Australii, gdzie się znalazł po wyprawie ekspedycyjnej p.Carstena Egeberg Borchgrevink, mającej miejsce w 1899 roku. Ernest Scott znalazł go w ZOO w 1906 roku i przywiózł go do Anglii w 1908 roku. Ale już wcześniej pan Ernest Scott, członek Królewskiego Towarzystwa Zoologicznego miał z jego ramienia możliwość w 1880 roku towarzyszyć w wyprawie do Archangielska, gdzie po raz pierwszy zobaczył białe puchate szczenię, wzbudzające wielkie zainteresowanie i które przyczyniło się jego zainteresowaniem samoyedami.

Natomiast w roku 1916 Ernest Scott wyemigrował do Ameryki pozostawiając Klarze i córkom (Ivy Kilburn-Morris i Joyce Kilburn Scott) prowadzenie hodowli samoyedów - " Of Farningham ", znanej na całym świecie i której historia nie przeminęła.

W ciągu następnych 20 lat wiele innych importów przybyło do kraju, jak też psy, które były przywiezione, zarówno te, które brały udział w ekspedycjach, jak i ich potomkowie, urodzone w czasie ekspedycji.

Amundsen opisywał to tak: " ....Możecie słyszeć poszczekiwania i odgłosy szczeniąt, które się bawiły, a częściowo walczyły ze sobą. Jest to obrazek obozowiska niedaleko bieguna ....".

Zresztą psy tej rasy, początkowo nazywanej "samoyede", (a nazwa ta została nadana w 1892 roku i pochodziła od nazwy związanej z plemieniem Samoyedów, wśród których te psy żyły na terenach północnej Syberii), brały również udział w ekspedycjach polarnych ( które miały miejsce w latach 1870 -1912 ) Amundsena, Nansena, Shackeltona, jak i we wspomnianej już ekspedycji Jackson-Harmswortha.

W kiążce " The Heart Of The Antarcic ", ( " Serce Antarktydy " ), napisanej przez Ernesta Henry'ego Shackletona i odnoszącej się do ekspedycji z lat 1907 do 1909, na Biegun Południowy. W rozdziale poświęconej towarzyszącym im psom możemy przeczytać:

" Nasze psy, choć oryginalnie szczepu Syberii, były hodowane w łagodnym klimacie Nowej Zelandii, będąc potomkami psów, które zostawione zostały tam kilka pokoleń temu przez ekspedycję. Były małe, i widać było, że są to krzyżowki z nędznymi rasami. I mimo to jednak nie zatraciły one zdolności do znoszenia niezwyczajnie surowego klimatu i na krótkich trasach, dla których były one stosowane, zrobiły wspaniałą pracę.One rozkoszowały się chłodem, nic je tak nie cieszyło jak przewracanie się w śniegu i walki w zaspie, i nie korzystały z kenelu dla nich zrobionego, woląc zwijać się w śniegu, co najwyżej w zaciszu kennelu, lub kładły się na czymkolwiek ciemnym, np. na węglowej poduszce.Widać było u nich cechy charakterystyczne dla dzikiego psa północy, a niektóre miały cechy swoich przodków wilków.

Opisane zostały poszczególne psy tej ekspedycji, takie jak np. GWEN, która miala czyste cechy wilcze w swoim zachowaniu. Próbowano raz z kufy GWEN po jej pewnym polowaniu zabrać pingwina, ale ona omal nie oszalała w swych wysiłkach w zwijaniu się i skręcaniu się tak szybko, że wzrok nie mógł za nią nadążyć i tym bardziej, żeby móc jej go zabrać. Był również stary SCAMP, którego autorytet nigdy nie był poważnie zakwestionowany, były również TRIP, WOLF, ROLAND, stary WOPLF, DAISY ...." i inne, a których zachowania zostały tam również opisane ".

W ksiażce " The Heart Of The Antarcic " dano zdjęcia psów z ekspedycji, a wśród nich było i to pokazane niżej.

Poniższa mapka, wydana w 1929 roku w Niemczech (Leipzig) określa tereny zamieszkałe przez poszczególne plemiona, w tym także przez Samoyedów, a na mapce te tereny zostały zaznaczone kolorem żółtym z czarnymi kropkami.

W Geografii Powszechnej z roku 1967 można przeczytać odnośnie nacji Arktyki: " Ludy eurazjatyckiej Arktyki - Lapończycy, Nieńcy (nazwa własna, naród zaliczany do Samoyedów)- od wieków żyły z hodowli rena, oczywiście nie zaniedbując również łowiectwa, które jednakże miało tu zawsze znaczenie drugorzędne. Drugim zwierzęciem, oswojonym przez ludy arktyczne i w pełni włączonym w ich tryba życia codziennego, jest pies. Wzdłuż całej Arktyki do dzisiaj jeszcze używa się psich zaprzęgów jako głównego środka transportu. "

Wracając jeszcze do książki "ALL About The Spitz Breeds", to czytamy:  " Do późnych lat 20-tych p. Kilburn Scotts rozwija rasę nie tylko poprzez hodowlę, ale również poprzez założenie fundacji i dostarczając później materiał hodowlany nowym hodowlom, które z sukcesem go później wykorzystały. Oni (Ernest i Clara Kilburn Scott) napisali standard, który do czasów obecnych w większości nie został zmieniony .Pani Kilburn Scotts zmarła w 1944 roku, a pan Will Hally napisał takie o niej wspomnienie: - Wiele osób przyczyniło się dla rozwoju rasy, ale pani Kilburn Scotts własnymi rękami stworzyła wszelkie podwaliny pod rozwój rasy.... Wzniosła wielki gmach nie tylko pod względem wielkości, ale i wspaniałości -. ...    Niewątpliwie samoyed jest najbardziej popularną rasą wśród szpiców. Ich elegancja i czar ujmują każdego, nawet tego, który nie lubi psów ".

Powyższa reklama została zamieszczona przez Klarę Kilburn Scott w katalogu wystawy Cruft's w 1910 roku. Z niej dowiadujemy się, że hodowla została założona 15 lat wcześniej (czyli w 1895 roku), szczenięta są zawsze dostępne, opłata za psy hodowlane, (reproduktory) 2 & 3 gwinei, (10 lat później suma ta wynosiła 10 gwinei). A wymienione psy to:

IVAN, którego rodzice brali udział w ekspedycji Jackson Harmsworth, a tymi rodzicami byli NANSEN i Champ.PEARLENE (i to jej rodzice brali udział we wspomnianej ekspedycji). IVAN miał z suką JUGAR szczenięta, urodzone 12 maja 1906 roku, w hodowli p. Kilburn Scott, a w miocie tym była np. suka Arctic CZARINA, która zamieszkała u pana Stadelmaiera. IVAN'owi również urodziły się dnia 14 marca 1911 roku dzieci po URAL, a ich syn o imieniu Salthrop FROST został także wykorzystany w dalszej hodowli.

Rodzice całkowicie białego HOUDIN'a

brali udział w ekspedycji Duke Of Abruzzi's, ( księcia van Abruzzi, będącego bratem króla Włoch - który to sprowadził pierwsze samoyedy do Włoch ). Louis Amadeus Jose Maria Ferdinand Frans van Savoy-Aosta, będący Księciem Of Abruzzi, żył w latach 1873-1933 i był włoskim oficerem marynarki, badaczem i alpinistą. W 1913 roku została wysłana kartka pocztowa z Rzymu do Lucerny ( Szwajcaria ) przedstawiająca m.innymi zaprzęg samoyedów.

HOUNDIN miał szczenięta z Ch.PEARLENE, KVIK, OLGALENE, i z MOOSW'ą, będącą córką OLGALENE i NANSEN'a. Zdjęcie HOUDIN'a ukazało się w książce " Dogs Of All Nations " ( " Psy Wszystkich Narodów " ), wydanej w 1915 roku, a napisanej przez W.E. Mason, który także dał krótką informację o rasie. Odnośnie koloru tak napisał " Biały, lub biały z czarnym, brązowy lub w wilcze plamy ".

PRINCE ZOUROFF, urodzony w czerwcu 1904 roku był synem JACKO i OLGALENE. W miocie tym były również YURGOLENE i URAL, oraz ich brat - Gilston POLAR LIGHT, mieszkający u M. Lowry, który z suką WHITE FANG dał córkę - KAM'ę Of Farningham.

KAMA Of Farningham została później matką NICO Of Farningham, urodzonego dnia 1 czerwca 1921 roku. Ojcem Am.Ch. NICO Of Farningham, który zamieszkał w Ameryce i tam został amerykańskim championem, został Antarctic NICO. W 1923 roku powstał Samoyed Club Of America i którego pierwszym zadaniem było opracowanie wzorca rasy.

Ale rok wcześniej, dnia 2 listopada 1020 roku KAMA Of Farningham urodziła ROD'ę Of Farningham, która została w przyszłości babką (poprzez swoją córkę - CHOR'ę Of Farningham) dla CHORAINE Of Farningham i PRINCE ZOUROFF'a Of Farningham.

WHITE FANG to córka Ch. KOSKO i SASK'i, będącej córką BALDER'a. Bratem WHITE FANG, (która miała również dzieci z psem o imieniu SKEET) był TORIS, urodzony 17 sierpnia 1910 roku, późniejszy partner SNOWBELLE.

Gilston POLAR LIGHT miał z NISHKA QUENNIE dzieci w hodowli pana Johnstone, urodzone dnia 3 października 1905 roku, a ich syn nazwany PRINCE SOLTIKOWSKY pochodził właśnie z tego skojarzenia.

JACKO, który odnosił wiele zwycięstw na wystawach, ( będący także ojcem PRINCE ZOUROFF'a ), był synem NIMROD'a i JENNY, psów pochodzących z ekspedycji Jackson-Harmswortha, podczas której zresztą się JACKO urodził. JENNE miała szczenięta także po BARDOG'u i urodziła się wtedy GLADYS, późniejsza matka FLO. Zarówno JENNE jak i BARDOG były samoyedami sprowadzonymi z Syberii.

PRINCE ZOUROFF natomiast był synem i zarazem partneremi OLGALENE, a ich szczenięta urodziły się w 1906 roku. Z tego skojarzenia pochodziła np. RHINA, późniejsza matka Antarctic NICO, ( o którym piszę dokładniej dalej ), oraz jego siostry - POLY, która została w przyszłości matką szczeniąt nazwanych - LAIKA, DESSA Of Farningham i PRINCE BORIS of Farningham, (późniejszy ojciec PRINCESS OLG'i, której matką została SONYA). PRINCE ZOUROFF miał również potomstwo z RUSSOLENE, ale o tym skojarzeniu wspominam niżej, przy omawianiu Ch. KOSKO.

Ch. KAJFAS urodził się w sierpniu 1909 roku, po Antarctic BUCK'u i OLGALENE, która to suka była córką MUSTI'ego i WHITEY PETCHOR'y. OLGALENE miała również potomstwo po HOUDIN'ie i miotu tego pochodziła MARTYSKA, która to suka została matką psa o imieniu CZAREWITCH, ale urodzonego dnia 26 listopada 1906 roku i będącego wnukiem (poprzez swojego ojca - Am.Ch. DE WITTE Of Argenteau, urodzonego dnia 20 sierpnia 1904 roku) pierwszego zarejestrowanego w AKC samoyeda - Rus.Ch. MUSTAN'a Of Argenteau. Rus.Ch. MUSTAN (MOUSTAN Of Argenteau), pochodzący z Sankt Peterburga był podarunkiem od panującej cesarskiej rodziny Romanowów dla Mercy d’Argenteau. Pies ten wyjechał do Ameryki w 1904 roku i został tam w 1906 roku pierwszym amerykańskim championem.

http://www.oldsams.info/dutch/dogs_postimport_NL.html

Na tej holenderskiej stronie są zamieszczone zdjęcia wielu historycznych samoyedów, chociażby takich jak: LUSKA, należąca do księcia Walii, HOUDIN, WHITEY PETCHORA, POLAR LIGHT, PETER Of GREAT, VILNA, IKON, AYESHA z podpisem " mieszaniec ", ponieważ suka ta miała niezbyt charakterystyczny jak dla samoyeda wyraz głowy. Jest tam także zdjęcie MUSTAN'a i wiele innych unikatowych zdjęć.

Ch. KAJFAS miał również potomstwo z suką o imieniu JETSUM, zamieszkałą w hodowli p. Kilburn Scott, a ich syn NICKOLA (Of Farningham) urodził się dnia 4 maja 1915 roku i zamieszkał u pani L. Speke, natomiast siostra NICKOL'i, o imieniu JET (Of Farningham) swoje dzieci miała dnia 19 pażdziernika 1919 roku po Champ. VIKING'u. Sukę z tego miotu WHITE LADY nabył  R. Tizard, u którego miała ona dzieci po SAM SHACK'u.

Natomiast po CZAREWITCH'u i po Ch. ALAS'ce urodziła się ALITIZA, mająca w przyszłości również szczenięta, po TARNASOOK'u, (będącego synem PRINCE ZOUROFF'a i BUCKLENE). Ich syn został nazwany PRINCE i miał on także dzieci, np. z WHITE POPPY, (która to suka wywodziła się z pierwszego miotu Ch. TCHIT'y).

Dziećmi PRINCE i WHITE POPPY były PATRICIA (późniejsza babka PATAR'y) i WHITE FUR, która to suka u pani Edwards miała szczenięta po Champ. KARA SEA, urodzone np. dnia 4 września 1930 roku i z miotu tego pochodziła np. SCHILKA Of KARA SEA, oraz SNOW WHITE, który to pojechał do Australii, gdzie zdobył championat Australii.

Wracając do OLGALENE, to dnia 7 grudnia 1908 roku miała potomstwo po ROUSKI'm i urodziły się wtedy URALENE, która pozostała w hodowli i była wystawiana w wieku 13 lat, oraz VOLCHITSA, późniejsza championka, która to miała potomstwo u pani A.Wishaw, np. urodzone dnia 29 grudnia 1912 roku po SOUTH POLE, W miocie tym było rodzeństwo - suczka CALDWELL AURORA, która 3 lata później była do sprzedania za 25 funtów, pies o imieniu ZAHRA

 

późniejszy champion i reproduktor, który zamieszkał w hodowli należącej do pani F.A. Cammack, która to razem z p. Shackleton była właścicielką czarnego PEDRO, ( syna Ch.PETER'a OF GREAT i Ch. ALASK'i ), urodzonego dnia 3 grudnia 1905 roku, w hodowli p. McLaren Morrison.

W sumie OLGALENE doczekała się conajmniej 6 miotów, a jej partnerami zostali JACKO w 1904 roku, NANSEN, HOUDIN, PRINCE ZOUROFF w 1906 roku , ROUSKI w 1908 roku i Antarctic BUCK w 1909 roku.

Zdjęcie potomstwa Ch.PETER'a OF GREAT i Ch. ALASK'i ukazało się w " The New Book of The Dog  ", wydanej po raz pierwszy w UK w 1907 roku i której autorem był pan Robert Leighton, żyjący w latach 1859 do 1934.

Bardzo możliwe, że jednym z tych szczeniąt był PEDRO. Nie jest jednak wykluczone, że zdjęcie przedstawia miot urodzony wcześniej, w 1904 roku i którego byli także ci sami rodzice, tym bardziej, że pani McLaren Morrison była zwolenniczką nie tylko białych samojedów i mogła te skojarzenia powtórzać.

W książce wydanej w 1903 roku pt. " British Dogs " ( Brytyjskie Psy ) można przeczytać: " inne kolory -  brązowe, a raczej czerwono-brązowe są podziwiane, ale również czarne i inne kolory nie są nieznane. Pani McLaren Morrison ma piękne brązowe okazy, a w ich ojczystym kraju te kolorowe samojedy są być może bardziej cenione w pracy niż białe ".

Miotową siotrą CALDWELL AUROR'y, oraz ZAHR'y była Ch.  AURORA, która zamieszkała u pani E. Gilbert, która to właśnie sprzedawała CALDWELL AUROR'ę. Natomiast ich młodszą siostrą była TOSCA, późniejsza partnerka Ch. NIM'a Of Farningham. O ich dziecku o imieniu KNIAZ piszę dalej, przy omawianiu Ch. Tchit'y. Dnia 17 kwietnia 1924 roku po NIM'ie Of Farningham i po TOSC'e urodził się MIM, który zamieszkał u pani M. Chalk.

Ch.ALASKA przyszła na świat w czerwcu 1903 roku w hodowli p. Wilsona będąc córką RUSS'a i FLO, czyli ALASKA była rodzoną siostrą RUSSOLENE. Ch. ALASKA miała u pani McLaren Morrison dzieci po REX ALBUS'ie, urodzone 1 grudnia 1909 roku, np. w miocie była MISHKA, która pozostała w hodowli.

TOGONO, młodsza siostra ALASK'i urodziła się w hodowli pana Wiltona, dnia 13 lutego 1904 roku, a żyła do 20 grudnia 1908 roku, u p.L.L. Sitwelli,u  której miała potomstwo z psem o imieniu DRAGA, urodzone dnia 13 marca 1906 roku. Ich syn KARA zamieszkał u pani Campbell of Succoth.

Czyli rodzeństwem dla siebie byli Ch. ALASKA, RUSSOLENE, TOGONO i IVANOFF, aczkolwiek nie z jednego rocznika.

PEDRO, którego miotowymi braćmi byli PETE , PIERRO i CRUSADOR, (którzy pozostali w hodowli ) miał parę kryć i np. miał m.innymi potomstwo z suką SNOWQUEEN, (urodzoną dnia 15 czerwca 1905 roku z przydomkiem "Antarctic", córką NANSEN'a i Ch.PEARLENE), które przyszło na świat dnia 2 lipca 1908 roku w hodowli pań Shackleton i Cammack. Np. w miocie tym urodziły się SNOWBALL i jego siostra SLEIGHBELLE, które to rodzeństwo było w posiadaniu Księcia Orleańskiego. Po SNOWBALL i po ROS'ie urodziła się WINNIE, przyszła matka dzieciom, które przyszły na świat dnia 15 kwietnia 1913 roku. Córką WINNIE była WIEMUR, która to suka miała szczenięta po wiekowym już CZAREWITCH'u. Przyszły one na świat dnia 4 czerwca 1916 roku, a ich synowie o imieniu  MALSCHICK i SHUT BALACKEROR zostali amerykańskimi championami. Ich miotowy brat o imieniu BORIS również został ojcem dzieci, mając potomstwo m.innymi z EVALO II, która to suka była jego młodszą siostrą. EVALO II przyszła na świat dnia 6 marca 1919 roku, jako córka Am.Ch.MALSCHICK'a i WIEMUR.

SHUT BALACKEROR miał potomstwo z OTISKA, w hodowli "Of Yurak", a ich córką była urodzona dnia 1 września 1918 roku - PETROVA Of Yurak, która swoje dzieci miała po Am.Ch. TOBOLSK'u w hodowli "Donerna's". Np. dnia 8 sierpnia 1920 roku urodziło się rodzeństwo - Am.Ch. NANOOK Of Donerna i jego siostra Donerna's IGNATZ. Młodszą siostrą PETROV'ej Of Yurak była MITZI Of Yurak, urodzona dnia 16 maja 1921 roku, która miała dzieci po TOBOLSK'u.

OTISKA, która przyszła na świat dnia dnia 7 maja 1917 roku, będąc córką Am.Ch. MALSCHICK'a i WIEMUR, miała ponownie szczenięta po Am.Ch. TOBOLSK'u, które przyszły na świat dnia 5 września 1922 roku i w miocie tym były np. Donerna's NARA, która pozostała w hodowli, jej brat Am.Ch. TOBY Of YURAK II, późniejszy partner Am.Ch. MAROOS'y Of Farningham, oraz MONNIE Of Tundra.

Dnia 5 stycznia 1923 roku przyszła na świat Am.Ch. VALESKA Of Jurak, będąca młodszą siostrą m.innymi Donerna's NAR'y. Am.Ch. VALESKA Of Jurak swoje potomstwo rodziła pod przydomkiem " Siberian ".

Natomiast o dwa lata młodszą siostrą Donerna's NAR'y i Am.Ch. TOBY Of YURAK II, była urodzona dnia 4 września 1924 roku ZULEIKA Of Yurak, która swoje potomstwo miała w hodowli "Laika's". W hodowli "Laika's" zamieszkała nieco wcześniej półsiostra ZILEIK'i Of Yurak, a była nią urodzona dnia 29 kwietnia 1924 roku suka o imieniu ZOLKINA, będąca córką Am.Ch TOBOLSK'a i MITZI Of Yurak.

Miotowym bratem ZOLKIN'y był Am.Ch.BILLY BOY, późniejszy ojciec dzieciom. ZOLKINA swoje potomstwo miała po Am.Ch. Donerna's BARIN'ie urodzone w 1927 roku, oraz po Am.Ch. Yurak's NANSEN'ie, a ich córka Am.Ch. Laika NATIYA kontynuowała karierę hodowlaną.

Wracając jeszcze do PEDRO to został również on ojcem szczeniąt urodzonych dnia 21 stycznia 1908 roku, a jego parnerką została ANGELA, mieszkająca u pani J.V. Taylor. ANGELA, trzy lata wcześniej, dnia dnia 5 listopada 1905 roku, urodziła po Ch. OLAF'ie OUSSA, m.innymi pieska, którego hodowca nazwał CRACKERS, i który zamieszkał u J.E. Bullena.

CRACKERS występował w 1907 roku na Crufts'ie zdobywając pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 2 funtów, a oceniany był przez panią McLaren Morrison. Za zajęcie miejsca drugiego otrzymywało się 1 funt, a za 3 miejsce - 50 szylingów

A inne psy z tego miotu o imieniu PONETO i WHITEFROST, jak już wspomniałam, nabył również Książe Orleański, który wystawił w 1910 roku na Crufts'ie grupę hodowlaną złożoną z 5 samoyedów.

A były nimi SNOWQUEEN, SNOWBALL, SLEIGHBELLE, PONETO, oraz WHITEFROST. Dnia 8 kwietnia 1910 roku urodziły się inne dzieci PEDR'a, którego partnerką została suka o imieniu CHEWSKA, mieszkająca u pana F. Colmana, a pochodzące z tego miotu TAMARA i COCOA pozostały w hodowli.

Po PEDRO i po ALASKA POM POM urodził się Le GARSON, który to pies został ojcem BABETTE.

Natomiast BABETTE urodziła dnia 21 czerwca 1910 roku po POM POM - POMPEY'a, który to także nie odszedł bezpotomnie, mając dzieci z WIEMUR. Z tego krycia urodziły się BEE BEE, rodzeńswo BILLY MERCER, LADY BETTY i PEGGY, urodzone dnia 12 sierpnia 1915 roku.

I tak: BEE BEE miała dzieci po Am.Ch. MALSCHICK'u, dla których WIEMUR była podwójną babką, BILLY MERCER miał potomstwo z córką Am.Champ. MALSCHICK'a, LADY BETTY została matką dzieciom, natomiast PEGGY także miała miot po MALSCHICK'u.

 

 

OLAF, chodzi tutaj o Ch. OLAF'a OUSSA,

który to urodził się w styczniu 1901 roku po MUSTI'm i po NEVA, (siostrze PETER'a THE GREAT) w hodowli pani Sitwell, był przez właścicielkę Frederikę Ringer wystawiany w 1906 roku na Crufts'ie w grupie " psów zagranicznych ", (początkowo Kennel Club wyraził zgodę, żeby właśnie w tej grupie samoyedy występowały) i do której to grupy zgłoszono wtedy 9 sztuk. Miotowym bratem OLAF'a OUSSA,  (który na poniższym zdjęciu jest w środku, na drugim planie ), był BALDER, który z Am.Champ. DRAG'ą dał właśnie sukę SASK'ę, (matkę WHITE FANG'a).

Dnia 2 stycznia 1903 roku BALDER został ojcem psa o imieniu SERGA , (będącego synem Am.Champ. DRAG'i) - późniejszego reproduktora, który miał także z OLG'ą dzieci w hodowli p. Kilburn Scott. Na przykład urodzone 14 listopada 1909 roku po SERGA i po OLGA i z tego miotu pochodzi pies - TINKER BELL, który zamieszkał u pana L. Timmins, znanego w tamtych czasach hodowcy samoyedów.

Do klasy wystawowej - " Psy zagraniczne " zaliczono m.innymi: Esquimaux Dog, Swedish Beagles, Chinese Dogs i ich odmiany, Japanese Pugs, co można przetłumaczyć jako japoński mops, Dingoes, czyli dingo, oraz Russian Wolfhounds - chart rosyjski. Japanese Pugs, w tłumaczeniu na polski - japoński mops, a znany współczesnym jako Japan Chin, w Anglii był już pokazany np. na wystawie odbywającej się w Aleksandra Palace, latem 1878 roku, czyli 136 lat temu. W klasie " Psy zagraniczne " występowały także Dhole, Elk Hunds ( elkhund ), The Lhassa Terrier, czy Thibet Spaniels ( pisownia oryginalna ).

Ale wcześniej, w 1891 roku na Cruft'a została zgłoszona biała PERLA ( Lapland, Sledge Dog ) z informacją, że jest nie na sprzedaż, a była ona własnością Księcia Walii, późniejszego króla Edwarda VII, (i późniejszego pradziadka królowej Elżbiety II). Występowała często na wystawach, zdobywając 12 razy I i II miejsce jako pies zaprzęgowy, o nieznanej dacie urodzenia, rodzicach, oraz nazwisku hodowcy i była zgłaszana do grupy - " Psy z rejonów arktycznych, Norwegii, Szwecji, Laplandii, Finlandii i Islandii ". PERLA pochodziła z Rosji, a została podarowana przez kapitana Josepha Wiggens, który to był pionierem w nawiązaniu stosunków handlowych drogą morską pomiędzy Anglią a Syberią. Książe Walii był wielkim amatorem psów, miał dwa retrievery o falistym włosie, a także norweskiego psa z szarymi znaczeniami o imieniu BIZOFF.

Ta grafika ukazała się w książce " All About Dogs " ( " Wszystko o psach " ), wydanej w 1910 roku, a napisanej przez pana C.H. Lane, o którym dokładniej piszę dalej, przy okazji omawiania PETER'a OF GREAT. Rysunek ten został podpisany jako Lapland - Sledge - Dog " PERLA ", wł.Książe Walii. Na wystawę Crufts w 1897 roku, oprócz PERL'y był zgłoszony przez pana L.R. Lumley pies o imieniu MALCHIK, urodzony w 1894 roku i oznaczony jako " Siberian ". To były jedyne informacje dotyczące tego psa.

I znowu to samo zdjęcie PERL'y,

zostało wykorzystane na pocztówkę, a zostało ono zrobione przez pana Gambier Boltona, który urodził się w 1854 roku, był pisarzem i fotografem tematów związanych z historią naturalną, jak również interesował się zjawiskami paranormalnymi.

W tej samej grupie co PERLA, znalazły się również psy pana Waltera K. Tauntona, zarówno będące w jego rękach, jak i już przez niego wyhodowane.

A były to CHACAY Franklin i SEYMOS Franklin, pozostawione w hodowli  Tauntona, a urodzone dnia 7 maja 1888 roku, a ich rodzocami były OSCAR Franklin i SALLY Franklin. Miotowym ich bratem był MYOUK i były to Eskimo Dog, (Eskuimaux , pies eskimoski ).

Ich rodowody bazowały na psach biorących udział w ekspedycji pana Johna Franklina, a SEYMOS Franklin była uważana za najlepszą przedstawicielkę rasy. Oryginalny jej rodowód, oraz ona sama zostały przekazane do Brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej w 1900 roku.

Powyższe zdjęcie przedstawia przewodnik poświęcony tylko psiej tematyce - " DOGS OF The Last Hundred Years At The British Museum (Natural History) ", " Psy z Ostatnich Stu Lat w Muzeum Brytyjskim (Historii Naturalnej) ", który został przygotowany przez panie Kim Dennis-Bryan i Juliet Clutton-Brock, a wydany po raz pierwszy przez Muzeum w 1988 roku.

Podczas wojny wiele eksponatów ucierpiało, ale i tak Brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej, chyba jedyne na świecie ma m. innymi tak bogatą kolekcję czy to psich szczątków, czy też całych postaci, odpowiednio przygotowanych, które to psy, żeby zostać " przyjęte " musiały być bardzo znaczące dla hodowli danej rasy. Dodatkowo właściciele zostawiali czy to ich rodowody, lub inne dokumenty z nimi związane, jak również krótką historię ich życia.

Ta kolekcja pokazuje zarazem współczesnym kynologom ingerencję człowieka w kształtowaniu się danej rasy na przestrzeni lat.

Brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej zostało założone w 1753 roku i było to pierwsze publiczne muzeum na świecie. A jednym z najstarszych tam psich okazów jest Mexican Lap Dog, który trafił do Muzeum w 1843 roku.

Na okładce, (zaznaczony niebieską kropką) siedzący samoyed to KEENO, (SIBERIAN KEENO), o którym jest tam niewiele informacji, poza tym, że hodowca jest darczyńcą, ( a była nim Kilburn Scott, która go przekazała Muzeum w 1925 roku ), nieznany jest jak napisano również jego rodowód.

" Inne psy należące do Kilburn Scott wywodzą się z psów biorących udział w ekspedycji Southern Cross ".

A dokładniej o pochodzeniu, jak również o potomstwie SIBERIAN KEENO jest w dalszej części tego opracowania.

Pierwszym przekazanym egzemplarzem samoyeda Brytyjskiemu Muzeum Historii Naturalnej była TOGONO, w roku 1908 przez jej właścicielkę - panią Sittwel. Niestety, nie zachowała się jej sylwetka, ale są o niej następujące informacje:

" TOGONO, suka, wysokość w kłębie 51 cm, urodz. 13 luty 1904, zmarła 20 grudnia 1908 r., ojciec: RUSS, matka: FLO, hodowca: pan Wilson, przekazana przez panią Sitwell w 1908 roku. Pies wyhodowany w Anglii przez pana Wilsona, będącego badaczem Antarktyki.Ojciec TOGONO został kupiony wraz z 150 innymi psami z ekspedycji Duke d'Abruzzi w 1898 roku. Jej rodowód wywodzi się, zarówno ze strony ojca jak i matki, z psów, które były używane podczas ekspedycji Jackson Harmswortha, w latach 1894- 1897 ".

Wracając jednak do wystawy z 1891 roku, to przez Waltera K. Tauntona było zgłoszonych na tę wystawę jeszcze 10 angielskich mastifów, (mastiffs), urodzonych w latach od 1884 do 1889 roku, także w hodowli p. Tauntona, oraz pies dingo, urodzony około 1881 roku, o imieniu Champion CAPTAIN BURTON, który był przez wiele lat wystawiany luzem, ale za to w żelaznej klatce.

Zresztą Walter K. Taunton był znany był jako pasjonat egzotycznych psich ras. Do niego też należała czarna CHINESE PUZZLE, która to była pierwszym przedstawicielem rasy chow-chow wystawianym w Anglii, w 1880 roku podczas Crystal Palace Show.

Parę lat poźniej, na wystawę Crufts w roku 1899 zgłoszono 3 psy, jako samoyedy, pierwszy to OUSHKOI II, urodzony w 1894 w Rosji, w hodowli Księcia Shirinsky, po parze OBDOVSK i BELKA i posiadający złoty medal z wystawy z Moskwy, a należał on do S.E. Shirley.

Książe Andrew Shirinsky-Shihmatoff był autorem pierwszej poważnej pracy związanej z psami północnymi, które w tym celu poszukiwał w prowincjach Oloneza, Wołogdy, Kostroma, Viarki i Archangielska. Podzielił swoje stado liczące ponad 100 sztuk na dwie, oddzielne grupy. U drugiej z tych grup zauważył nieco mniejsze czaszki z mniej zaznaczonym stopem, w stosunku do pierwszej grupy. Oczy były mniej skośne w drugiej grupie, futro trochę grubsze, dłuższe i bardziej miękkie. W ramach tej drugiej grupy Prince Andrew Shirinsky- Shihmatoff ponadto wyróżnił ponadto trzy różne typy psów - Lapland Laika, Samoiede Laika i Yakoot Laika ( łajka jakucka ). Książe Andrew Shirinsky-Shihmatoff wydał w 1896 roku " Album Psów Północny ", który został również edytowany w języku angielskim.

Drugim zgłoszonym, jak zostało napisane w katalogu " Samoyede " był NEAREST NORTH, urodzony w czerwcu 1898 roku u G. Stonehama, po rodzicach NEAREST NORTH i THE LADY EDE, zaś trzecim zgłoszonym egzemplarzem był MALCHIK, o którym tylko wiadomo, że urodził się w styczniu 1897 roku, a jego właścicielem był pan W.R. Pascoe. Czyli jest bardzo prawdopodobne, że MALCHIK mógł być synem SABARK'i i WHITEY PETCHOR'y, ale również mógł być importem.

Rok później, w 1900, oraz  w 1901 roku , w grupie " Ras Zagranicznych " został zgłoszony tylko FARTHEST NORTH, z adnotacją - " jedyny zachowany pies z polarnej ekspedycji Peary'ego ", a był on zgłoszony przez panią Ellę Casella. FARTHEST NORTH po przyjeździe do Anglii został umieszczony w ZOO i stamtąd go wykupiła p. Ella Casella, (znany hodowca chow-chow'ów), która wystawiała swoje psy w tym samym czasie, co p.McLaren Morrison.

Oczywiście nie było w związku z tym podanych żadnych informacji o jego wieku, czy pochodzeniu, oprócz tego, że pies nie jest na sprzedaż. Ale był to faktycznie Eskimo Dog (Esquimaux), będący liderem zaprzęgu należącym do porucznika Peary'ego i biorącym udział w jego ekspedycji do Grenlandii, w latach 1892 - 1895, czyli FARTHEST NORTH musiał mieć ponad 11 lat, gdy po śmierci, która nastąpiła w 1902 roku został przekazany Muzeum Historii Naturalnej przez jego właścicielkę. Natomiast admirał Robert Edwin Peary był amerykańskim badaczem, który uważał się za pierwszego zdobywcę Bieguna Północnego i który m.innymi dokonał kilku wypraw do Arktyki, oraz zwiedził Grenlandię na psich zaprzęgach w latach 1886 - 1895 i na początku XX wieku, ale eksploracja jako taka terenów arktycznych przez człowieka rozpoczęła się już w XVI wieku.

A powyższe zdjęcie, wtedy jeszcze porucznika Roberta Edwina Peary'ego, z jego psami, zostało zrobione na pokładzie statku " Steamer Roosevelt ", na którym popłynął w 1909 roku na Biegun Północny. Psy Peary'ego - Eskimo Dog były większe od samoyedów i bardziej były podobne do wilków - tak pisał  Robert Leighton. A na zdjęciu powyższym widać właśnie eskimo dogi,  w tym leżącego o pożądanym umaszczeniu białym.

Natomiast nazwę "FRAM" miał statek specjalnie zbudowany w 1892 roku dla ekspedycji Fridtjofa Nansena i który użył go w 1911 roku na wyprawę na Antarktydę. FRAM służył Nansenowi podczas jego jeszcze 5 wypraw arktycznych, z wypraw, które odbył w ciągu ponad 35 lat. Fridtjof Nansen, profesor norweskiego Uniwersytetu użył samoyedów jako zwierzęta pociągowe na swoją pierwszą wyprawę na Biegun Północny w 1893 roku. Kupił je od Aleksandra Trontheima, który te psy zdobywał od ludów koczowniczych (Samoyedów) z Tobolska . W większości samoyedy te były białe i biało-czarne.

Aleksandr Trontheim był synem Norwega i Rosjanki pochodzącej z Rygi i w którym to mieście się urodził.

Zresztą historia poznania samoyedów przez Anglików jest nie tylko zasługą Fredericka George Jacksona.

To Nansen zachęcił go do wypraw arktycznych z udziałem psów i to NANSEN zlecił ich poszukiwania Aleksandrowi Trontheimowi psów Samoyedów znanych wtedy pod nazwą Bjelkier, (biały pies rodzący białe).

Podczas tych pierwszych wypraw niepotrzebnie wiele psów ginęło i to z powodu człowieka. Początkowo dla uzyskania większej efektywności na trasie, (a może również poprzez falujące ogony bat nie zawsze dosiegał psa, a ich obfita sierść amortyzowała uderzenia ) obcinano im ogony, oraz futro, co powodowało, że w ciągu paru tygodni ginęły wskutek zapalenia płuc, ponieważ podczas odpoczynku Bjelkiers nie mogły zasłonić sobie nosa ogonem (działającym jak filtr) przed lodowatym powietrzem, natomiast brak futra przyczyniał się do ich zamarzania. Tak właśnie postąpił kapitan Robert Scott ze swoimi 33 samoyedami, co spowodowało, że nie zapisał się on w historii badaczy terenów arktycznych na psich zaprzęgach.

Frederick George Jackson był brytyjskim badaczem m.innymi arktycznej tundry w Rosji w latach 1893-1894. Jest również autorem książki - "The Great Frozen Land (Bolshaia Zemelskija Tundra), wydanej w 1895 roku w Londynie i w Nowym Yorku, w której zamieścił m.innymi zdjęcie przedstawiciela plemienia Samoyadów ze swoimi psami,

o których tak pisze: " Psy ludów Samoyadów są bardzo podobne do znanych psów eskimoskich z Grenlandii, ale pod kilkoma względami są lepsze. Najbardziej charakterystyczną cechą, którą mają wspólną jest grube wełniane futro, które umożliwia im przetrwać w tak surowym klimacie jak i dziki charakter, który wykazują do siebie. Jeżeli przywiązano by te psy razem i zostawiono same sobie, to jestem pewien, że będą tak długo walczyć ze sobą, że połowa (słabsza połowa) zostanie zdominowana. Gdy jednak zostaną wyszkolone i to nawet niekoniecznie przez znawcę , to stają się one niezwykle przydatnymi, oraz ogólnie rzecz biorąc, dobrze wychowanymi członkami społeczeństwa Samoyadów. Można więc praktycznie uzyskać te dobre cechy charakteru, dając rubla za szkolenie dzikiego szczenięcia, ale za dorosłego egzemplarza 60, 70, a nawet 100 rubli. Ale to jest tak ciężka praca dla leniwych Samoyadów do przyuczenia swojego psa, żeby kierował w najlepszy sposób dużym stadem reniferów, więc jestem przekonany , że nie jest możliwe namówić ich w ogóle do sprzedania takiego psa".

Natomiast to powyższe zdjęcie pochodzi z książki napisanej również przez pana Fredericka Georga Jacksona o tytule "Thousand days in the Arctic", wydanej poźniej, po raz pierwszy w 1898 roku i przedstawia z lewej strony autora z psami SALLY, NIMROD'em i R WING'iem, natomiast z prawej strony siedzi SAMMIE (przed panem A.B.Armitage) . To samo zdjęcie jest również w publikacji pt. " Samoyed Pedigrees 1901 - 1959 ",

o której piszę dalej.

A wracając do książki pt. "Thousand days in the Arctic" ( "Tysiąc dni w Arktyce" ) to jest to historia spędzonych 1000 dni w niegościnnej Arktyce ekspedycji Jackson-Harmswortha, (od 12 lipca 1894 do 3 września 1897 roku), mającej na celu zbadanie Ziemi świętego Józefa, gdzie zresztą zostało powyższe zdjęcie zrobione. Po zakończeniu ekspedycji Pan Frederick George Jackson przywiózł samojedy do Anglii w 1898 roku i rok poźniej, w 1899 ofiarował jednego psa o imieniu JACKO - Księżnej Aleksandrze, (żonie EDWARDA VII), a kilka innych, w ilości 8 sztuk otrzymali znani zoologowie, p. Kilburn i p.Kilburn-Scott.

W periodyku " Le Chenil Journal des Chasseur et des Eleveurs ", we francuskiej gazecie dla myśliwych i hodowców, dnia 16 grudnia 1897 roku została umieszczona krótka informacja o spodziewanym powrocie do Londynu ekspedycji polarnej Jacsona wraz z jego psami samoyedami i psami Ostiak. Były to zwierzęta, które od trzech lat przebywały w regionach arktycznych razem z Jacsonem, oraz cztery, które przeżyły epidemię. Nie została podana informacja jaka to była epidemia, ale należy sądzić, że była to nosówka, która dziesiątkowała psie pogłowie, szczególnie te, które przybywało z czystych arktycznych stron do Anglii. Tymi czterema psami były " Smik " - Ostiak pies z doliny rzeki Ob ( zachodnia Syberia ), " BISMARCK ", będący liderem zaprzęgu, " RAGS ", będący samoyedem i który stracił jedno oko w regionach polarnych, oraz " NIMROD ", który to był bardzo pięknym samoyedem.

Zresztą pp. Scottowie wielokrotnie wybierali się w arktyczne rejony celem przywiezienia oryginalnych białych samojedów do Anglii. Ale były z tym duże problemy, ponieważ ciężko było tam odłowić psy, które wcale nie dawały się złapać, a poza tym w Anglii już obowiązywała półroczna kwarantanna, której koszty finansowe ponosili właściciele psów.

Poza tym taki pies żyjący na dużej, otwartej przestrzeni nie zawsze dobrze znosił warunki w jakich mu przyszło żyć w kwarannanowej klatce w Anglii, nie mówiąc już o tym, że przywiezione z czystych od wszelkich zarazków arktycznych terenów, szczególnie te pierwsze samojedy, czy ich potomstwo, niestety nie żyły zbyt długo, dopóki ich organizmy nie uodporniły się na zarazki, które nie miały racji bytu w mroźnym klimacie.

Ale mimo tych trudności angielscy hodowcy starali się utrzymać ten pierwotny tym samoyeda (mimo, że inne rasy jednak już podlegały pewnym zmianom), jak również, (ze względu na charakter) nie krzyżowano ich z innymi rasami, jak np. z eskimo dog, czy malamutami, ponieważ psy te nie były tak uległe i posłuszne, jak również były one mniej przystosowane do życia w mieście.

Czyli reasumując, prawie każdy samoyed ma w swoim (co prawda już obecnie nieco odległym) rodowodzie przodków, którzy brali udział w arktycznych wyprawach.

A major Frederick George Jackson, wiele lat później sędziował samojedy na Crufts'ie w 1922 roku, w 1924 roku, oraz w 1928 roku, (dziesięć lat przed swoją śmiercią) i w którym to roku najlepszym samojedem został Ch. POLAR LIGHT Of Farningham, należący do Klary Kilburm Scott.

Samoyedy przez pewien czas, szczególnie na przełomie XIX i XX wieku były również uważane za odmianę Eskimo Dog. W 7 ogólnej edycji przewodnika Brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej, wydanej w Londynie w 1906 roku, dyrektor E.Ray Lankester (zoolog, żyjący w latach 1847- 1929), w przedmowie tak pisze odnośnie Eskimo Dog: "Eskimo Dog i podobnie jak rasa Samoyed z Syberii są większą odmianą ściśle spokrewnioną z Pomeranianem, czy Szpicem: i w niektórych przypadkach trudno jest je odróżnić od siebie. Eskimo Dog jest reprezentowany w tej kolekcji przez FARTHEST NORTH... " , (a o którym wspominam wyżej).

Rysynek tych dwóch arktycznych zaprzęgowych psów ukazał się w książce " Breedeing, Training. " Menagement, Diseases Of Dogs ", autorstwa Francis Butler, a wydanej w 1877 roku w Ameryce: " Arktyczny pies zaprzęgowy jest znanym przedstawicielem strefy polarnej, hardy i twardy, dostosowany do warunków, o cechach (wytrzymałościowych) konia i psa. Wyglądu wilka, ale jest jakby masywniej zbudowany, jedyny znany w rejonach arktycznych pies zaprzęgowy. Stojące, usztywnione, wyłapujące każdy odgłos uszy, ze spiczastym nosem ( spiczastą kufą ), różnej odmiany barwy, jego szata sztywna, chroniąca także od słońca i gorąca. Z dużym temperamentem, trudnym do okiełznania. Potrafi radośnie z obciążonymi saniami w podskokach przebyć 70 mil dziennie ". Zostali także wymienieni podróżnicy tacy jak - Parry, Mc.Clintock, który zorganizował wyprawę arktyczną w 1857 roku, Belcher ( Admirał Sir Edward Belcher )- brytyjski oficer marynarki, hydrograf i explorer , Ross ( John Ross ), który badał tereny arktyczne  wraz z porucznikiem Wiliamem Edwardem Parry, ( który akurat wykorzystywał w swpich wyprawach eskimaux dogs ), oraz Kane ( Elisha Kent Kane ), który był amerykańskim explorerem.

Wspomniane w opisie szybkość zaprzęgu do 70 mil na godzinę to w przeliczeniu na kilometry wynosi okolo 112 km  na godzinę, co chyba wydaje się szybkością nieco przesadzoną. Psy te trochę przypominają samoyedy sylwetką, oraz ogonami z pięknym pióropuszem. Głowa nietypowa zarazem dla samoyeda jak i dla eskimo doga, ale to już może wynikać z tego, jak widział je artysta rysujący te psie sylwetki.

Wracając jednak do reklamy pani Kilburn Scott z 1910 roku, to wymienione zostały:

- biały NANSEN (NANSEN HIMSELF), który

przyszedł na świat dnia 11 maja 1901 roku i był synem MUSTI'ego i WHITEY PETCHOR'y, o których wspomina David Cavill.

To zdjęcie NANSEN'a zostało zamieszczone w " British Dogs ", książki autorstwa Wiliama D.Drury, a wydanej w 1903 roku.

Dnia 5 czerwca 1905 roku urodziły się dzieci NANSEN'a i Ch.PEARLENE, (w hodowli  Kilburn Scott), np. KARA ALEXIS, który należał do F.J. Stadelmaiera. Po KARA ALEXIS i po Arctic CZARINA, dnia 29 czerwca 1908 roku, w hodowli F.B. Skinnera urodziły się COUNTESS HELEN, którą zabrał G. Dalziel i który dokupił o miesiąc młodszą, bo urodzoną 23 lipca 1908 roku, u pani D. Woosman - COUNT BALTHAZA, córkę OLAF'a OUSSA i GREET'y.

Miotową siostrę COUNTESS HELEN, o imieniu OLGA WERRA zabrał F.J. Stadelmaier, poprzedni właściciel CZARIN'y. Rodzoną siostrą KAR'y ALEXIS była SNOWQUEEN, która zamieszkała u Księcia Orleańskiego, który to był właścielem także PONETO i WHITEFROST, urodzonych w jego hodowli w dniu 21 stycznia 1908 roku i będących dziećmi PEDRO i ANGEL'i.

Ale w roku 1908, dnia 2 czerwca SNOWQUEEN urodziła dzieci po PEDRO u pp. Cammack & Shakleton, a suka z tego miotu o imieniu SLEIGHBELLE zamieszkała docelowo u księcia Orleańskiego, razem ze swoją matką, którą książe zgłosił na wystawę Crufts w 1910 roku.

- KEM,

- MOSCOW, jej pełne imię to MOSCOW PRINCESS, córka KAR'y ALEXIS i Countess THOR'y (1), urodzona w czerwcu 1908 roku, w hodowli F. Colmana, natomiast jej matka - Countess THORA (1) przyszła na świat 20 grudnia 1906 roku jako córka NANSEN'a i suki o imieniu HECLA (1) w hodowli pani H. McCall. HECLA (1) zaś była córką HOUDN'a i Champ.PEARLENE, o której jest doładniej niżej.

Inna suka o imieniu  HECLA (2), urodzona zdecydowanie później, około 1913 roku, mieszkająca u pani Marker została matką sióstr KATUSHA i COUNTESS THORA (2), oraz ich brata MUSTAN'a Of Farningfam, urodzonych 2 maja 1920 roku.

Bracia NIM Of Farningham i BALTO THE BEAUTIFUL (którzy zamieszkali u p. Kilburn Scott), urodzili się dnia 14 stycznia 1919 roku, jako synowie SOUTHERN CROSS i HECL'i (2), czyli byli oni młodszymi braćmi MUSTANA Of Farningfam, ale o nich będzie w dalszej części opracowania.

HECLA (1) miała również szczenięta, urodzone po SOUTHERN CROSS'ie i z tego miotu pochodzi Antarctic NIMROD, który nie zaistniał w hodowli, oraz jego siostra KATUSHKA, (późniejsza matka DASHENK'i of Crooksbury).

Ponieważ imiona HECLA i Countess THORA zostały dane także sukom urodzonym później i które również wzięły udział w hodowli, dlatego dla ich odróżnienia dodałam dodatkowo cyfrę przy ich imionach.

Countess THORA (1) urodziła swoje dzieci po PEDRO, które przyszły na świat 4 sierpnia 1910 roku i z tego miotu pochodzi Am.Champ.TAMARA, która to również miała swoje potomstwo, urodzone dnia 7 maja 1912 roku, po CZAREWITCH'u, (będącego wnukiem MOUSTAN'a Of Argenteau i o którym piszę dalej, przy omawianiu Champ. KAJFAS'a). Ich syn o imieniu ZOUROFF został także ojcem, a jego partnerka PASCO była córką SHOUTERN CROSS i Stutton JACKLENE.

5 z ostatnich wymienionych psów miało brać udział w " Arctic pokazie " zorganizowanym na hipodromie, a mogły one być po uzgodnieniu oglądane rano. Wszystkie one są wyselekcjonowanymi reprezentantami około tuzina importowanych i nie spokrewnionych ze sobą psów.

A wśród  importowanych samoyedów były również suki, takie jak np.:

JUGAR, która miała szczenięta z IVAN'em, urodzone 12 maja 1906 roku, w hodowli p. Kilburn Scott, a suka z tego miotu o imieniu CZARINA początkowo zamieszkała u pana L. Hillyera.

GREGOR, dnia 21 czerwca 1905 roku po NANSEN'ie urodziła w hodowli p. Kilburn Scott pieska o imieniu SNOWY.

ANGELA, która miała dzieci w hodowli p. J.W. Taylor, po OLAF'ie OUSSA i po PEDRO, ale o tych miotach jest dokładniej niżej, przy omawianiu OLAF'a OUSSA.

MAMOX to suka sprowadzona z Syberii, która została skojarzona z PEDRO, a ich córka LULU została matką Champ. Antarctic OLG'i.

Champ.Antarctic OLGA, urodzona w kwietniu 1914 roku, była córką NANSEN'a i miała ona szczenięta np. po Champ. Antarctic BRU. Z tego skojarzenia wywodzą się siostry - SNOWY Of Farningham i WOLVA Of Farningham, która to suka miała swoje potomstwo po Champ. SIBERIAN KEENO, jak również po KASZIM Of Farningham, po którym - WOLVA Of Farningham urodziła córkę o imieniu RADIANT, która to swoje dzieci miała po POLAR'ze SEA. Córka POLAR'a SEA i RADIANT - SHERAY także miała swoje potomstwo, np. po SIBERIAN BRUSON'ie Of Farningham, a ich córka RACHEL Of Hopefield została matką reproduktora IAGO, mającego swoje dzieci w 1934 roku. IAGO urodził się 24 maja 1930 roku i pozostał w hodowli pani V.J. Young, a jego rodzicami byli PRINCE ZOUROFF Of Farningham i RACHEL Of Hopefield.

A dnia 9 maja 1926 roku, WOLVA Of Farningham w hodowli pani Pellew urodziła po HIBEDA Of Farningham, syna nazwanego PAX, który zamieszkał u pani W. Western.

Odnośnie jeszcze LULU, to miała dzieci także po IVANOFF'ie, urodzone w maju 1915 roku i z tego miotu pochodził IVAN Of Farningham, który pozostał w hodowli i miał w niej swoje potomstwo, np. z suką KARA Of Farningham, ( która to suka z kolei była córką SAM SHACK'a i WHITE LADY ). O WHITE LADY piszę niżej, przy omawianiu Champ. KAJFAS'a, który to pies był jej dziadkiem. Z miotu po IVAN'ie Of Farningham i po KAR'ze Of Farningham pochodzi KAREENA i Am.Ch. SNOW IVAN Of Farningham. Natomiast po KAR'ze Of Farningham i po Ch. POLAR'ze LIGHT Of Farningham urodził się JACK FROST Of Farningham, późniejszy ojciec dzieci urodzonych w Ameryce.

KARA Of farningham miała także dzieci po Champ. POLAR'ze LIGHT Of Farningham, a ich syn JACK FROST Of Farningham swoje potomstwo miał w hodowli "Yurak's".

Po KAREENA i SNOW SON’ie urodziła się SNOWREENA, a suka ta u pani I. Creveld, po NIM'ie Of Farningham urodziła SIBERIAN SHAMAN'a, który pozostał w hodowli, ale o nim wspominam dalej.

MUSK, miała dzieci w hodowli Klary Kilburn Scott, po dwuletnim wtedy IVANOFF'ie, urodzone dnia 12 kwietnia 1910 roku i z tego skojarzenia pochodziły WINKIPOP, oraz jego siostra HALKA, która zamieszkała u pani M. Prowse-Jones, która to dokupiła później psa o imieniu WOODHALL BORIS, urodzonego 12 sierpnia 1911 roku, po SOUTHERN CROSS i po Stutton JACKLENE, o której piszę dalej, przy omawianiu jej matki FEKL'i.

Natomiast ta reklama ukazała się w katalogu wystawy Crufts' 20, czyli 10 lat po tej pierwszej, a jest to reklama hodowli " Of Farningham", należącej do Kilburn Scott i będącej bazą hodowli samoyedów w Anglii i na całym świecie. Nzwą hodowli Klary Kilburn Scott była "Antarctic", używana szczególnie w początkowych latach hodowli, conajmniej do 1914 roku, ale później nazwa ta, po I Wojnie światowej wraz ze zmianą miejsca zamieszkania hodowcy została zmieniona na " Of Farningham ", w której to miejscowości leżącej w hrabstwie Kent zamieszkała. W reklamie jest informacja o tym, że Kilburn Scott prawie 30 lat zajmuje się rasą samoyed, oraz, że pierwszego samoyeda wystawiała w 1892 roku, (na Leeds Dog Show), jak również, że jest to największa hodowla samoyedów w Anglii, oraz w Ameryce. Szczenięta w hodowli są zawsze dostępne.

Reproduktory mieszkające w hodowli to Champ. FANG, Champ. KAIFAS, oraz SOUTH POLE, będący synami (wspomnianego już wyżej) Antarctic BUCK'a.

Opłata ( czyli ekwiwalent za krycie ) wynosiła 10 gwinei, (czyli dzisiaj suma ta wyniosłaby 10 funtów i 50 pensów).

Champion "Fang", " SOUTH POLE", "KAIFAS" and " KIRCHE" są potomkami Antarctic BUCK z pierwszej polarnej ekspedycji, zaprzężone w sanie używane podczas tej ekspedycji. Champion FANG był pierwszym zarejestrowanym w Kennel Club Show 1910, oraz na wystawę Crufts i Manchester 1911, dobywając oba Challenge Shields Klubu Samoyed.

Rodzeństwo Ch. FANG, MEZENIT, SOUTH POLE, SOUTHERN CROSS, (którzy zostali reproduktorami), oraz KIRCHE przyszło na świat w lipcu 1909 roku po Antarctic BUCK'u i po KVIKLENE, (będącej córką NANSEN'a i Ch.PEARLENE).

MEZENIT został poźniej ojcem suki o imieniu IVANOFNA, (której matką, czyli partnerką MEZENIT'a została KARIN II).

Matką KARIN II natomiast była KARIN, córka Champ. SEA FOAM i SNOW SHADOW, a o tym wspominam niżej, przy omawianiu Champ. SEA FOAM.

U pani H.E. Pitchford również IVANOFNA miała swoje potomstwo, m.innymi z Ch.KIEFF'em, urodzone dnia 20 maja 1920 roku. Ich syn, o imieniu OSTEN również pozostawił po sobie ślad w hodowli mając dzieci m.innymi z Snaresbrook OLG'ą, o której piszę dalej. Siostra OSTEN'a o imieniu DUSHA zamieszkała u pani F.L.Fielden, która to miała już psa - BOSKE, urodzonego dnia 5 kwietnia 1914 roku, u pani J.A. Petrie i będącego synem Gilston POLAR'a LIGHT i NIN'y Of Scaitcliffe. Miotowym bratem OSTEN'a i DUSH'y był Donerna's BARIN, który to pies zdobył w Ameryce tytuł championa w hodowli "Donerna's" i miał tam około 120 potomków, zapisanych w AKC. DUSHA zamieszkała u pani F.L.Fielden, która to miała już psa - BOSKE, urodzonego 5 kwietnia 1914 roku, u pani J.A. Petrie, będącego Gilston POLAR'a LIGHT i NIN'y Of Scaitcliffe.

Było to doskonałe skojarzenie, ponieważ następne szczenię z tego samego miotu IVANOFN'y i Ch. KIEFF'a, o mieniu ( Donerna’s ) TSILMA również pozostała w hodowli "Donerna's", w której zdobyła nie tylko tytuł Championa Ameryki, ale również sama rodziła następne championy. W 1925 roku Am.Ch. Donerna's TSILMA została m.innymi matką Am.Ch. DARYA Of Donerna, której ojcem był Am.Ch. NANOOK of Donerna, o którym wspominam dalej.

Am.Ch. DARYA Of Donerna miała dzieci po Am.Champ. DUKE of Norka, urodzone 19 kwietnia 1932 roku i z tego miotu pochodził DUKE Of Darya.

Wracając do Anglii, to MEZENIT został także partnerem MARUSHK'i i po nich urodził się 9 kwietnia 1912 roku MARCUS, który zamieszkał u pana T.W. Capenhursta.

Champ. FANG miał potomstwo z suką YUGORLENE, urodzone w kwietniu 1913 roku, a pies z tego skojarzenia Antarctic WOLF FANG pozostał w hodowli i był zgłoszony do klasy weteranów na Crufts'ie zorganizowanym w 1922 i 1923 roku. Na wysatwę Crufts w 1922 roku do klasy weteranów zgłoszono 4 samoyedy, a były to: 9'cio letni Antarctic WOLF FANG, 8'mio letni ARIMA NICK, 6'cio letni Champ. KIEFF i najstarsza z nich - SNOWBELLE, mająca wówczas 10 lat.

Matka tych trzech braci (FANG'a, MEZENIT'a i SOUTHERN CROSS) - czysto biała Champ.PEARLENE (PERLENE), urodzona w czerwcu 1901 roku, w hodowli dr. Koetlitz, była córką RUSS'a i KVIK, a zamieszkała w hodowli Kilburn Scott. RUSS i KVIK pochodziły z ekspedycji Jackson Harmswortha, a KVIK była w rękach pani Koetlitz. Swój drugi miot Ch. PEARLENE miała również po NANSEN'ie, urodzony 23 listopada 1903 roku, a piesek z tego skojarzenia BALLOCHMYLE EXPLORER zamieszkał w domu sir C. Aleksandra, natomiast jego siostra o imieniu PET została w przyszłości babką Ch.USA Snow CLOUD'a.

Ch.USA Snow CLOUD urodził się dnia 31 sierpnia 1911 roku, zamieszkał u pani Tomshon-Glover, dla której był on pierwszym samoyedem i która została ich hodowcą. Snow CLOUD był synem SOUTH POLE i po OUSS'y, będącej córką Ch.OLAF'a OUSSA i PET'y (córki NANSEN'a i Ch.PEARLENE), czyli młodszym bratem Snow CLOUD'a był Ivan of Buckloh, późniejszy ojciec PRINCE ZOUROFF'a Of Farningham.

Ch. PEARLENE została również z HOUDIN'em skojarzona w 1904 roku i para ta miała np. córkę o imieniu HECLA.

Ch. PEARLENE miała także dzieci po Ch. OLAF'ie OUSSA, urodzone dnia 16 maja 1906 roku i urodził się wtedy SKIKO, (Antarctic SKIKO), zamieszkały u pani A. Stevens. Antarctic SKIKO miał szczenięta z suką PRINCESS OLG'ą i z miotu tego wywodził się SKEET, (późniejszy ojciec LOUPE Of Farningham ). PRINCESS OLGA była córką PRINCE BORIS'a of Farningham, urodzonego w 1906 roku i SONY'i, (będącej córką NANSEN'a i Ch.PEARLENE), natomiast LOUPE Of Farningham była córką WHITE FANG ( której rodzicami zostali Ch. KOSKO i SASK'i) i SKEET.

Czyli reasumując Ch. PEARLENE miała conajmniej 7 miotów, z czego: jeden po JACKO, 4 po NANSEN'ie urodzone w latach 1902, 1903, 1905, 1908 roku, jeden po HOUDIN'ie w 1904 roku i jeden po Ch.OLAF'ie OUSSA w 1906 roku.

W 1905 roku przyszła na świat KVIKLENE, ( będąca córką NANSEN'a i Ch. PEARLENE ), która miała szczenięta po IVANOFF'ie, a ich córka KVIKY u Klary Kilburn Scott miała swoje potomstwo. Rodzicami COSSACK'a zostali KVIKLENE i PRINCE ZOUROFF, a on sam został później ojcem DASHENK'i of Crooksbury.

Odnośnie KVIKY, to po niej i po NIM'ie Of Farningham urodził się RURIK Of Crooksbury, który to miał dzieci z DASHENK'ą Of Crooksbury. Ich syn Can.Ch. IVANSKI urodził się dnia 24 czerwca 1928 roku i pozostawił po sobie sporo potomstwa.

W lutym 1916 roku po Ch. KAIFAS'ie i po KVIKY przyszła na świat TULA, która została w hodowli, mając tam dzieci po Ch. FANG'u. Ich córka, urodzona w 1918 roku, nazwana została OKA i również została w hodowli mając szczenięta np. urodzone dnia 15 marca 1920 roku. Ich ojcem został Ch. Antarctic BRU. Pochodząca z tego skojarzenia OLGA Of Farningham została w Ameryce championem i miała tam dzieci w hodowli "Yurak's", należącej do pani Robbins.

Wracając jeszcze do LOUPE Of Farningham, to urodziła ona dzieci po POLAR'ze SEA, a ich córka POLAS Of Farningham swoje szczenięta miała w Ameryce. Natomiast urodzona w grudniu 1922 roku LOUVA Of Farningham była córką SIBERIAN KEENO i LOUPE Of Farningham. LOUVA Of Farningham została matką SIBERIAN'a BRUSON Of Farningham, urodzonego dnia 19 lutego 1924 roku, po Champ. Antarctic BRU. Rodzonymi braćmi SIBERIAN'a BRUSON'a Of Farningham byli: Farningham IKON Of Samoya, który pojechał do Holandii, do "Samoya", w której to hodowli żył 13 lat, oraz IVAN Of West Park, (późniejszy ojciec SONI'i Of Buckwyns, oraz psa NOVEM BORIS'a, urodzonych dnia 29 listopada 1929 roku). Matką SONI'i Of Buckwyns i jej brata - NOVEM BORIS'a, pozostawionego w hodowli p. Stuckey, była SILVER u której suka ta miała również te szczenięta, o których wspominam niżej, przy omawianiu Ch.USA Snow CLOUD'a. SILVER natomiast była córką Ch. EDELWEISS, oraz IVAN'a Of Westpark, (który to był synem Ch. Antarctic BRU i LOUV'y Of Farningham).

SONIA Of Buckwyns została bazową suką hodowli pani H.M. Whitaker, która na Crufts'a z 1934 roku zgłosiła samojedy ze swojej hodowli "Of Buckwyns" - HILDESAY i JARL BALTO, oraz ich siostrę THANEW , urodzone dnia 9 czerwca 1933 roku po BALTO i po BRUNHILD, (będącej córką SONI'i Of Buckwyns). SONIA Of Bucwyns również urodziła dzieci dnia 29 grudnia 1933 roku, po Champ. KOSCA Of Kobe, a ich córka STEPHANIE Of Buckwyns pozostała w hodowli. THANEW Of Buckwyns następnego roku, dnia 21 października 1934 roku, urodziła następne szczenięta, po SNOW BOOTS, a ich syn CAPTAIN Of Buckwyns do conajmniej dwóch lat swojego życia pozostawał w hodowli w której się urodził.

O SNOW BOOTS piszę dalej, przy omawianiu jego matki EDELWEISS, natomiast BALTO przyszedł na świat dnia  13 stycznia 1929 roku, w hodowli  E. Grey Landsberg, jako syn KEIMIR'a, (będącego bratem EDELWEISS) i YOUGORELLE Of Halfway, a zamieszkał u Mary Stuart Thynne z Londynu, która to miała wcześniej Ch. VIKING'a, urodzonego w 1911 roku i jego syna Ch. KIEFF'a, który to przyszedł na świat w 1916 roku.

Po YOUGARELLE Of Halfway, (o której wspominam przy Ch. WINTER) i po Ch. KARA SEA , dnia 7 maja 1931 roku przyszła na świat LADY BLANCHE, która zamieszkała u pani Dorothy Edwards, mieszkającej w Ropley, wsi położonej w hrabstwie Hampshire. Od tej nazwy pochodzi przydomek " Ropley ", hodowli znanej na całym świecie.

Z reklamy tej danej do " Our Dogs " dowiadujemy się, że następny rok ( 1931 ) przyniósł triumf dla hodowli " Ropley ". KARA SEA ponownie zdobył CC na wystawie Crufts, uzyskał zwycięstwa w Brighton, Kennel Clubu, Metropolitan i Essex i jest on zdobywcą 18 CC co stanowi niesamowity rekord w tej rasie.

KARA SEA był niepokonany na wystawach przez 4 lata w swojej klasie. Jest wyjątkowym okazem o doskonałym korpusie, czysto białej sierści o bardzo dobrej strukturze z dużą ilością podszerstka, głęboką klatką piersiową, mocnym kośćcu, dobrze ukształtowanymi łapami i piękną głową. KARA SEA wpisał się w historię rasy. Jego imię jest znane na całym świecie i jest on prawdopodobnie największym zwycięzcą znanym kiedykolwiek w rasie samojed, jak również ojcem wspaniałych egzemplarzy ".

Dwa lata poźniej na wystawę Crufts, w 1936 roku  H.M. Whitaker zgłosiła psa o imieniu SPOOK, urodzonego dnia 2 lutego 1934 roku w hodowli pani Glanvill, a jego rodzicami byli PRINCE STARIZA, (o którym piszę dokładniej przy omawianiu Champ. SEA MIST) i CATHARINE, która to suka była córką SAR'y, prawdopodobnie urodzoną w 1928 roku. Na tej wystawie, samoyedy oraz fińskie szpice oceniał sędzia - Marquis J. de Fornier, Compte de Savignac (Hrabia de Savignac).

Francuz - Marquis de Fornier de Savignac był równocześnie hodowcą samoyedów, mieszkał w Marsylii i korzystał z materiału bazującego na hodowli "Of Farningham" . Grupa 19 samoyedów wraz z nim została nawet uwieczniona dla potomnych na poniższym zdjęciu.

W latach 30’tych ubiegłego wieku istniała hodowla „ Du Grand Nord „, z której pochodziły JERRY Du Grand Nord, oraz JICKY Du Grand Nord, wystawiana przez M. Haton w klasie otwartej otrzymała ocenę doskonałą i pierwsze miejsce.

Hodowla samoyedów „ Du Grand Nord „ należała do pani M. Vogt, która reklamowała tę rasę o umaszczeniu białym i kolorowym.

JERRY Du Grand w typie był bardzo podobny do Antarctic BRU, urodzonego w 1915 roku.

We Francji dnia 7 czerwca 1950 roku odbył się Zjazd Miłośników Samoyedów i Psów Północnych, w którego Komitecie zasiedli: pani Marguerite Roussel, Pierre Haney i pani Vachellerie, doktor M. Delort, Levacher, Fornier de Savignac, Moriniere, Fontaine i Gerard Taylor, który był członkiem Francuskich Ekspedycji Polarnych, która to organizowała we Francji wyprawy do Arktyki i Antarktydy w celach badawczych w latach 1947 do 1992. Organizacja ta została powołana do życia, przez francuskiego badacza etnologa Paula-Emile Victor, który zgodził się być członkiem honorowym. Ale nie były to pierwsze francuskie wyprawy na Antarktydę. W latach 1837-1840 odbyła się wyprawa Dumont d'Urville's , a następna miała miejsce w latach 1903-1904 pod przywództwem Jean-Baptiste Charcot, a jego następna antarktyczna wyprawa została zorganizowana w 1910 roku na statku Pourquoi-Pas, uważanym za najlepiej wyposażonym naukowo, jak na tamte lata. Jean-Baptiste Charcot w 1928 roku bierze udział jak się później okazało w bezowocnych poszukiwaniach komandora René Guilbaud i norweskiego lidera ekspedycji Roalda Amundsena.

Andre Vachellerie w swojej książeczce pt. " Les Chiens Nordiques ", ( " Psy Północne " ), wydanej w Paryżu w 1968 roku napisał, że pierwsze samoyedy we Francji pojawiły się pod koniec I Wojny Światowej i pochodziły one z Rosji i Anglii. Oprócz nich, zostało tam omówionych 5 ras takich jak:  esquimau, samoyede, elkhound, szpic fiński i keeshond.

Przypomnę tylko, że I Wojna Światowa była w latach 1914-1918, a w przedwojennym magazynie " Hodowla - Gazeta dla myśliwych i hodowców ", wydawanej we Francji, w lutym 1909 roku, dotyczącym Klubu Samoyeda zostało tak napisane: " Chodzi o stworzenie Klubu Psów Rasy Samoyed,  w celu poprawy rasy. Po interwencji dyplomatycznej cel ten będzie osiągnięty ".

We francuskim magazynie mody " Femina ", wydawanym w Paryżu od 1901 roku, w numerze 176 z dnia 15 maja 1908 roku, na tytułowej okładce została przedstawiona grupa białych psów, a zdjęcie to zrobiono przed wystawą psów:

" Pani de H.... która kocha swoją gromadkę psów eskimoskich i nie pozwoli nikomu innemu nimi się opiekować. To jest uroczy obrazek, ta elegancka kobieta w otoczeniu swoich pięknych ulubieńców ".

Grupa ta została opisana jako psy eskimoskie, ale były to typowe samoyedy i to zarówno z wyglądu, jak i z charakteru, ponieważ psy eskimoskie, które były szczególnie cenione właśnie białe, to jednak by tak zgodnie i przyjaźnie nie odnosiłyby się do siebie, jak i do właścicielki, nie mówiąc już o tym, że zdjęcie to zostało zrobione przed wystawą, więc psy te zaraz by się wdały w bójkę z innymi.

Natomiast powyższe anonse o sprzedaży szczeniąt samoyedów zostały dane do francuskiego FIGARO - Czasopisma Nie Politycznego, z dnia 1 grudnia 1936 roku. Były to sprzedawane młode psy, z rodowodami, bardzo piękne, wspaniałe i będące jak zaznaczono w pierwszej reklamie rasą rzadką.

Natomiast w Anglii, pięć lat wcześniej CATHRINE CAN miała szczenięta urodzone po ZEMROFF'ie ( który to był synem ZEMLAKOV'ej i piszę o nim dalej), a ich córka, która przyszła na świat dnia 6 sierpnia 1929 roku została nazwana VILMA i zamieszkała u pani F.E. Sanders.

Ch. Antarctic BRU i LOUVA Of Farningham byli również rodzicami Am.Ch. BOMB'y Of Winkworh, oraz IVAN'a Of Westpark, który został reproduktorem. W pażdzierniku 1924 roku - LOUVA Of Farningham miała ponownie szczenięta po 9'cio letnim Ch. Antarctic BRU, a sukę z tego miotu o imieniu VOLGA Of Halfway nabyła pani Gray Landsberg. W miocie tym był także RURIK BRU Of Farnimgham, który pozostał w hodowli Klary Kilburn Scott.

Na początku 1925 roku, tj. dnia 7 lutego 1925 roku LOUVA Of Farningham miała dzieci po Ch. POLAR LIGHT Of Farningham, a ich córki, to MAROOSA Of Farningham, która została amerykańskim championem, a VAINKA Of Farningham, pozostała w hodowli, mając dzieci np. po PRINCE ZOUROFF'ie of Farningham. Z miotu tego pochodziły ZOURRA, która została w hodowli i LOYAL of Whitelands. Ich miotową siostrą (?) była ZOURRA, późniejsza partnerka CHING'a, (który był synem POLAR'a SEA i ZELT'y).

Pół roku później, w sierpniu 1925 roku LOUVA Of Farningham znowu miała szczenięta, tym razem po swoim ojcu, czyli po SIBERIAN KEENO. Ich syn - KAZAH zamieszkał u pani L. Speke.

LOUVA Of Farningham miała także dzieci po NIM'ie Of Farningham, urodzone 24 czerwca 1926 roku. Z tego właśnie miotu pochodził Am.Ch. SIBERIAN BOY, Ch. POLAR LIGHT Of Farningham i ich rodzeństwo - NORTHERN LIGHT Of Farningham i POLAR STAR Of Farningham, którzy przyszli na świat w kwietniu 1923 roku, w hodowli pani Simon, jako dzieci POLAR SEA i SNOWY Of Farningham, a zamieszkali u Klary Kilburn Scott.

A NORTHERN LIGHT Of Farningham miała również dzieci urodzone w lutym 1927 roku po PRINCE ZOUROFF Of Farningham i z miotu tego jest SIBERIAN MARCO Of Farningham, który pozostał w hodowli i w 1935 roku dał (z suką o imieniu MARKOVA) - Am.Champ. MOSCOW Of Farningham Of Snowland. Jego matka - MARKOVA, była córką Champ. KARA SEA i LAUGHING SNOW, o której wspominam, przy omawianiu Antarctic BRU.

W hodowli Klary Kilburn Scott, po ZETA Of Farningham i po PRINCE  ZOUROFF'ie Of Farningham dnia 30 sierpnia 1926 roku przyszedł na świat Farningham PETER Of West Park, który zamieszkał u pani C.M. Stuckey, do której należała hodowla "Sleighlands", a jego miotową siostrą była HECKA Of Farningham, która została w hodowli i dwa lata później urodziła np. SNOW RIG'ę Of Farningham, którą również pozostawiono w hodowli.

Ch. SIBERIAN KEENO, (młodszy brat SAM SHACK'a, który to urodził się dnia 7 stycznia 1913 roku), przyszedł na świat w hodowli W. Lavallin Puxley, dnia 8 maja 1915 roku, jako syn SAM'a, ( importa należącego również do p. Puxley ) i KEEN'y, a zamieszkał w hodowli "Of Farningham", w której to hodowli miał swoje potomstwo. Jego matka - KEENA wywodziła się z pierwszego miotu urodzonego w hodowli W. Lavallin Puxley i była córką SOUTH POL'a i LAIK'i, która to poprzez swojego ojca ( DANMOOS'a ) była wnuczką HOUDIN'a i MOOSW'y, a poprzez matkę ( POLY ) wnuczką PRINCE ZOUROFF'a i OLGALENE.

Po tragicznej śmierci, SIBERIAN KEENO stał się eksponatem w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie po dostarczeniu go przez Klarę Kilburn Scott, w drugiej połowie 1925 roku, celem spreparowania go, żeby mógł być w przyszłości świadectwem jakim przemianom ulegała przez rasa samoyed.

W. Lavallin Puxley, która również po II Wojnie światowej hodowała samojedy do połowy XX wieku, jest autorem paru publikacji, jak również książeczki, pt. "SAMOYEDS",

poświęconej rasie którą zainteresowała się prawie od początku jej pojawienia się w UK i wydanej po raz pierwszy w 1934 roku w Londynie, a później parokrotnie wznawianej. W 1947 roku było właśnie jej drugie wydanie, a następne w 1950 roku.

Z niej właśnie dowiadujemy się, że te pierwsze samojedy nie zawsze były białe, ale postanowiono jednak dla odróżnienia rasy hodować je tylko o umaszczeniu białym, ponieważ wtedy już były odmiany psów długowłosych takich jak collie, czy chow'y. Aczkolwiek nie wszyscy hodowcy z tamtych lat popierali tę ideę, jak np. pani McLaren Morrison, która byla zwolenniczką różnych kolorów - nie tylko białych.

Są również zamieszczone zdjęcia m.innymi Ch. KARA SEA, (który jest na tytułowej stronie), SAM'a, cztero-miesięcznego TIGER BOY'a, (późniejszego Inter.Ch. TIGER BOY Of Norka) i Antarctic BUCK'a, któremu zdjęcie zrobiono na pokładzie statku, gdy przyglądał się klatce.

Wracając jeszcze do NIM'a Of Farningham, to został skojarzony ze SNOWREEN'ą, (wnuczką Champ. POLKAN'a i IVAN'a Of Farningham) i dnia 6 sierpnia 1928 roku urodził się Champ. Siberian SHAMAN, oraz jego siostra NIMREENA, która 17 kwietnia 1930 roku urodziła po Am.Ch. STORM CLOUD, pieska o imieniu Siberian SERGIUS, będącego również ojcem dzieci, m.innymi w hodowli " Of Taimir ", należącej do pani I.Creveld i w której to hodowli SIBERIAN SERGIUS rezydował.

SIBERIAN SERGIUS został skojarzony z ISAVET'ą, a urodzone dnia 7 kwietnia 1933 roku szczenięta nazwano następująco - ANDREA Of Taimir, który zamieszkał u pana R. Scott White, jego brat to PAVLOV Of Taimir, który pozostał w hodowli, a miotowej ich siostrze dano imię - MITZI Of Taimir. Suka ta urodziła KEM'a, którego ojcem został ALASKA KING.

Po PAVLOV Of Taimir, który zamieszkał u pań A.E. Bushby & I. Creveld, urodziły się dzieci, a jego partnerką została DESREENA, która przyszła na świat dnia 15 czerwca 1929 roku, będąc córką Ch. POLAR LIGHT'a Of Farningham i USA Ch. DESSTAR'y Of Farningham.

ISAVETA miała także potomstwo po DYMITRY'm, a ich córka SILVER SNOW Of Kobe pozostała w hodowli.

DIMITRY ( Of Taimir ) przyszedł na świat dnia 15 października 1934 roku, będąc synem Siberian SERGIUS'a i DESREEN'y. Siostrą miotową DIMITRY'ego ( Of Taimir ) była ALESHA Of Taimir.

Reklama hodowli " Of Taimir " ukazała się 79 lat temu w " Our Dogs " i z niej dowiadujemy się o sukcesach 5-cio letniego wtedy Ch. Siberian SHAMAN'a, oraz, że ma umaszczenie idealnie białe, krycie nim wynosi 4 guineas ( gwinei ), czyli obecnie ekwiwalent ten wynosiłby 80 funtów. Wspomniane jest także o szczeniętach, wywodzących się ze wspaniałego miotu, urodzonego dnia 16 października 1933 roku, a którego rodzicami zostali Ch. Siberian SHAMAN i DESREENA ( z tego miotu wywodził się FABIAN Of Taimir ).

Można również dowiedzieć się o sukcesach na wystawach jego synów - YASH'y i miotowego brata YAKOV'a Of Taimir. Pochodząca również z hodowli " Of Taimir " - TUNDRA natomiast odnosi sukcesy w Irlandii.

Kolejny piękny reproduktor to SIBERIAN SERGIUS, o umaszczeniu biszkoptowym, o wspaniałym kośćcu i szacie. Krycie nim kosztuje 3 gwinee ( obecnie to 60 funtów ), jego potomstwo jest znane, a niektóre z nich to: ALESHA ( Of Taimir ), która właśnie popłynęła do Ameryki, nieżyjąca już ALBA SIBERICA, ANDREA i PAVLOV Of Taimir.  Suki mieszkające w hodowli " Of Taimir " nie są często wystawiane, ale one odgrywają większą rolę w hodowli. A są to SNOWREENA, DESREENA, NIMREENA i STEFANI Of Wealdland ( STEPHANIE ) i która to suka była córka nieżyjącego już KOSK'i Of Farningham, a którego matką była, także już nieżyjąca KAZA Of Farningham, import z Syberii. Panna Creveld ma kilka naprawdę dobrych młodych samoyedów na sprzedaż, które zostały z powodzeniem zaszczepione przeciwko nosówce. Jest także kilka pięknych szczeniąt ".

Natomiast córką NIMREEN'y oraz Ch. SURF'a Of The Arctic była ICE FOAM, która u pani O.A. Ewen, po PRO TEM'ie Of Kobe, dnia 10 stycznia 1933 roku urodziła PRINCE SEBASTIAN'a Of Farncombe, który pozostał w hodowli.

Pan R. Scott White z Belfastu miał również hodowlę samyedów, ale pod przydomkiem "Of Berezoff", a jego bazową suką była Stella MATES. Stella MATES po SNOW BOY'u Of The Arctic, dnia 12 października 1933 roku urodziła BJORN'a Of Berezoff, który pozostał w hodowli.

Po BJORN'ie Of Berezoff i po RHUNG w hodowli pana Lestera, dnia 10 stycznia 1937 roku przyszedł na świat BJORNSON Of Berezoff, który zamieszkał w pana R. Scott White. KATTA, urodzona u pani Mc.Farland, dnia 12 listopada 1932 roku, również zamieszkała w hodowli "Of Berezoff". Jej rodzicami zostali TUNDRA i WHITE PEG. Natomiast inna suka mieszkająca w hodowli o imieniu SNOWDROP, dnia 30 czerwca 1935 roku, również po SNOW BOY'u Of The Arctic urodziła FLINT'a Of Berezoff, który także został w hodowli. GRETA Of Berezoff, która również została w hodowli, dnia 27 stycznia 1938 roku urodziła SYN'a Of Berezoff, który został w hodowli, a jego ojcem był KOSKARI Of Berezoff.

LAILA Of Vadso również miała szczenięta po SNOW BOY'u Of The Arctic, urodzone dnia 12 października 1933 roku i SANJA Of Berezoff pozostała w hodowli, kóra to suka w lipcu 1935 roku po ANDREA Of Taimir urodziła BELL'ę Of Berezoff, również pozostawioną w hodowli.

Natomiast pani V.W.M. Scott White z Londynu była właścicielką SNOW BOY'a Of The Arctic, o którym piszę, przy omawianiu jego matki Stella MARIS.

Odnośnie jeszcze suczki o imieniu HECLA (2), o której wspomiałam już wyżej, to miała ona również dzieci urodzone nieco wcześniej, w maju 1915 roku, po ROSTOF'ie, a sukę z tego skojarzenia o imieniu VILNA nabyła Klara Kilburn Scott. Dnia 20 lipca 1919 roku VILNA urodziła szczenięta po Ch. FANG'u, a dwójka z tego miotu została amerykańskimi championami - DRAGA i jej brat TOBOLSK, po którym urodziło się w Ameryce sporo wybitnego potomstwa

VILNA została również skojarzona np. z Antarctic BRU i dnia 1 kwietnia 1922 roku urodziły się NOOSA, późniejsza matka KIRIM'a (będącego poprzez White BLOSSOM dziadkiem Champ. MAGNUSA of Kobe), oraz STARSUN BRUE Farningham, który pozostał w hodowli.

NOOSA, mieszkająca u G. Tummins miała szczenięta po KOORALI, urodzone 27 lutego 1923 roku, a ich syn - White CUB, zamieszkał u pani W. Lavallin Puxley i został on później partneremi LADY XEN'i.

Półtora roku później, dnia 24 listopada 1924 roku NOOSA urodziła dzieci także po KOORALI i w miocie tym był np. BRUNO, późniejszy ojciec np. SIBERIAN MONARCH'a. BRUNO to również ojciec White MAGIC, suki urodzonej dnia 20 lutego 1928 roku, po matce o imieniu ZHOLAR, o której wspominam przy omawianiu jej matki - ZAHRIN'y Of Norka.

SIBERIAN MONARCH urodził się dnia 7 października 1927 roku, jako syn wspomnianego BRUN'a i Vandyke GHOSTIE (będącej córką MUSTAN'a Of Farningham i SAR'Y, o czym piszę dalej przy omawianiu Champ. LOG'I Of Farningham). SIBERIAN MONARCH również pozostawił po sobie trochę potomków, których matką była REENA. I tak np. urodzonych dnia 16 marca 1929 roku MONARCH'a Of The SNOW, który pozostał w hodowli pani G. Orchard i POLAR'a Snowflake, zamieszkałego u pana A. Willsa, oraz ich sióstr - Stella MARIS, czy VEGA, która została w przyszłości matką TAZ'a.

VEGA, mieszkająca u Grace Paddey ( sędziego rasy ), dnia 7 października 1934 roku, po SILVER STAR'ze urodziła TAZ'a, który zamieszkał w hodowli " Snowland ", należącej do Ady L. Westcott, która w znacznym stopniu przyczyniła się do spopularyzowania tej rasy w Stanach, jak również sędziowała samojedy na Cruftsie, dwa lata pod rząd, w 1954 roku, a w 1955 roku. Za najlepszego samoyeda  Ada L. Westcott uznała Inter.Ch. GOGOLEV'a Of Corbesky.

Po TAZ'ie zostało dużo potomstwa i to zarówno w Anglii, jak i w Ameryce. Starszym o dwa lata bratem TAZ'a był IVAN Of Taz, który zamieszkał u M. Andrews, a urodził się on dnia 7 październia 1932 roku.

Pan M. Andrews miał również SAN PEDRO Of Taz, który przyszedł na świat w hodowli pana Wilkinsa, dnia 1 czerwca 1937 roku, będąc synem KARZOK'a Of Kobe i SNOWIE. KARZOK Of Kobe również był w rękach M. Andrews, a pies ten urodził się u pani Morris, dnia 8 października 1934 roku, jako syn PROTEM'a Of Kobe i TITANI'i Of Kobe.

Odnośnie jeszcze linii TAZ'a w Anglii, to angielska hodowla " Snowcryst ", należąca do Rose E. Lewis, bazowała na Snowland VIVIN'ie, która to była m.innymi wnuczką, prawnuczką i dwukrotną praprawnuczką TAZ'a, a którego ciotką była Stella MARIS, występująca również w tym rodowodzie, ( jako matka CHRISTIN'y MARIEE ). W hodowli " Snowcryst " znajdowała się również inny amerykański import - Ch. Snowland MARDA, która także była matką dzieciom, ale dokładnie ją omawiam trochę dalej. Na współwłasność hodowli "Snowcryst " i " Samovar ", należącej do pana E.I. Munday należała Snowcryst FAIR MADONNA, która to zdobyła w 1975 roku na Crufts'ie - Challenge Certyficate (CC) u sędziego pana J. Hopkina ( będącego hodowcą samojedów pod przydomkiem "Crownie"). Snowcryst FAIR MADONNA przyszła na świat dnia 22 kwietnia 1970 roku, jako córka Ch. Fairvilla WHITE PHANTOM'a i Snowcryst CHARMAINE, która poprzez swoją matkę (Ch. Snowcryst DONN'ę) była wnuczką Ch. Snowland ROOSKI'ego i Ch. Snowcryst ANIBRAS.

Po Ch. Snowcryst FAIR MADONN'ie i po Ch. Whitewisp LUNAR MODULE urodził się dnia 1.10.1975 roku Samovar WILL O'THE WISP, który w 1980 roku okazał się najlepszym samoyedem na Crufts'ie, czyli zdobył Challenge Certifikate (CC), podobnie jak i rok wcześniej.

Jego bratem był Inter.Ch. DAMON Samoya Of Snowcryst, który swoje szczenięta miał w holenderskiej hodowli " Samoya ", natomiast ich siostra Ch. Samovar MADONNA CHILD została skojarzona z Lodenski ALEKSAND'rem. Urodzony z tego skojarzenia syn o imieniu Samovar THE SPECULATOR Of Snowcryst został również reproduktorem.

Młodszym o trzy lata bratem Samovar WILL O'THE WISP był Samovar SAMSON SOLATIUM, urodzony dnia 11 września 1978 roku, mieszkający u pp. Ross,  późniejszy ojciec FABIAN'a Teravil, o którym piszę dalej. A rodzoną siostrą Samovar WILL'a O'THE WISP była Samovar MELODY, która swoje szczenięta miała w hodowli "Crensa", np. po Ch. GRENADIER'ze Of Crensa, urodzone dnia 11 października 1977 roku i w miocie tym był Crensa SILVER BLAZE, oraz jego siostry - Crensa GLAMOROUS TOPSY, (a rodzeństwo to pozostało w hodowli) i Ch. Crensa SPARKLING SAPPHIRE, mieszkająca u pana E.I. Munday i która została później matką Samovar SILVER MOONLIGHT. Ojcem trójki rodzeństwa  był Lodeski CAVALIER.

Ch. Crensa SILVER BLAZE został partnerem Crensa ANN'y LOUISE, a ich córka - Crensa CASSANDRA została matką dla CRYSTAL PRINCESS, której ojcem ( czyli partnerem Crensa CASSANDR'y ) został Zamoyski LUCKY STAR Of Ostiak. Ch. IVORY MADONNA Of Sameida była właśnie córką CRYSTAL PRINCESS i Karazoe SOW QUEST Of Sameida i rodziła ona szczenięta pod przydomkiem " Of Karasea ".

Hodowla o tak samo brzmiącym przydomku - " Karasea "  była w Canadzie i należała ona do pana V. Johnsona.

Natomiast hodowla " Sameida " należy do pana B.D. Crichton z Halifax. W hodowli miała również szczenięta LADY EDWINA Of Sameida, będąca córką Nenetsky MIDNIGHT RAMBLER'a i Nenetsky CLEOPATR'y, a o hodowli ' Nenetsky ", wspominam dalej, przy okazji omawiania Fairvilla WHITE ORCHID, właśnie mieszkającej w tej hodowli.

Także po Ch. Crensa SILVER BLAZE i po Ch. Crensa BEAUTIFUL DREAMER urodziła się Crensa PRIMA DONNA Of Astutus, która u pp. Christine Hale, Petera Hale i Helen Collins, (hodowli, której początki datują się 1975 roku) miała szczenięta. Christine Hale i Peter Hale zostali sędziami kynologicznymi, podobnie jak i E.I. Munday, który sędziował samoyedy na Crufts'ie w 1994 roku.

Powyższa reklama ukazała się w Dog World Annual 1986.

" Chcielibyśmy przedstawić naszą gromadkę. Patrząc od góry z lewej strony są zdjęcia: CARINA Of Novaskaya At Astutus, ( o. Novaskay SILVA STARSUN, m. Whitewisp LUCINDA ), Astutus ASTRONOMER ( o. Inter.Champ. Novaskaya GEORGIA PRINCE OF Astutus, m. SCHNEE BELL Of Astutus ), na dole z lewej strony jest Annecy's SHEER GOLD Of Astutus ( o. Ch. THE KINGMAKER Of Annecy, m. Ch. SNOWHERON SERENA Of Sworddale and Annecy), a z prawej jest zdjęcie Crensa PRIMA DONNA Of Astutus. Wymienione są ich wystawowe sukcesy, jak również przekazane gratulacje właścicielom samoyedów z hodowli " Astutus ". Astutus ALADDIN HILSAR ( Breeze i Styles ), Astutus ACACIA ( Gillespie ), Astutus AMARYLLIS ( Longstaff ), Astutus ACHILLES ( Ashley ), Astutus ALEKSADROV ( Brown ), Astutus ASTRAL ( Sadler ) i Astutus LADY FRANCESCA Of Tavarian ( Tuttle ) ".

Wracając do poprzedniego wątku, to brat Samovar WILL'a O'THE WISP i Samovar MELODY o imieniu Snowcryst MOSHLU został w przyszłości ojcem suki urodzonej w hodowli "Liemonchek". Ich córka -  Liemonchek DASH Of Silver At Hemshire, która to swoje dzieci miała w hodowli "Hemshire", m.innymi po AURORA BOREALIS of Samovar At Hemshire, którego matka - Samovar SILVER MOONLIGHT zamieszkała u pana D. Reesa, u którego dnia 12 czerwca 1987 roku, po Ch. Zamoyski LUCKY STAR Of Ostyak urodziła Ch. AURORA BOREALIS Of Samovar At Hemshire, (oraz jego siostrę nazwaną - Ch. PAPAGENA Of Samovar). Pies ten rezydował i miał również potomstwo w hodowli "Hemshire" należącej do pani P. Hemmings, która oprócz niego (tj. AURORA BOREALIS of Samovar At Hemshire) miała Karasoe CHRISTMAS SNOWSTORM'a At Hemshire, oraz dwóch jego synów - Hemshire SNOW BRUMAS'a, urodzonego dnia 11 lipca 1995 roku, i starszego o dwa lata jego brata - Champ.Hemshire SNOW BEAR. Matką tych braci była Hemshire MAGICAL CHARISMA.

Pani P. Hemmings zgłosiła Ch. AURORA BOREALIS Of Samovar At Hemshire na wystawę Crufts zorganizowaną w 1997 roku, jako 10-cio latka do klasy weteranów, do której to było w sumie zgłoszonych 11 samojedów. Te klasę seniorów u pani P.M. Taylor wygrał NIKITA WINTER Breeze, również 10-cio letni pies, urodzony dnia 18 października 1987 roku, a był on synem Ch. Novaskaya IMRY LAFAY i SOLAR Iceberg. Jego właścicielem była pani G. Hounslow. SOLAR Iceberg przyszła na świat 25 lipca 1985 roku w hodowli pani P.J. Kent będąc córką POLAR WINTER'a GOLD Of Dunavill i Calsam FOREVER AMBER.

Jeżeli chodzi o klasę weteranow suk  ( zgłoszonych zostało14 sztuk ), to wygrała ją Ch. Zamoyski LUCKY MELISSA, urodzona dnia 4 listopada 1987 roku i będąca córką Ch. LUCKY DEXTER'a Of Zamoyski i Ch. Zamoyski LUCKY CLAUDI'i ( będącej córką Ch. Hurkur JINGLES'a i Ch. Fairvilla IMPERIAL SOPHIA Of Zamoyski). A suka ta rezydowała w hodowli "Zamoyski" . Ch. Zamoyski LUCKY CLAUDIA ( i jej rodzony brat Zamoyski LUCKY SOVEREIGN ) przyszła na świat dnia 29 września 1985 roku jako córka Ch. Hurkur Jingles i Fairvilla IMPERIAL SOPHIA Of Zamoyski miała szczenięta w hodowli „ Zamoyski „, ale również miała potomstwo z przydomkiem „ Kuuran „. Jej i Kuuran KULKORIPOIKA syn, urodzony dnia 16 stycznia 1989 roku został nazwany Kuuran WINNIPEG.

Ch. Zamoyski LUCKY CLAUDIA, po Ch.LUCKY DEXTER Of Zamoyski dnia 14 lutego 1991 roku urodziła Zamoyski LUCKY VICTORY'ego, który zamieszkał w hodowli " Del Baffin ". Jego miotowa siostra - Zamoyski LUCKY VANESSA miała szczenięta w hodowli „ Murmask „ Ich rodzonym bratem był Zanoyski LUCKY VALENTINE Of Amarige. Ich bratem ( miotowym? ) był Inter.Ch. Zamoyski LUCKY KEILIDH.

Na wystawę Crufts z 1997 roku zostało zgłoszonych 173 samoyedów. Najlepszym ( który zdobył  CC i BOB) został Ch. Zamoyski LUCKY CASANOVA At Roybridge, będący synem Pykra SPRING BEAR At Roybridge i Ch. Zamoyski LUCKY MELISS'y i mieszkający u pani B. Enticott, która z panią D. Flaming prowadzi hodowlę " Roybridge ", a pies ten był rekordzistą, jeżeli chodzi o sukcesy wystawowe w UK. Zdobył on w sumie 53 wniosków CC. Ch. Zamoyski LUCKY CASANOVA At Roybridge i jego siostra Zamoyski LUCKY CAMILLA, urodzone dnia 6 grudnia 1994 roku były dziećmi Pykra SPRING BEAR At Roybridge.

Ch.UK Pykra SPRING BEAR At Roybridge poprzez ojca ( Karazoe SNOW COMANCHE At Pykra ) był wnukiem Ch. LUCKY DEXTER'a Of Zamoyski. Natomiast ze strony matki ( Pykra MISTERY PRINCESS ) był prawnukiem Ch. LUCKY DEXTER'a Of Zamoyski.

Tak na marginesie to w UK zdobycie trzykrotnego CC (Challenge Certificate - odpowiednik naszego CWC) od trzech różnych sędziów uprawnia do uzyskania tytułu championa, który jest niezbędny, żeby móc się zakwalifikować na Crufts'a. Natomiast odnośnie tytułu - Green Star , którego początki sięgają 1978 roku, to do 2007 roku (kiedy Irlandzki Kennel Klub wprowadził zmiany) do uzyskania tytułu Championa Irlandii, dany pies musiał zdobyć 40 punktów Green Star (GS). Ale ilość zdobytych punktów była uzależniona również od ilości faktycznie występującej danego dnia konkurencji (psów/suk) w rasie i zwiększająca się w zależności od ilości konkurentów, jak również dodawane były dodatkowe punkty za zwycięstwo w grupie.

Liemonchek DASH Of Silver At Hemshire była córką jak już wspomniałam Snowcryst MOSHLU i Moydesa MISS DONN'y i która miała dzieci po AURORA BOREALIS of Samovar At Hemshire, a ich syn - Hemshire JUST WILLIAM został m.innymi ojcem Inter.Ch.Anatina SNOW STAR, która przyszła na świat dnia 25 lutego 1995 roku, jako córka Anatina NOTKA ZIM'y i pozostała ona w hodowli. Miotowym bratem Inter.Ch.Anatina SNOW STAR był MultiCh.Anatina SILVER SAX, późniejszy ojciec Ch. Anatina FATAL BEAUTY.

Wracając jeszcze do Whitewisp LUNAR MODULE, to przyszedł on na świat dnia 31 lipca 1969 roku i pozostał w hodowli " Whitewisp ", należącej do pp. Beryl i Geoff Grounds, (hodujących również tybetańskie spaniele, a od 1979 roku szpice japońskie), będąc synem Ch. Whitewisp SLEIGH LAD, oraz Whitewisp TANY'i.

Beryl Grounds zaczęła wystawiać samoyedy już w 1962 roku, kiedy to występowały one w UK w grupie " Non sporting ", a od 1967 roku w grupie " Working ".

Jest to reklama hodowli " Whitewisp " wraz ze zdjęciem Ch. Whitewisp LUNAR MODULE, który "  na wystawie Crufts w 1973 rok, u pana W.E. Lloyda uzyskał CC. Na Crufts'ie w 1976 roku zdobył CC i BOB'a, a sędziowała wtedy pani M. Wilcock. Ostatnie ósme CC, występując w klasie working uzyskał od pani Dibbie Somerfield. Ojciec 10 angielskich championów i innych zagranicznych. Jego syn, Champ. Samovar WILL O'THE WISP zdobył BOB na Crufts 1977, 1978 i 1979 ".

Również do katalogu - Crufts z 1977 roku została dana reklama wraz ze zdjęciem Whitewisp LUNAR MODULE i z niej można się dowiedzieć o jego sukcesach wystawowych i hodowlanych. Jego ojciec - Ch. Whitewisp SLEIGH LAD był synem SLEIGH LEADER'a Of Kobe i GOLDIELOCKS Of Schlesien,a urodził się  w hodowli pana R. Spiolek, dnia 13 października 1967 roku. Ch. Whitewisp SLEIGH LAD zamieszkał razem ze swoim ojcem w hodowli " Whitewisp ". SLEIGH LEADER Of Kobe przyszedł na świat dnia 3 września 1958 roku, jako syn Ch. SLEIGH KING’a Of Kobe i Ch. TANARK’i Of Kobe, a w 1960 roku wystawiany był przez panią S. Cussans.

GOLDIELOCKS Of Schlesien, która pozostała w hodowli pana R. Spiolek była córką DEMITRIO Of Kobe i SNOW BELLE Of Cranmere. Brat GOLDIELOCKS Of Schlesien, urodzony dnia 20 lipca 1965 roku został nazwany SILVER DIRK Of Sworddale, zamieszkał u pani M.M. Ross i miał u niej dzieci z suką SILVER BELLE Of Sworddale, urodzone dnia 17 czerwca 1969 roku. Ich syn SILVER MACE Of Sworddale rezydował u pani E. McCornick, ale nie zaistniał w hodowli.

Matka tych dwóch braci o imieniu SNOW BELLE Of Cranmere była córką MAPLEWAY'a Consort i CAMILE Of Icedale, którzy mieli tego samego ojca o imieniu KARA BAY Of Snowhills.

KARA BAY Of Snowhills przyszedł na świat dnia 29 czerwca 1954 roku, jako syn Ch. STORMCLOUD'a Of Icefloe i Ch. HONOR Of The Arctic, a zamieszkał u pp. J.W. Newsome.

Whitewisp TANYA, będąca córką DEMITRIO Of Kobe i Snowcryst VALMI Of Crownie nia 17 maja 1968 roku urodziła Ch. Whitewisp SNOWPRINCE, którego ojcem został Ch. SILVER SABRE Of Sworddale, ale pies ten nie miał zbyt dużo kryć. Dwa lata później, dnia 12 maja 1970 roku urodziła się Whitewisp LIVELY LINNET, która była córką Ch. Whitewisp SLEIGH LAD i Whitewisp TANY'i, a suka ta zamieszkała u pani D. Farnham.

W hodowli " Whitewisp " zamieszkała także SALANA Of Kobe, poźniejsza matka dzieciom oczywiście pod przydomkiem " Whitewisp ". I tak na przykład SALANA Of Kobe dnia 20 grudnia 1968 roku, po SLEIGH LEADER'ze Of Kobe urodziła Whitewisp SNOW TANSY, która pozostała w hodowli należącej do pp. G.W. Grounds i u których miała szczenięta. Przyszły one na świat dnia 13 września 1970 roku, po Inter.Ch. Fairvilla ISTVAN'ie Of Airebis, a ich córka Whitewisp POMPADOUR swoje dzieci miała u pp. G.T. Arnfield, w hodowli " Northcape ".

Ch. Whitewisp LUNAR MODULE i Whitewisp POMPADOUR zostali także rodzicami  DKCh.Inter.Ch. Whitewisp SALVADOR, który to pies, zaimportowany do Danii przez Svena Leth  zarejestrowany w 1975 roku, został później ojcem Sammies KAISSA PETROWA, bazowej suki hodowli "Kaissa's" i od której imienia pochodzi właśnie ten duński przydomek hodowlany i w której to hodowli pierwsze szczenięta samoyedów przyszły na świat w 1981 roku.

W hodowli " Kaissa's " swoje szczenięta miała także biało-biszkoptowa Ch. BJELKI v.d. Diamantenschlucht. Jej pierwsze potomstwo urodziło się dnia 3 grudnia 1986 roku i w miocie tym był np. Kaissa's TANGO DREAM Of DENMARK, który pojechał do Holandii, oraz Kaissas TAKE IT EASY TUULA. Ich ojcem został Inter.Ch. Kaissas FIRST SON OF JONAH, natomiast młodszym od nich bratem, o pół roku był Kaissas WAKE UP WALTER.                                        

Dnia 8 czerwca 1990 roku dnia, Ch. BJELKI v.d. Diamantenschlucht po Kaissa's BIG YUKON'ie urodziła np. Kaissa's DANISH DISCO DANSER i Kaissa's DANISH DYNAMITE.

Rodzeństwo - Ch. BJELKI v.d. Diamantenschlucht, BJELKO v.d. Diamantenschlucht i BERO v.d. Diamantenschlucht przyszły na świat w 1984 roku, a ich rodzicami byli SIR JONAH Of Banff i Zw.Europy KALINKA, urodzona w 1984 roku.

BERO v.d. Diamantenschlucht miał dzieci z BEAUTY-ANGIE v. Polarzwinger urodzone pod przydomkiem " Of Whiteline ", należącym do pani Adelheid Weiss. Ich córka ACTIVE ANUSCHKA Of Whiteline, która pozostała w hodowli, przyszła na świat w 1991 roku. Natomiast BEAUTY-ANGIE v. Polarzwinger, urodzona w 1988 roku była córką JESKO von der Arktis,( urodzonym w 1984 roku ) i LESK'i von der Arktis.

Pochodząca także z hodowli " v.d. Diamantenschlucht "  suka o imieniu ISKA v.d. Diamantenschlucht, została bazową suką francuskiej hodowli " de l'Etoile des Neiges d'Hohr ", o której piszę dalej.

Miotową siostrą Northcape SEREN'y i DK Champ.Inter.Champ. Whitewisp SALVADOR'a była Champ. Northcape SIMONA Of Annecy, posiadaczka 6 Challenge Certficate (CC) i jednego Res.CC, mieszkająca i mająca swoje dzieci w hodowli "Of Annecy".

Ch. Whitewisp LUNAR MODULE i Ch. Whitewisp POMPADOUR to także rodzice Northcape SAMANTH'y, której córka - CRYSTAL GEM Of Whitewisp, urodzona dnia 1 października 1977 roku w hodowli pp. Pamment została nowozelandzkim i angielskim championem, (partnerem Northcape SAMANTH'y został wtedy Whitewisp ODIN). N.Z.Eng.Ch. CRYSTAL GEM Of Whitewisp została skojarzona m.innymi z THE KINGMAKER'em Of Annecy, a ich syn Can.Ch. Colleda CABAL, który przyszedł na świat dnia 24 grudnia 1981 roku w hodowli p. A.R. Bassett, został kanadyjskim championem, gdzie rodziły mu się dzieci, wysoko oceniane na wystawach.

GBCh.THE KINGMAKER Of Annecy był synem Sworddale SILVER REGENT'a, ( który urodził się w 1973 roku jako syn Herendale BORIS'a i Sworddale SILVER SPARKLE ), natomiast matką GBCh.THE KINGMAKER Of Annecy i jego rodzonej siostry LITTLE EXTRA Of Annecy, była Northcape SIMONA Of Annecy.

LITTLE EXTRA Of Annecy, poprzez swoją córkę ( Annecy's CHRYSARAH ) została babką dla Annecy's COOL KING'a, który to pies poprzez swojego ojca ( Annecy's  COOL MILION ) był wnukiem THE KINGMAKER'a Of Annecy i MAIN ATTRA. Annecy's CHRYSARAH była córką LITTLE EXTRA Of Annecy i ALBAMARA SEA BREEZE Of Annecy, a która to urodziła się dnia 21 marca 1979 roku, w hodowli pp.B. Bradshaw.

Rodzone siostry ALBAMARA SEA BREEZE Of Annecy i ALBAMARA SEA CORAL Of Annecy zamieszkały w hodowli " Annecy's ", a ich rodzicami byli THE KINGMAKER Of Annecy i Fairvilla CRYSTAL ROSE ( która to była córką Ch. Fairvilla TARAS BULB'y ).

Whitewisp SNOW TANSY i Ch. Whitewisp LUNAR MODULE to także rodzice Whitewisp SLEIGH LEGEND, która to przyszła na świat dnia 30 kwietnia 1973 roku i pozostawiono ją sobie w hodowli i tam miała dzieci, np. urodzone dnia 4 września 1979 roku, po Whitewisp ODIN'ie, a ich córka Whitewisp FIRE BIRD Of Nippon u pp. Budden została irlandzkim championem.

Jej ojciec - Whitewisp ODIN, występujący w rodowodach polskich samojedów był synem SLEIGH LEADER'a Of Kobe i SALAN'y Of Kobe, czyli Whitewisp ODIN, który pozostawił po sobie sporo dzieci był bratem Whitewisp SNOW TANSY.

SLEIGH LEADER Of Kobe i SALANA Of Kobe są także rodzicami Whitewisp ODIN'a, który to pies pozostawił po sobie sporo wartościowego potomstwa.

Po Whitewisp AMERZAL'a of Airebis i po SALANA Of Kobe dnia 14 października 1971 roku urodziła się Ch. Whitewisp ZAHRINA, która u pani M.B. Crobby miała również swoje szczenięta, np. urodzone dnia 21 października 1976 roku, po Ch. Whitewisp LUNAR MODULE, a ich syn otrzymał imię Torvik NIKAL. Młodszym bratem Torvik NIKAL'a był Torvik JILL From Lireva, urodzony dnia 11 lutego 1980 roku i nabyty przez pana S.W. Clarke.

Eng.Ch. Torvik MARKSMAN był synem Ch. Whitewisp ZAHRIN'y i Ch. Fairvilla TARASAR'a i pies ten miał potomstwo w hodowli " Moonlight ", a jego partnerką została Fairvilla SNOWLARA.

Powyższa reklama hodowli samoyedów i spanieli tybetańskich " Whitewisp ", ukazała się w 1975 roku w Dog Word Annual i oprócz zdjeć  Whitewisp SLEIGH LEGEND i Am.Ch. Whitewisp SEREN'y można się co nieco o nich więcej dowiedzieć : " Ta młoda suka ( zdjęcie po prawej stronie ) - Whitewisp SLEIGH LEGEND w ciągu roku wrócila do nas i zdobyła rezerwowy CC w Leicester, oraz rezerwowy tytuł Najlepszej Suki w mistrzostwach ras psów pracujących ( użytkowych ). Whitewisp SLEIGH LEGEND jest córką Whitewisp LUNAR MODULE i Whitewisp SNOW TANSY.

Ch. Whitewisp LUNAR MODULE jest użyczany dla zatwierdzonych suk - a w jego dorobku jest 6 CCs i 2 reserve CCs. Zdobył CC w Chester od Mrs Irene Ashfield, włascicielki słynnej hodowli " Of Kobe ".

Wielu jego potomków w trakcie roku odnioslo sukcesy: Ch. Golway Mr CHAN, Whitewisp EDELWEISS, ANASTASIA i trzy z Northcare szczenięta - CARMEN, CAROUSEL i CARNIVAL.

Whitewisp TROIKA ( której właścielami są pan i pani Rivers ) zdobyła CC i tytuł BOB w SKC ( Scottish Kennel Club ) i została najlepszą suką podczas otwartej Związkowej Wystawy."

Odnośnie jeszcze Stella MARIS to swoje szczenięta urodziła po Rinansey HERALD'zie, a ich syn Snowland MOSCO również został ojcem dzieci, np. w hodowli „ Of The Arctic „. Bratem Snowland MOSCO był Snowland ZAR, urodzony 19 listopada 1941 roku, który ze Snowland JANN'ą dał ADRIEN'a Of Novaya, który to pies został w przyszłości dziadkiem dla WHITE MAID.

Rodzoną siostrą Snowland MOSCO i Snowland ZAR'a była Snowland STELLA, która dnia 20 października 1943 roku po IVANOFF'ie Of Snowland urodziła w hodowli Ady Westcott m.innymi - Am.Ch. Snowland STARYA i jego brata Snowland STARA i obydwa te psy pozostawiły po sobie w Ameryce sporo potomstwa.

WHITE MAID, która zamieszkała u Dorothy L. Perry, przyszła na świat dnia 16 grudnia 1951 roku, jako córka Snowland KHATANG'i i Adrien's LADY (córki ADRIEN'a Of Novaya) i w hodowli "Of Kobe" urodziła np. dnia 6 czerwca 1953 roku, po Ch. PRINCE BADO Of Kobe, córkę o imieniu AUST.Ch.ICEMIST BEAUTY Of Kobe, która początkowo została w hodowli, ale później wyemigrowała i została Aust.Ch. W Australii urodziła sporo wybitnego potomstwa w hodowli "Kalina", należącą do p.Y Sydenham-Clarke, zostając jej bazową suką. Miała np. szczenięta po Aust.Ch. STARAYA Of Kobe, a ich wybitnym synem został AUST.Ch. Kalina KORSAKOV, urodzony dnia 30 listopada 1957 roku. Jego miotowym rodzeństwem były np. Kalina STARDUST i Kalina KUTS, które zostały zaimportowane do Nowej Zelandii. Ale wcześniej w hodowli " Kalina " miała szczenieta Zahmah MINX, urodzona dnia 4 października 1951 roku i będąca córka AUST.Ch. Zahmah WHITE CHRISTMAS, który to był również synem AUST.Ch. VAID'y Of The Atctic. i importki z Anglii - AUSTCh. VAIDA Of The Arctic.

Na powyższym zdjęciu oprócz Dorothy L. Perry są Inter.Ch. GOGOLEV Of Corbesky, a z prawej strony ICEMIST BEAUTY Of Kobe.

" Typowe dla rasy i typowi przedstawiciele hodowli " Of Kobe ", pokazane są dwa psy - Inter.Ch. GOGOLEV Korbeski, dwunastoletni weteran, z rekordową ze wszech czasów ilością zwycięstw, oraz niedawno eksportowana ICEMIST BEAUTY Of Kobe, już będąca australijskim championem.

Tegoroczny champion AMERIC Of Kobe wyhodowany we własnym kraju, podczas gdy USAChamp. Snowpack LOUCKA Of Kobe właśnie zdobyła tytuł Iner Championa. Gdziekolwiek pójdą, tam zdobywają tytuły championów - i przyjaciół ".

W hodowli " Kalina ", należącej do pani J. Sydenham-Clarke rezydowały Eng.Aust.Ch. IMPERIAL REBEL Of Kobe, Ch. STARYA Of Kobe i Eng.Aust.Ch. DARRYL Of Tamitsa, natomiast jeżeli chodzi o suki to były tam: Ch. ICEMIST BEAUTY Of Kobe, Ch. TATINA Of Kobe, SERONA of Kobe, będąca córką SILVER GLEAM of Kobe i pół siostrą dla Am.Ch.SILVERMIST'a Of Kobe.

Siostrą Icemist BEAUTY Of Kobe była Icemist LADY, która swoje szczenięta miała w hodowli "Of Tamitsa".

Ale z najbardziej znanych potomków Rinansey HERALD'a są: reproduktor ARCTIC Of The Arctic, oraz Ch. AURA Of The Arctic, urodzone dnia 4 sierpnia 1945 roku, a ich matką była XENIA Of The Glacier, która przyszła na świat dnia 14 maja 1941 roku jako córka MICHAEL'a Of The Glacier i GABEL Of The Glacier, która to była córką NICOLAI Of Wealdland i STORM Of The Glacier.

Rok później, dnia 30 października 1946 roku, urodziła się VAIDA Of The Arctic, która wyemigrowała do Australii, zdobywając tam tytuł championa. Jej rodzicami byli Snowland MOSCo i XENIA Of The Glacier.

MICHAEL Of The Glacier przyszedł na świat dnia 31 marca 1937 roku i pozostał w hodowli May Boothby, będąc synem BUCK'a Of The Glacier i SANDR'y Of The Glacier, a o pochodzeniu NICOLAI Of Wealdland jest dalej, przy okazji omawiania hodowli "Of Wealdland".

Hodowla "Of The Glacier" należała do May Boothby, a jej pierwszymi sukami były PINKY Of Farningham i PEARLA Of Kobe (właśnie będącą matką SANDR'y Of The Glacier).

Wracając jeszcze do ARCTIC Of The Arctic, to jest on ojcem ARCTIC'i Of The Arctic, urodzonej 24 marca 1949 roku i zamieszkałej u pani E.R. English. ARCTICA Of The Arctic, ( której matką była Rinzan TINSEL TOO ), przyszła na świat w hodowli należącej do pana H. Minter.

Reklama hodowli " Arcamor ", ( należąca do Miss E. English ), została dana do " OUR DOGS " Christmas Number 1956 rok.

" Mała, ale eksluzywna hodowla utrzymuje najwyższy poziom hodowlany, współpracując z Miss Keyte-Perry i linie hodowlane słynnej " Arctic " nadal są kontynuowane.

PILGRIM OF THE ARCTIC, wyhodowany przez panią ( pannę ) English jest na współwłasność z panią ( panną ) Keyte-Perry. PILGRIM prezentuje sobą doskonały typ, z piękną głową z małymi uszami, z bogactwem sierści ".

PILGRIM Of The Arctic przyszedł na świat dnia 1 czerwca 1953 roku, jako syn Ch. STORMCLOUD'a Of Icefloe i ARCTIC'i Of The Arctic, a zamieszkał w hodowli " Arcamor ". PILGRIM Of The Arctic był bratem ( miotowym ? ) KNUTA Of The Arctic.

Cofając się jeszcze w czasie to PINKY Of Farningham dnia 6 stycznia 1931 roku miała szczenięta po SIBERIAN BADO Of Farningham i ich córka VIGA została kanadyjskim championem.

Natomiast syn KARA SEA i PINKY Of Farningham, urodzony dnia 18 lipca 1932 roku o imieniu BUCK Of The Glacier, pozostał u May Boothby i został ojcem Ch. GLACIER Of The Glacier, (po matce - Ch. SANDRA Of The Glacier), a urodzonej dnia 9 maja 1941 roku w hodowli Florence Perry, a zamieszkałej w hodowli "Of The Arctic", w której to hodowli miała szczenięta. Jako 10-cio letnia suczka była zgłoszona na wystawę w 1951 roku, czyli suczka ta przetrwała wojnę. GLACIER Of The Glacier i TAZ'a dzieci zostały nazwane - Ch.WINGS Of The Arctic i Inter.Ch. DAWN Of The Arctic, urodzone dnia 6 czerwca 1944 roku pozostały w hodowli M. Keyte-Perry i miały tam swoje potomstwo, ale w 1949 roku Inter.Ch. DAWN Of The Arctic wyemigrowała do Ameryki.

Córka GLACIER Of The Glacier i VICTOR'a of The Arctic, urodzona dnia 10 lipca 1947 roku i nazwana GLOW Of The Arctic została kanadyjskim championem i swoje potomstwo miała w hodowli " Ziska's ", w której zamieszkała Eng.Can.Ch. Snowcryst ZISKA's GRETA.

Hodowla " Ziska's " była w rękach pp. Betty i Alexa Dickson z Canady i z reklamy tej dowiadujemy się;

" Ta słynna hodowla jest siedzibą 10 championów, odkąd pani Dickson przybyła do Canady w 1948 roku. Jej pierwszym samojedem był Champ. CHIEF Of The Glade, będący synem DIV'y Of The Arctic i Champ. WHITESTAR'a Of Kobe. Pani Dickson ma importowane samoyedy z hodowli " Arctic ", " Snowland " i " Snowcryst " i wszystkie 3 są teraz kanadyjskimi championami. Jej ostatnim importem jest piękny piesek Rippleby DORK. Pani Dickson jest przedstawicielem Canady, jak również vice-prezydentem British Samoyed Club. Jest ona odważnym wystawcą i robi wspaniałą pracę dla rasy w Canadzie, przy entazjastycznym wsparciu jej męża ".

WINGS Of The Arctic dnia 10 czerwca 1945 roku, po SQUIRE Of The Arctic urodziła VICTOR'a Of The Arctic i Ch. HONOR of The Arctic, która początkowo miała dzieci u pana S. Bucknall pod przydomkiem "Frostland". Na przykład Ch. HONOR of The Arctic dnia 9 marca 1948 roku urodziła szczenięta po TAIMURSON'ie, a ich syn SENTINEL Of Frostland zamieszkał u pp. D.J. Halfpenny, natomiast jego brat SYMBOL Of Frostland u pana R. Bicknell. TAIMURSON był synem TAIMUR'a Of Barlowe i MAJIC Lu-Lu.

SUN OF FROSTLAND Of The Arctic zamieszkał w Australii, a urodził się dnia 28 maja 1951 roku, jako syn Ch. GOGOLEV'a Of Corbesky i Ch. HONOR of The Arctic. Z hodowli „ Of The Arctic „ sporo samojedów wyemigrowało do Australii i Nowej Zelandii wśród których były takie sławy jak: N.Z.Ch. GLAMOUR Of The Arctic, Ang.N.Z.Ch REX Of The Arctic, AUST.Ch. VAIDA Of The Arctic, AUST.Ch. WHITE DREAM Of The Arctic, czy AUST.Ch. WHITE ROVER Of The Arctic.

Ch. KARA SEA najprawdopodobniej swoje ostatnie potomstwo miał urodzone dnia 1 stycznia 1934 roku (czyli miał wtedy 10 lat), a jego partnerką została SONIA Of Farningham, mieszkająca u pani B. North. Ich syn - REX Of Siberia pozostał w hodowli i miał tam swoje dzieci z suką o imieniu VASHKA, mieszkają również u pani B. North, a pies z tego miotu - STEFAN Of Syever pozostał w hodowli, podobnie jak i jego siostra, urodzona dnia 20 lutego 1936 roku o imieniu NOVISHKA.

W hodowli "Of Syever" został także OSKR-MI OSKR Of Syever, urodzony dnia18 kwietnia 1937 roku, (syn REX'a Of Siberia i ANN'y KARA). W hodowli tej mieszkała CRYSTAL Of Kobe, córka PETER'a Of Kobe i ANISS'y Of Kobe, a suka ta urodziła się dnia 30 października 1936 roku.

Ch. TCHITA swoje pierwsze szczenięta miała po KOORALI, urodzone w 1925 roku i z miotu tego pochodził WHITE POPPY, która to suka również zaznaczyła swoją obecność w hodowli, poprzez swoją (i PRINCE) córkę o imieniu PATRICIA.

Drugie szczenięta urodzone dnia 11 kwietnia 1926 roku, Ch.Eng.Am. TCHITA miała po KNIAZ'iu a w miocie tym był np. FOHN Of The Artctic, który zamieszkał w hodowli "Arctic", a jego siostra GERDA Of Asgard zamieszkała u pani R.M. Hilliard, która była już właścicielką dwóch braci BOREAS'a Bruson Of Asgard i BEOWULF'a Bruson of Asgard.

Ojciec FOHN'a i GERDY o imieniu KNIAZ urodził się dnia 2 maja 1923 roku w hodowli p. Pullin, jako syn SOKOL'a i KRIV'y, która to suka przyszła na świat około 1920 roku. Rodzeństwem KNIAZ'a były LADY XENIA i WIZBANK LASKY, który zamieszkał u p. Robertsona, w którego posiadaniu była FRONA. LADY XENIA urodziła w 1925 roku suczkę, którą nazwano MEENA i była ona córką WHITE CUB. Silver ARROW, urodzony dnia 18 września 1930 roku był synem MEEN'y i Ch. KARA SEA.

Natomiast KRIVA, urodzona dnia 15 czerwca 1920 roku, była córką NIM'a Of Farningham i TOSC'i, a jej partnerem został SOKOL, będący synem TORIS'a i SNOWBELLE. KRIVA szczenięta po SOKOL'e urodziła w hodowli należącej do pani Paullin, dnia 2 maja 1923 roku i z tego skojarzenia pochodził WIZBANKLASKY, który zamieszkał u pana J. Roberstsona.

ALASKA KING, będący synem TIGER BOY’a i Ch. TCHIT’y, przyszedł na świat dnia 26 maja 1928 roku i został angielskim i amerykańskim championem.

Dnia 8 czerwca 1929 roku urodziły się następne szczenięta Ch. TCHIT'y, której partnerem został tym razem ZERO Of The Arctic i w miocie tym był np. SNOW PIONEER Of The Arctic, który zamieszkał u pana V.H. Sandforda, a jego młodszy brat SNOW CHIEF Of The Arctic urodził się 26 maja 1931 roku, w przyszłości zdobywając u pani F.E. Jewell tytuł championa i zostając ojcem dzieci. Jako 7-mio letni pies, SNOW CHIEF Of The Arctic mieszkał u pana Lucas.

Pani F.E. Jewell nabyła później SNOW DUKE Of The Arctic, urodzonego dnia 6 lipca 1936 roku i będącego synem SNOWDRIFTER'a Of The Arctic i Ch.GRET'y Of The Arctic.

SNOWDRIFTER Of The Arctic, urodził się dnia 25 maja 1933 roku i pozostał w hodowli p. Marion Keyte-Perry, a był on synem Champ. LEADER'a Of The Arctic i ZET'y Of The Arctic.

Rodzonym bratem SNOWDRIFTER'a Of The Arctic był NOMAD Of The Arctic, ktory zamieszkał u pani G.M. Stephenson.

Dnia 26 października 1930 roku Ch. TCHITA miała szczenięta po LEADER'ze Of The Arctic, (będącego synem Champ. KARA SEA i Champ. WINTER), a urodzona z tego skojarzenia - SIBERIAN GLORIA zamieszkała u W.H. Michael, u której, jako roczna suka urodziła dnia 10 października 1931 roku Siberian GAYNOR, córkę Siberian CYMRO i która zamieszkała u pani G. Surman.

Potomstwem SIBERIAN GLORI'i i Siberian CYMRO były także dwie siostry, urodzone dnia 8 marca 1932 roku o imieniu: CZARINA Of Kobe, która pozostała w hodowli, oraz GRETA Of The Arctic, późniejsza championka, która zamieszkała u p. Keyte-Perry, i będąca później matką dzieciom np. SENG'i Of The Artctic.

Swoje pierwsze szczenięta Ch.GRETA OF THE ARCTIC urodziła dnia 7 czerwca 1934 roku, a jej partnerem został FOHN Of The Arctic, (o którym piszę trochę wyżej), a w miocie tym ym były np. GLINT Of The Arctic, która pozostała w hodowli, natomiast  SPARTAN Of The Arctic rezydował u pani H.S. Turner, która kilkanaście lat później oceniała samoyedy na wystawie Crufts '1956. Jak już wspomniałam, miotową ich siostrą była SENGA Of The Arctic, która początkowo również pozostała w hodowli.

SPARTAN Of The Arctic również został ojcem, gdy dnia 8 czerwca 1937 roku urodziły mu się szczenięta. Jego partnerką została wtedy ZETA Of The Arctic, a ich córka WHITE SYMBOL Of The Arctic początkowo także pozostała w hodowli, w której przyszła na świat.

WHITE SYMBOL Of The Arctic ostatni miot urodził się dnia 1 sierpnia 1947 roku, po Ch. DESTINY Of Khatanga, a ich syn ALEXIS Of the Tundras pozostał w hodowli należącej do pana W.E.Lloyda.

Natomiast ETA Of The Arctic, dnia 25 maja 1933 roku, po Ch. LEADER'ze Of The Arctic urodziła SNOWDRIFFTER'a Of The Arctic, który został w hodowli. Jego młodszą siostrą była DIVA Of The Arctic, która u pp. Richardson miała swoje potomstwo, urodzone np. dnia 14 marca 1937 roku, po OTTAR'ze Of The Glacier, a urodzone siostry - CHATA i CHILA zabrał pan N.C Duval, właściciel OTTAR'a Of The Glacier.

DIVA Of The Arctic dnia 29 lipca 1943 roku, po Ch WHITESTAR'ze Of Kobe urodziła późniejszego Can.Ch. CHIEF'a of The Glade, który to pies pozostawił po sobie sporo potomków.

Dwa lata później - dnia 6 marca 1935 roku, ZETA Of The Arctic po Ch. SURF'ie Of The Arctic urodziła DROVER'a Of The Arctic i ORION'a Of The Arctic.

Natomiast dnia 10 kwietnia 1934 roku ponownie urodziły się dzieci SIBERIAN GLORI'i i Siberian CYMRO, a ich córka, późniejsza championka RIONA Of The Arctic również zamieszkała u pani Keyte-Perry, mając tam po raz pierwszy dzieci, urodzone dnia 24 września 1935 roku, po Ch. SURF'ie Of The Arctic. A ich potomstwo to córki - JOY Of The Arctic, która zamieszkała u W. Lovatt, właściciela SILVER GLOW Of The Arctic, oraz GLEE Of The Arctic, która pojechała do pani V. Goldsmith-Budd. Ich miotowym bratem był TITAN Of The Arctic, który pozostał w hodowli M. Keyte-Perry.

Ale swoje szczenięta Ch. JOY Of The Arctic miała u pani M.E. Chapell, m.innymi po PETER'ze Of Kobe, np. urodzone dnia 10 kwietnia 1938 roku, a ich syn o imieniu DON KOS pozostał w hodowli.

Syn DON KOS'a i JUNE BEAUTY, który przyszedł na świat dnia 16 czerwca 1940 roku o imieniu Silver DON również został ojcem m.innymi suki Silver SPRITE, o której piszę jeszcze dalej. Dwa lata później, dnia 3 kwietnia 1937 roku przyszedł na świat SLEIGH DRIVER Of The Arctic, który pozostał w hodowli, a był on młodszym półbratem JOY Of The Arctic i jej siostry, ponieważ jego matką była również RIONA Of The Arctic, natomiast ojcem został Ch. SNOW CHIEF Of The Arctic.

Natomiast inna hodowla o przydomku " Glacier ", która powstała w 1985 roku należy do Novia i Yana Vincze z Texasu i hodowla ta ściśle współpracuje z duńską hodowlą "Cabaka", należąca do Gitte Morell i Kima Jensen i której początki sięgają 1994roku.

Hodowla " Cabaka " natomiast bazuje na DKCh.Kaissas CARTIER LASSALE Of BRUTRUS, oraz na DKCh. Inter.Ch.Kaissas BEAUJOLAIS NOUVEAU, która to urodziła się dnia 28 października 1989 roku, ( jako córka Kaissas FIRST SON Of JONAH'a oraz Mjaerumhoegda's ICE STAR ) i miała m.innymi szczenięta po DKCh.Whitecliff KARU JOINT VENTURE, z przydomkiem " Cabaka's ". Siostrą miotową DKCh. Inter.Champ.Kaissas BEAUJOLAIS NOUVEAU była Kaissa's PETIT FITOU, która swoje potomstwo miała w hodowli " Snemark"s ", należącej do Lotte Christoffersen.

Inter.Champ.Kaissas BEAUJOLAIS NOUVEAU miała także szczenięta z Ch.Cabaka's EDISON Of JOHNSON, ( urodzonym dnia 3 czerwca 1995 roku i będącym synem Multich. Whitecliff KARU JOINT VENTURE i Ch. Kaissas CARTIER LASSALE Of BRUTUS. Szczenięta te przyszły na świat dnia 7 listopada 1997 roku, a suczka z tego miotu o imieniu Cabaka's ICE QUEEN Of EDISON zamieszkała w hodowli " Disco's ", należącej do Lone Christiansen ).

A pierwszy miot samoyedów z przydomkiem „ Cabaka „ przyszedł na świat dnia 10 lutego 1994 roku, a jego rodzicami zostali Kaissas ICE PRINCE i DKCh. Inter.Ch.Kaissas BEAUJOLAIS NOUVEAU. Urodzona wtedy późniejsza championka Danii  Cabaka’s ANAIS Of ICE PRINCE pozostała w hodowli. Jej rodzoną siostrą była Cabaka AMANDA OF ICE PRINCE. Natomiast pierwsze szczenięta DKCh.Kaissas CARTIER LASSALE Of BRUTRUS urodziły się dnia 6 września 1994 roku i były po Kaissas BALALAIKA BOY JR. Z tego skojarzenia pochodziły np. Cabaka’s BEAUTY MALOU OF Jr i Cabaka’s BEAUTY BLANCA Of JR.

Ich ojciec Kaissas BALALAIKA BOY JR urodził się dnia 17 maja 1990 roku, będąc synem Humoresque BALALAIKA BOY, ( o którym piszę dalej ) i Kaissas ISCHKA STAR OF JONAH.

Kaissas DIANA, który zamieszkał we Włoszech, w hodowli „Di Casa Laly „ i jego brat Kaissas Kaisasas KENNY ROGERS urodzili się dnia 28 lipca 1989 roku i byli synami Kaissas BRUTUS’s THE GREAT i Kaissas ISCHKA STAR OF JONAH. Pochodzili z miotu co najmniej 5 szczeniąt.

W hodowli " Cabaka " zamieszkał także Polar Mist AMERICAN BLUE BOY, który urodził się 8 pażdziernika 1996 roku i był synem USACh. Polar Mist WINDJAMMER'a i USACh. Polar Mist CHAMPAGNE ON ICE.

Hodowla Disco's powstała w 1991 roku, bazując na DKCh. Kaissas PETIT FLEURIE, będącej córką Inter.Ch.Kaissa's FIRST SON Of JONAH i Mjaerumhoegda's ICE STAR, czyli Kaissas PETIT FLEURIE była młodszą o rok siostrą DKCh. Inter.Champ.Kaissas BEAUJOLAIS NOUVEAU i DKCh. Kaissa's BEAUJOLAIS PRIMEUR. Miotowe rodzeństwo – Kaissas MOUTON ROTCHILD, oraz DKCh. Kaissas PETIT FLEURIE i Kaissas PINOT BLANC przyszły na świat dnia 5 października 1990 roku.

Rok później, dnia 29 października 1991 roku Mjaerumhoegda's ICE STAR miała szczenięta po Ch. NINO, a ich synem był m.innymi Kaissa BARON ROTSCHILD.

Inter.Ch. Disco's BEAUTIFUL GIRL, która została w hodowli, urodziła się dnia 2 marca 1994 roku i była córką Humoresque QUITE EASY i Kaissas PETIT FLEURIE.

A o hodowli " Mjaerumhoegda's " piszę dalej.

Humoresque QUITE EASY miał również potomstwo w hodowli „ White Smile „, po White Smile ANGEL, urodzone dnia 10 maja 1993 roku, w hodowli należącej do Aune i Pentti Torenius. W tej dużej hodowli szczenięta miała także Jenathan KREIVITÄR ROMY, która to została skojarzona z EUW’91 NIKOLAUS’em, a ich córka White Smile HERTTUATAR, urodzona dnia 28 sierpnia 1987 roku i pozostawiona w hodowli kontynuowała karierę hodowlaną.

Młodszą siostrą Inter.Ch.Kaissas BEAUJOLAIS NOUVEAU była Kaissas PETIT FLEURIE, urodzona dnia 5 października 1990 roku i która została w przyszłości matką DKCh. Disco's BODYGUARD, zarejestrowanego w DKK w 1994 roku ( i który to został dziadkiem, urodzonego 4 lata później – N,DK Ch. AMIGO of First Edition ).

Ch. AMIGO of First Edition, urodzony dnia 26 marca 1998 roku, w duńskiej hodowli należącej do Jette Kohler zamieszkał w Norwegii.

Kaissas FIRST SON Of JONAH był synem SIR JONAH Of Banff, po którym była również Kaissa's PRINCESS DANICA. Matką Kaissas FIRST SON Of JONAH'a została Sammies KAISSA PETROWA, ale o nich dokładniej piszę pod koniec tego opracowania.

Wracając jeszcze do poprzedniego wątku, to Stella MARIS to jej i Ch. KOSCA Of Kobe córka o imieniu CHRISTINA MARIEE urodziła się dnia 9 sierpnia 1933 roku w hodowli pani C. Potter, a zamieszkała u Ady Westcott, u której to miała swoje pierwsze dzieci po TAZ'u, urodzone dnia 26 listopada 1934 roku. Urodzone wtedy rodzeństwo - LEFROY i jego siostry Ch.BETTINA MARIE i LILTREVIAN zostały w hodowli " Snowland ", podobnie jak i TAZA MARIE, która dnia 3 stycznia 1938 roku, po CHRISTOPHER'ze JOHN urodziła SILVER FROST'a Of Sleighlands, a pies ten zamieszkał u pani C.M. Stuckey, właścicielki hodowli "Of Sleighlands". TAZ zdobył pierwsze miejsce w grupie MID LIMIT DOGS, a jego dzieci LEFROY, który zdobył I miejsce w klasie POST GRADUATE DOGS i BETTINA MARIE występowały na wystawie Crufts w 1938 roku. Ale pierwszym samoyedem Ady Westcott, mieszkającej jeszcze w Anglii, była NADIA, urodzona dnia 2 sierpnia 1931 roku u H. Labbet. Jej rodzicami byli SIBERIAN MONARCH i Snow WOLF.

Ch.BETTINA MARIE również miała szczenięta urodzone dnia 22 kwietnia 1938 roku, po Ch. DIMITRI Of Kobe, a ich córka MARITA Of Snowland, pozostała w hodowli i swoje dzieci miała dnia  22 października 1942 roku po TAZ'u, który był zarazem jej dziadkiem, a ich córką została wtedy Snowland JANNA.

A po MARITA Of Snowland i po LEFROY'u, ( będącego bratem jej matki ) urodziła się Snowland MINDA, która to u pani J. Levegrove, dnia 6 kwietnia 1947 roku po Snowland RUSKY'm urodziła Inter.Ch. SNOWLAND VODO, który to zamieszkał u pani L. Johnston z Dublina i która to dała jego reklamę do katalogu Crufts' 1950, informującą nie tylko o jego sukcesach wystawowych, ale także o sukcesach wystawowych jego pierwszych dzieci. Siostrą (miotową?) Inter.Ch. SNOWLAND VODO była Silvladnia SONIA, na bazie której hodowla " Silvlandia " rozpoczęła swoją działalność.

CHRISTIN'y MARIEE brat z tego samego miotu o imieniu CHENN zamieszkał u pani A.E. Glanvill, która miała SAR'ę i jej córkę CATHARINE. Ich siostra ( miotowa? ) o imieniu NAIDA została skojarzona z BIMBO i dnia 10 września 1936 roku urodziła NON'ę, która w Ameryce, po TAZ'u urodziła IVANOFF'a Of Snowland. Pies ten pozostawił po sobie sporo potomstwa, a jego partnerkami były np. CHRISTINA MARIEE, Snowland HOPE będąca córką (i partnerką) IVANOFF'a Of Snowland i CHRISTIN'y MARIEE, oraz Ch. BETTINA MARIE, BRITTA Of Snowland i Snowland JOAN, będące córkami TAZ'a i CHRISTIN'y MARIEE, urodzonymi dnia 23 listopada 1936 roku.

Snowland JOAN, dnia 7 czerwca 1945 roku po Am.Ch. MARTINGATE Snowland TAZ urodziła synów - Snowland SARNAC'a, oraz Ch. Snowland CANRAS'a, którego właścicielem został W.E. Green, który dwadzieścia cztery lata później sędziował samoyedy na wystawie Crufts w 1969 roku.

Am.Ch. MARTINGATE Snowland TAZ przyszedł na świat dnia 3 lipca 1944 roku będąc synem IVANOFF'a Of Snowland i Ch. BETTIN'y MARIE, (czyli był on młodszym pół bratem ze strony ojca - Snowland HOPE), a zamieszkał u dr Wiliama H. Ivens i pies ten pozostawił po sobie mnóstwo potomstwa.

Am.Ch. MARTINGATE Snowland TAZ, oraz Champ. RAFF Of Kobe występują w rodowodzie Am.Ch. Muushka SILVA-RANGER, urodzonego dnia 10 lipca 1965 roku i który to był ojcem pierwszego samoyeda, który został zarejestrowany w Polsce. A był nim biały Zw. Winterway's MARSZAŁEK TITO, który przyszedł na świat dnia 10 maja 1972 roku, w hodowli p.a. Lycan, a jego właścicielem był dyplomata kanadyjski Herspring Dale urzędujący w Warszawie. Matką Zw. Winterway's MARSZAŁ'ka TITO została Kodako's DEVIL DANCE.

Partnerką Am. Ch. Muushka SILVA-RANGER'a została wtedy Am.Ch. HONEY BAER-STONE of Gro-Wil, będąca pra pra pra prawnukiem Am.Ch. MARTINGATE Snowland TAZ.

Starszymi siostrami Zw. Winterwa's MARSZAłK'a TITO były Am.Ch.HONEY BABE Of Gro-Wil, która została w hodowli, oraz SILVER SONNETT of Gro-Wil.

Ale już ponad 20 lat wcześniej, w roku 1949 hodowla doświadczalna " TOKI ", należąca do Augusta Tokarskiego z Radości/koło Warszawy, oprócz reklamowania charta syberyjskiego ( barzoj ), nagrodzonego medalem złotym, na Ogólnokrajowej Wystawie w Warszawie, poszukiwała, oprócz Chartów Syberyjskich, Dogów Błękitnych Niemieckich, suki rasy Szpic Duży o długim owłosieniu, suki rasy Owczarek Alzacki o barwach białej, rudej, szarej, czarnej o krótkim i długim owłosieniu. Hodowla poszukiwała także suki rasy Samoyed i koty angory.

W książce Hansa Bauera pt. " Z Psem przez Stulecia " , w wydaniu pierwszym z 1964 roku, autor tak napisał: " Jednym z najpiękniejszych przedstawicieli szpiców jest pies Samojedów ". Zostało także dane zdjęcie samoyeda, chyba angielskiego.

W gdańskim Oddziale, dnia 11 stycznia 1978 roku został zarejestrowany przez  Kazimierza Wojciechowskiego - NICKY Sea Breeze's, o umaszczeniu białym, ale pies ten nie był wystawiany. Pan Kazimierz został później właścicielem łaciatej jamniczki, pochodzącej z hodowli " z Talpy ", urodzonej w 1985 roku.

NICKY Sea Breeze's przyszedł na świat dnia 4 maja 1977 roku, w kanadyjskiej hodowli pana Daniela Macmullin, a jego rodzicami zostali Champ. BRI PEN'S GAI PIPER Of Miz i Sea Breese's CHARMING LADY.

Snowland SARNAC będący wnukiem i podwójnym prawnukiem TAZ'a, oraz wnukiem i prawnukiem CHRISTIN'y MARIEE został ojcem sporej gromadki szczeniąt i to posiadających znaczące tytuły wystawowe, a np. dnia 12 czerwca 1947 roku w hodowli " Of Ibur ", należącej do pana L.H.Addis, po nim i po Snowland NICOLETTE przyszło na świat rodzeństwo - SANDRA Of Ibur i Am.Ch. DEYOMAS Of Ibur, który zamieszkał u pana F. Bradbury i został później w Ameryce ojcem dzieci, a np. jego i Snowland NADY'i syn, nazwany Snowland BOSKO, urodzony 10 czerwca 1949 roku, zamieszkał u pani W.E. Green.

Natomiast 25 kwietnia 1936 roku Stella MARIS u pani Potter urodziła DON JUAN'a, którego ojcem został CHRISTOPHER JOHN.

CHRISTINA MARIEE została również skojarzona z IVANOFF'em Of Snowland, a ich córka - Champ. PIXIE Of Snowland swoje dzieci miała w hodowli " Gayling ", o której to hodowli piszę dalej, przy okazji omawiania angielskiej hodowli " Rippleby ".

W hodowli " Snowcrys  " szczenięta miała także Snowland HOPE, będąca wnuczką TAZ'y, Stella MARIS i Ch. KOSCA Of Kobe. Suka wróciła do Anglii jako dorosła i mająca już potomstwo w Ameryce, w hodowli " Snowland ". Córka Snowland HOPE i Snowland SARNAC’a, o imieniu Snowland ARIEL, urodzona w Ameryce, dnia 12 listopada 1946 roku, zamieszkała w Anglii, u pań M. Doe i E. Turner.

Po Snowland HOPE (urodzonej dnia 20 października 1942 roku) i po Snowland RUSKY'm, w Ameryce urodziła się Ch. Snowland MARDA, późniejsza matka Ch. Snowcryst ANIBRAS, która to suka przyszła na świat ( i pozostała w hodowli ) dnia 21 listopada 1955 roku. Jej siostra to Eng.Can.Champ. Snowcryst ZISKA's GRETA, która miała szczenięta w hodowli "Ziska's". Ojcem Snowcryst ANIBRAS i Snowcryst ZISKA's GRET'y został Snowcryst SUNSHINE, który to urodził się dnia 27 sierpnia 1949 roku i został w hodowli p. Lewis, a jego rodowód całkowicie bazował na hodowli " Snowland ", a więc w rodowodzie tym nie zabrakło TAZ'a. Jego rodzicami byli Snowland LUKI i Snowland VIVINA.

Ta reklama została zamieszczona w katalogu Crufts z 1964 roku " Typowy, prawdziwy samoyed. To doskonałe jakościowo zdjęcie to zostało zrobione podczas Championship Show w Bath w 1964 roku. Ta doskonała suka zdobyła wtedy BOB, we wspanialej walce, na wielkim ringu w rasie samoyed. Sierść z biszkoptowym odcieniem, bardzo gęsta w swojej strukturze. Prawdziwy przedstawiciel rasy. Zwycięzca 3 CC, 4 Res.CC, 2xBOB. Snowcryst ANIBRAS jest matką Snowcryst DONN'y: również  Snowcryst SADIE w wieku 11 miesięcy uzyskał 6 x pierwsze miejsce, CC i BOB: i Snowcryst SHERREE - Best Puppy, Best Novice, Best Maiden, Res.CC w wieku 8 miesięcy na British Samoyed Association Championship Show 1963. Wystawiane szczenięta z przydomkiem " Snowcryst " zdobywały tytuł Best Puppy Bred w ciągu trzech lat 1961-62-63, podczas British Association Championship Show.

W hodowli jest Snowcryst SAKEL, posiadający na swoim koncie wystawowym 2 CC, 2 Res.CC, BOB Crufts 1963. Szczenięta zazwyczaj dostępne po sukach pochodzących z linii mojego championa. Wszystkie hodowlane samoyedy mają certyfikat, że są wolne od dysplazji ".

Snowcryst SADIE, o którym była mowa w reklamie przyszedł na świat dnia 20 maja 1962 roku, jako syn Snowcryst ANIBRAS i Ch. Snowcryst SAKEL'a. Snowcryst ANIBRAS miała szczenięta po Ch. Snowland ROOSKI'm, a ich dzieci - Snowcryst ADRAM i biszkoptowa siostra Ch.Snowcryst DONNA (  Res.CC Crufts '1962 ) zostali ze sobą skojarzeni, w efekcie czego dnia 18 lipca 1961 roku urodziła się Snowcryst VALMI Of Crownie, która zamieszkała u pana J.R. Hopkina, ale szczenieta rodziła z przydomkiem " Whitewisp ", należącym do pp. Grounds.

Ch. Snowcryst DONNA miała także potomstwo z Rippleby TAVY Of Snowcryst, a ich córka Snowcryst DONNA ROSA pozostała w hodowli, w której się urodziła i np. dnia 20 stycznia 1972 roku miała dzieci po Snowcryst FAIR MIGLO, który to pies był synem Snowcryst CHARMAINE i Ch. Fairvilla WHITE PHANTOM'a, będącego także ojcem Fairvilla SILVER MIST.

Córka Snowcryst FAIR MIGLO i Snowcryst DONNA ROS'y dostała imię Snowcryst KINGA i swoje potomstwo rodziła równiez z przydomkiem " Snowcryst ", mając potomstwo m.innymi po Snowcryst SOLAR'ze. Ich córka Snowryst JUBILEE QUEEN została w przyszłości matką Snowcryst ROYAL DIONE.

Snowcryst ROYAL DIONE została skojarzona z Samovar THE SPECULATOR Of Snowcryst, a ich córka Lasara LOUVA rodziła dzieci w hodowli " Samoya's ". Na przykład po Zamoyski LUCKY STAR'ze Of Ostiak i po Lasara LOUVA przyszło na świat dnia 29 czerwca 1985 roku rodzeństwo , które w przyszłości zostało championami – W’88 Samoya HANSON i Samoya HANNAH, która pozostała w tej holenderskiej hodowli.

Rok później, dnia 1 sierpnia 1986 roku Lasara LOUVA i Sedwa's BERJOZKA zostali rodzicami Samoya IVOR'a i Samoya INK’i.

Samoya HANSON również miał potomstwo, np. z Ch. Samoya GLORI'ą, które przyszło na świat dnia 6 lipca 1987 roku i z tego miotu Samoya JINGLES został NL’90 Belg’92. championem.

Snowcryst CHARMAINE, jak już wyżej wspomniałam, była córką Ch. Snowcryst DONN'y i Snowcryst SAKEL'a.

Snowcryst SAKEL, urodzony w pozostawiony w hodowli pani R.E. Lewis, urodził się dnia 25 listopada 1955 roku i był synem Snowcryst SUNSHINE, poprzez którego był wnukiem Rippleby TOMSK'a i Snowland SARNAC'a. Matką Snowcryst SAKEL’a została Snowcryst MARDA. Snowcryst CHARMAINE urodziła dzieci po Rippleby TAVY Of Snowcryst, a ich córka Snocryst SOLACE pozostała w hodowli mając swoje dzieci po Whitefire WARHORSE. Ich syn - Snowcryst SOLAR został reproduktorem.

Siostra Snowcryst SOLAR'a o imieniu Snowcryst SUSETTE została holenderskim championem i swoje szczenięta rodziła w hodowli " Samoya's ", należącej od 1937 roku do p. Kuipers. Hodowla „ Samoya „ funkcjonowała bardzo długo, a w 1993 roku była w rękach J.B. Kabel.

Na przykład NL.Ch. Snowcryst SUSETTE urodziła miot po Inter.Ch. DAMON'ie Samoya Of Snowcryst, a ich syn Samoya's ROOSKI został ojcem dzieci urodzonych w holenderskiej hodowli "Sedwa's", należącej do p. W. Doedens-de Werd. W tej hodowli mieszkała Tamed River's SHANOUK, która (poprzez swoją matkę - Crensa TAMED RIVER MELODY) była wnuczką Champ. GRENADIER'a Of Crensa i Samovar MELODY. To właśnie po Crensa TAMED RIVER MELODY i po Samoya's NIKALAJEV'ie, (będącym synem Samoya's KOLJA i NL.Ch. Snowcryst SUSETTE), urodziły się dnia 7 kwietnia 1980 roku w hodowli p. F. Dalving - Tamed River's SHANOUK, oraz jej brat Tamed River's SIBIRKA.

Ale wcześniej w hodowli " Sedwa's ", urodziła się Sedwa's AIKA, która zamieszkała w hodowli " Akraliak's ", o której to hodowli wspominam niżej.

Sedwa's BERJOZKA, mieszkający u p. G. Biesterbosch i który, przyszedł na świat dnia 26 listopada 1981 roku, ( jako syn Samoya's ROOSKI'ego i TAMED River's SHANOUK ) ponownie został ojcem szczeniąt, a jego partnerką była pół siostra ze strony ojca , o imieniu NL.Ch. Samoya's ALPHA, ( będąca córką Samoya's ROOSKI'ego i NL.Ch. Lealsam HANNEKE ).

Samoya’s GLORIA, urodzona dnia 7 marca 1985 roku i pozostawiona w hodowli, była własnie córką NL.Ch. Samoya's ALPH’y i Sedwa’s BERJOZK’i.

Natomiast rok wcześniej, JW,W’74 NL.Ch. Lealsam HANNEKE np. dnia 1 maja 1980 roku po Ch. Samoya's NIKITA urodziła Samoya's ZABODAK'a.

Samoya’s ROMEO miał szczenięta w 1981 roku i 1982 roku, w szwedzkiej hodowli „ Av. Silver Moon Valley „, należącej do Nancy i Reidara Hakonsem.

Tamed Rriver's SHANOUK dnia 15 sierpnia 1983 roku urodziła po Sedwa's ALJOSJA córkę nazwaną Sedwa's CAROUSCHKA, która została w hodowli, a jej rodzonymi braćmi byli Sedwa's CHARKOV i Sedwa's CHASCHBA. Rok później, dnia 22 listopada 1984 roku TAMED RIVER's SHANOUK miała miot, tym razem po RUSKY-IWANKA van de Poolwind i z tego miotu pochodziły Sedwa’s DONIJECK i Sedwa's DJANGO.

Natomiast pani R.E. Lewis, właścicielka hodowli " Snowcryst " sędziowała samoyedy na wystawie Crufts ' 1984, przyznając CC i BOB - Ch. Crensa IMPERIAL CZAR, mieszkającemu u pp. D.J. Farrow. Pies ten urodził się dnia 28 lutego 1980 roku, jako syn Ch. Golway Mr. CHAN'a i Samovar MELODY. Najlepszą suką (CC) na tej wystawie okazała się pół siostra Crensa IMPERIAL'a CZAR, o imieniu Novaskaya ROYAL STAR, która urodziła się dnia 22 października 1978 roku, jako córka Ch. Golway Mr. CHAN'a i Novaskaya GEORGI'i PEACH.

Miotowym bratem Novaskaya ROYAL STAR był Novaskaya ROYAL STAR, a rodzeństwo to zamieszkało u pp. Mika i Tiny Richardes.

Novaskaya GEORGIA PEACH miała szczenięta po Novaskaya SILVA STARSUN, ale o tym piszę dalej, pod zdjęciem Novaskaya SILVA STARSUN'a.

Wracając do Ameryki, to  także na materiale hodowlanym " Snowland ", a dokładniej na LADY JANETTA Of Snowland bazowała hodowla " Liemonchek ", należąca do pani J.H. Stanbury i która miała miot po niej i po Champ. Snowland ROOSKi'm, urodzony 22 lutego 1961 roku, a z miotu tego wywodzi się Liemonchek MISTY, która zamieszkała u pani Y.K. Evans, natomiast Liemonchek ROOSKI został reproduktorem, rezydując w hodowli " Novayazembla ".

Dnia 13 sierpnia 1963 roku urodziła się Ch. Novayazembla TIA MARIA, właśnie córka Liemonchek ROOSKI'ego i Trinity SHANDY POP, a suka ta została w hodowli, w której się urodziła.

Po Liemonchek ROOSKI'm i po Trinity SHANDY POP, dnia 2 października 1964 roku, w hodowli pana T. Udy przyszła na świat Novayazembla KARTINA, która u pana Backhursta także miała swoje dzieci, np. urodzone dnia 23 kwietnia 1969 roku, po AURELIUS'u Of Crownie, a ich córka - Moonstone FELINDRE Of Crownie zamieszkała u pana J.R. Hopkina.

Rok później, dnia 5 czerwca 1965 roku przyszedł na świat Novayazembla GAY VICTOR, (czyli młodszy brat Ch. Novayazembla TIA MARI'i i Novayazembla KARTIN'y), który zamieszkał u pp. P.L. Hollely. Po rocznym Novayazembla GAY VICTOR'ze i po Novayazembla EMPRESS dnia 11 czerwca 1966 roku, w hodowli ("Of Chelyushkin"), należącej do pani A. Tomlin urodziła się Novayazembla CARA MARIA, która zamieszkała u pana T. Udy.

Trinity SHANDY POP przyszła na świat dnia 24 kwietnia 1960 roku, w hodowli pani J. Holmes, jako córka Ch. SNOWKING'a Of Carwood, oraz MISS PRIM Of Four Winds, a zamieszkała także u pana T. Udy.

Jej matka - MISS PRIM Of Four Winds urodziła się dnia 1 sierpnia 1954 roku, w hodowli p. C.M. Butler, jako córka LODESTAR'a Of Kobe i ZEN'y Of Cumby.

Natomiast starszy o rok brat Trinity SHANDY POP został przez panią J. Holmes zostawiony w hodowli, a pies ten o imieniu DOCTOR HARDCASTLE urodził się dnia 9 maja 1959 roku.

Ale bazową suką hodowli "Liemonchek", ( która również hodowała akity oraz norweskie buhundy ) była Frosty Peak JANICE, (urodzona w 1955 roku), która dnia 28 kwietnia 1957 roku, po Champ. Snowland ROOSKI'm urodziła Liemonchek SNOWSTORM'a, która pozostała w hodowli i miała tam swoje potomstwo, np. po Ch. SILVERSTAR'ze Jan Mayen, a ich córką była Liemonchek PERLE, która to suka swoje dzieci rodziła w hodowli "Lealsam", ale o tej hodowli piszę dalej.

Rodzicami Frosty Peak JANICE byli Snowland JULIAN, oraz Frosty Peak BEAUTY, która pozostała w hodowli, a przyszła na świat 30 października 1951 roku, będąc córką BOBBI'ego Of Frostyways i Frosty Peak JUNETTE.

Frosty Peak BEAUTY miała potomstwo urodzone np. dnia 5 maja 1954 roku, po Themodern BOY'u, a ich córka Frosty Peak KHASSA pozostała w hodowli.

Snowland JULIAN był prawie dwa lata młodszy od swojej partnerki, ponieważ urodził się 3 czerwca 1953 roku i pozostał w hodowli Ady Westcott, a był on synem Snowland SARNAC'a i JUDITH Jan Mayen. Natomiast hodowla " Frosty Peak " należała do pani D.M. Tinney z Konrwalii.

Snowland SARNAC, który przyszedł na świat dnia 7 czerwca 1945 roku, pozostawił po sobie sporo potomstwa, a m.innymi został również skojarzony z KARIT'ą, mieszkającą w hodowli "Snowkobi", należącą do pani K.R.Wells i która reklamowała swoja hodowlę „ Mała hodowla z dużymi osiągnięciami „.Snowland SARNAC i KARITA zostali rodzicami Snowkobi KARENIN’y, urodzonej w sierpniu 1947 roku i pozostawionej w hodowli.

Córką Snowland SARNAC’a i Snowland PAPILUK została Snowland DESNA, urodzona dnia 18 sierpnia 1947 roku, która zamieszkała w Anglii u pani V. Wood.

Wracając jeszcze do wcześniejszych lat z historii samoyedów, a dokładniej do REEN'y, to jej i SIBERIAN MONARCH'a następne szczenięta urodziły się pół roku później, dnia 10 sierpnia 1929 roku, a w miocie tym była np. SIBERIAN SNOW. Albo urodzone dnia 21 lutego 1931 roku, np. HUSKY Fontana i jego siostra LADY BIRD, która swoje szczenięta miała pod przydomiem "Of Barlowe", należącym do pani I. Cuthbert.

SIBERIAN SNOW dnia 31 stycznia 1933 roku po Ch. KOSCA Of Kobe urodziła w hodowli "Of Kobe" - PRINCESS POL'ę NITA Of Kobe, która zamieszkała u pani E.S. Dimon.

Po REENA i po MUSTAN'ie Of Farningham urodziła się także KATJA, która zamieszkała u pani L.D Ingle, ale o jej szczeniętach piszę przy omawianiu Ch. WINTER, mieszkającej w hodowli " Of The Arctic".

Ich matka - REENA była córką MUSTAN'a Of Farningham i NADINE, która poprzez swojego ojca - PLUMER'a była wnuczką VIKINGA i suki SNOW (będącej importem z Syberii). Natomiast ze strony swojej matki (o imieniu SEDNA), REENA była  wnuczką Salthrop FROST'a i Siberian Femele.

Dnia 23 lipca 1931 roku po Champ. KARA SEA i po WHITE FUR urodził się KARA GEM, które to miał potomstwo w hodowli "Of Norka".

PATARA, która przyszła na świat 11 sierpnia 1929 roku była córką NICKAR'y, (który to był synem Champ. VIKING'a i Gilston CZARIN'y) i suki o imieniu DAISARA, będącej córką MUSTAN'a Of Farningham i właśnie PATRICI'i. PATARA została w hodowli pp. R. Thain, (która nadawała dość oryginalne imiona urodzonym w jej hodowli szczeniętom) i swoje dzieci miała np. dnia 1 lutego 1932 roku, po PRO TEM Of Kobe. Urodzone wtedy suki pozostały w hodowli, a były nimi MONARA, ( która później urodziła np. suczkę NALLARA, pozostawioną również w hodowli ), jej siostra - NANARA, oraz piesek o imieniu JACKARA, także zostawiony w hodowli.

JACARA i ZONA ( córka Ch. LEADER'a Of The Arctic ) zostali rodzicami, a ich potomstwem było ( patrząc od lewej do prawej strony ) - LADOGA, HWA, LADY PUFFKINS, KYRO i ZUANNE. Szczenięta te urodziły się w hodowli " The St. Ives Samoyed ", należącej do pani Cook, mieszkającej w St. Ives.

Reklama ta ukazała się w " The Dog World Annual 1938 rok.

Po JACKARA i po LUCKY Lady dnia 23 sierpnia 1937 roku w hodowli pp. J. I'Anson przyszła na świat CRYSTAL Lady, która pozostała w hodowli pp. J. I'Anson.

NALLARA, która urodziła się 20 czerwca 1934 roku była córką BORIS'a Of Farningham, no i MONAR'y, a swoje szczenięta miała po PERKARA. Z tego połączenia urodziła się REETARA, dla której to PATARA była babką ze strony ojca (PERKARA) i prababką ze strony matki (NALLAR'y).

REETARA i ZEMLASEA zostali rodzicami urodzonej 15 czerwca 1937 roku - BRIDLE THEAR'y, późniejszej matki dzieciom.

A o ZEMLASEA piszę dokładniej przy omawianiu jego matki ZEMLAKOV'ej.

PAMELARA urodziła się dnia 25 sierpnia 1935 roku, jako córka ZOURRASTAR'a i MONAR'y, a zamieszkała ona u pani A. Gray.

Dwa lata później, dnia 12 sierpnia 1937 roku MONARA urodziła dzieci po ZOURRASTAR'ze, np. pieska nazwanego ZOUSONARA, który także został w hodowli, natomiast jego starsza siostra o imieniu PEARLARA została matką suki STARDUST, (której ojcem został KIMO Of Kobe, będący synem PETER'a Of Kobe).

PEARLARA urodziła się 25 sierpnia 1935 roku i miała dnia 21 maja 1943 roku, po Ch. WHITESTAR'ze Of Kobe córkę - WHITE ALOMA Of Kobe, która miała szczenięta w hodowli "Snowregions".

A MONARA miała także szczenięta po BORIS'ie Of Farningham, a ich synem był RAMONOS KING Of Tyl.

Natomiast STARDUST została skojarzona z Ch. DIMITRI Of Kobe i dnia 7 maja 1940 roku urodziła Ch. WHITESTAR'a Of Kobe, który pozostawił po sobie sporo potomstwa, ale jednym z najwybitniejszych jego potomków był GOGOLEV Of Corbesky, o którym piszę dokładniej dalej.

STARDUST miała także dzieci po REGAL'u Of Kobe, o którym wspominam dalej, przy omawianiu jego matki - XENI'i Of Taimir.

Z tego związku urodziła się MISKA Of The Northwind, która miała swoje dzieci w hodowli "Of The Northwind", należącej do pp. Helen i Jack Feinberg, natomiast jej siostra KIRSTY Of Kobe pozostała w hodowli.

KIRSTY Of Kobe po KHARKOV'ie Of Kobe urodziła DEN'ę Of Kobe, także późniejszą matkę dzieciom.

ZOURRASTAR przyszedł na świat  dnia 17 kwietnia 1931 roku w hodowli p. Kilburn Scott, jako syn SATURN BRU i ZOURR'y, a zamieszkał u pani S.M.G. Gape.

Prawie dwa lata później, dnia 16 czerwca 1934 roku PATARA miała szczenięta po IAGO i z tego skojarzenia pochodził PERKARA, ( który zostawił także po sobie potomstwo ) i GINAR'ę, a rodzeństwo to pozostało w hodowli pp. Thain.

Rok później, dnia 1 września 1935 roku przyszła na świat SILVARA, córka HILDESAY Of Byckwyns i PATAR'y i ona również została w hodowli pp. Thain.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnie węgierskiego przydomka „ North Star „ to w Ameryce, od 1964 roku istniała hodowla o takiej samej nazwie. „ North Star „, która hodowała samoyedy co najmniej przez 30 lat i należała do R.J. Hritzo z Ohio. Wyhodowała ona co najmniej 74 championy, 15 razy samoyedy z tym przydomkiem zdobywały najwyższe laury wystawowe, jak również była to największa hodowla tej rasy w Ameryce, w której miała szczenięta King’s Olaf IVORY KATRINAL, urodzona w 1964 roku.

W hodowli " Di Casa Kaly ", co można przetłumaczyć " Dom Kaly " zamieszkał Hemshire JUST WILLIAM, oraz EUCh. Kaissa's DIANA ROSS, która miała potomstwo po Hemshire JUST WILLIAM a ich córką była LACHI Di Casa Kaly.

 

Również JARIA Della Battimonda, miała szczenięta w tej hodowli, np. urodzone dnia 26 października 1989 roku, po Sammie's ZAPPA JANOWITST, mieszkającym razem z JARIA Della Battimonda. Ich syn o imieniu ATHOS ( " Di Casa Kaly " ) pozostał w hodowli.

Sammies ZAZA JONAHVA miała szczenięta w hodowli „ Kaissa's „, jak np. urodzone dnia 18 listopada 1990 roku, po Kaissas FIRST SON OF JONAH. W hodowli „ Kaissa's” dwa lata wcześniej, w 1988 roku, miała potomstwo także inna suka z hodowli „ Sammies”, a była nią Sammies ZORAYA JONAHWA.

Partnerem Sammies ZORAYA JONAHWA został Kaissas ELEGANT MAXI, który to był synem Explorer’s QUALITY CHOICE i Kaissas ANUSKA BALTOWA. Szczenięta te urodziły się dnia 28 września 1988 roku i w miocie tym był np. Kaissas MATI BLONDI.

Najprawdopodobniej Sammies ZAZA JONAHVA i Sammies ZORAYA JONAHWA były rodzonymi siostrami, które pojawiły się na świecie dnia 1 września 1985 roku, jako córki córką SIR JONAH Of Banff i Sammies ISHKA LILL.

Powyższa kartka przedstawia zaprzęg samoyedów i została ona wyprodukowana we Francji w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. W tamtych latach we Francji działały hodowle samoyedów, a których pamięć przykrył już kurz historii jak np. " De Taimira ", należąca do pani Derrien i bazująca na TCHARKA van Antarctica. A suka ta miała np. miot urodzony dnia 22 maja 1973 roku, po PATCH Of Lenay, a ich dziećmi byli IBUR KING De Taimira, ILKO De Taimira, oraz IRIS De Taimira, która pozostała w hodowli i miała po TAI VAN De Ijszee Dit Reno szczenięta, urodzone dnia 31 października 1975 roku. Suczka z tego miotu o imieniu LUSKY De Taimira pozostała w hodowli, a jej siostra LOIKA De Taimira również miała swój udział w hodowli.

Natomiast ISOLE De Taimira, która była siostrą wspomnianego wyżej rodzeństwa, miała szczenięta z przydomkiem " D'Ammassalik " u pani Patiwec, np. urodzone dnia 9 marca 1977 roku po Ch.B DANOOK'u Of Norilsk. Z tego skojarzenia pochodził NERVAL D'Ammassalik, który zamieszkał u M. Ratti, razem z IBUR KING de Taimira. W hodowli „ D'Ammassalik „ miała szczenięta Ch. MAGNOLIA de l'Etoile des Neiges d'Hohr, która to była córką COBRA de l'Etoile des Neiges d'Hohr i G’UNE VIRGULE de l'Etoile des Neiges d'Hohr.

Aktywną hodowlą w latach 1960 -1970 była " Des Ostiaks ", należąca do pani Thevenet i w której to hodowli mieszkał TAIVAN DIT RENO De Ijszee, który był synem Ibur RENO i LAIKA v.de Poolster. TAIVAN DIT RENO van de Ijszee poprzez swoją matkę ( LAIKA v.de Poolster ) był pół bratem INKA van de Ijszee, o której dokładniej piszę wyżej.

SASKIA Des Ostiaks, ( córka KAJAK Of Kobe i TANZOF Of Kobe ) miała np. szczenięta urodzone dnia 8 stycznia 1972 roku właśnie po TAIVAN DIT RENO van de Ijszee i z tego miotu pochodził VIKING Des Ostiak's zarejestrowany pod nr LOF 1397/112 i który miał swoje potomstwo także w hodowli " Des Ostiaks ". Bratem ( miotowym? ) VIKING Des Ostiaks był LUSHKI Des Ostiaks, który poprzez swojego syna ( ROCKY ) został dziadkiem TERESINA Du Clos De Loudun, a która to była ( ze strony matki PATTY ), wnuczką Ch. VOLSK de L’Ialmal. Pies ten -  Ch. VOLSK de L’Ialmal był wnukiem ( ze strony ojca MEDOR de L’Ialmal ) i prawnukiem ( ze strony matki POMME de L’Ialmal ) Ch.Samoyedena's JAYKOVA, urodzonego dnia 1 sierpnia 1960 roku.

MICHKA Des Ostiak był synem VIKING Des Ostiak's i VAINA des Ostiak, a przyszedł on na świat dnia 2 września 1976 roku. Zarówno MICHKA, jak i VIKING Des Ostiak mieszkali u pana M. Philippe.

UNOI Des Ostiak's swoje dzieci miał z SILVIA, urodzone dnia 8 stycznia 1976 roku w hodowli należącej do pp. G.J. Kleinjan. Wywodzący się z tego miotu DINO de Sneeuwstorm zamieszkał w Amsterdamie u pp. N.J. Gouka, u których była później Zw.EU.Naschja Nanouska ROMYKA , urodzona dnia 9 stycznia 1977 roku i będąca córką Naschja Nanouska POPV i Inter.Ch. Naschja KATINCKA NANOUSKA. Ale o tej holenderskiej hodowli „ Naschja „ wspominam dalej.

Inna francuska hodowla - " de L'Ialmal ", należąca do panny Lecat, korzystała w swojej hodowli z TRITON'a Of The Arctic, ( będącego synem Ch. STORMCLOUD Of Icefloe i ARCTICA Of The Arctic, GOGOLEV Of Kobe, urodzonego w 1951 roku, oraz z Ch.Samoyedena's JAYKOVA, który urodził się dnia 1 sierpnia 1960 roku. TRITON Of The Arctic miał szczenięta z BIAM’s PA de L'Ialmal i ich córką została Ch. GIGI de L'Ialmal.

Również z tej hodowli pochodziły Ch. ROMULUS de L’Ialmal ( L.O.F. 1131/58 ), który mógł być synem TRITON Of The Arctic, albo GOGOLEV’a Of Kobe , oraz LEDA de L'Ialmal, która została matką dzieci urodzonych pod przydomkiem " de l'Etoile des Neiges d'Hohr ", hodowli także syberian husky, należącej do Sylvette Fritsch z Francji.

Hodowla „de L'Ialmal „ funkcjonowała dość długo, a NAUSICAA de L'Ialmal, która została w hodowli przyszła na świat dnia 7 stycznia 1977 roku , będąc córką Ch. UJAS’a de L'Ialmal i Ch. VERONIQUE de L'Ialmal. Nieco wcześniej została zatrzymana w hodowli SYBILLE de L'Ialmal, która dnia 26 sierpnia1977 roku została matką NIMBUS’a de L'Ialmal, będącego Ch. DANOOK of Norchsk.

DYTA de l'Etoile des Neiges d'Hohr, ( córka GREGOR v.d.Arktis Selekta i Fr.Ch. SAIAN de l'Etoile des Neiges d'Hohr ) swoje potomstwo miała np. w 1990 roku po SIR JONAH Of BANFF, w hodowli " Alatna ", należącej do Renaty Cernochovej z Czech. Ich córka  AURORA Alatna miała po Inter.Ch. Kuuran ROCK'N ROLL dnia 3 marca 1993 roku szczenięta nazwane np. Ch. BARNEY Vladog, BETTY Vladog i BREN Vladog, która miała potomstwo w hodowli „ Nozam „, urodzone np. dnia 13 marca 1995 roku, po BERG’u Divoky Zapad.

Dnia 26 czerwca 1990 roku pojawiły się na świecie np. BOREAL Alatna i BASHA Alatna, która później miała szczenięta z przydomkiem „ Divoky Zapad „.

Miotowa siostra AURORA Alatna o imieniu ARTANAKA Alatna swoje potomstwo miała w hodowli " Zimni Legenda ", należącej do M. Pavelkovej. Jej pierwszy miot urodził się dnia 7 maja 1992 roku, po ASHLEY Jamamba i w miocie tym były AILUK, ANDY, ALTAJ Zimni Legenda, oraz ADELAIDA i ASSUMI Zimni Legenda.

Natomiast ALMA Alatna to hodowla " Sambadi ", będąca w rękach Inż., M.P. Badinovy. Dnia 3 lipca 1992 roku, po LARVIK Anatina przyszła na świat AMAGASSAKI Sambadi. Ale bazową suką tej hodowli była AKIVITA Albertska Ruze, której matka ALTA FOX Lady Severu była importowana z Kanady.

FELICIA Alatna, urodzona dnia 31 stycznia 1992 roku, była również córką DYTA de l'Etoile des Neiges d'Hohr, ale jej ojcem został EDDY de l'Etoile des Neiges d'Hohr, który to mieszkał w hodowli Renaty Cernochovi, która także miała w hodowli siostrę DYTA de l'Etoile des Neiges d'Hohr, o imieniu DORA de l'Etoile des Neiges d'Hohr, która miała potomstwo z Ch. SATURNO del Corno Bianco, mieszkającym w tej hodowli. Ale wcześniej dnia 25 maja 1991 roku urodziły się EMI Alatna i ELSA Alatna, które to były córkami EKI de l'Etoile des Neiges d'Hohr i DORA de l'Etoile des Neiges d'Hohr.

W hodowli mieszkała także EKEL de l'Etoile des Neiges d'Hohr, która to była córką COBR'y de l'Etoile des Neiges d'Hohr i ISKA v.d. Diamantenschlucht. Pierwsze szczenięta EKEL de l'Etoile des Neiges d'Hohr przyszły na świat dnia 18 maja 1991 roku i były po GREGOR v.d. Arctis Selekta i w miocie tym był np. DIAMONT Alatna, zarejestrowany z nr 180/91.

EKEL de l'Etoile des Neiges d'Hohr i jej bracia EDDY de l'Etoile des Neiges d'Hohr, Ch. EKI de l'Etoile des Neiges d'Hohr i ESKIMO de l'Etoile des Neiges d'Hohr, który został w hodowli, urodzili się dnia 22 maja 1989 roku.

Ch. EKI de l'Etoile des Neiges d'Hohr zamieszkał  w Pradze u Pavla Kubec, u którego zdobył uprawnienia reproduktora. Po EKI de l'Etoile des Neiges d'Hohr i po DINA Bila Palava w hodowli " Bily Usmev ", np. dnia 8 czerwca 1992 roku urodziły się szczenięta nazwane na literę " B " i były to - BERDET, BERNNI, BREDY, BONNY, BETTY, oraz BEATRICE i BEISY Bily Usmev.

Hodowla " Bily Usmev " należy do pani Evy Mrstikovej, u której DINA Bila Palava po raz pierwszy została matką dnia 27 października 1991 roku. Jej partnerem był LARVIK Anatina, a ich córki o imieniu ANAKIL, AKELLA i ANETT Bily Usmev pozostały w hodowli.

Czeski przydomek „ Bily Usmev „ to w tłumaczeniu na polski „ Biały Uśmiech „, a po angielski „ White Smile „.

ISKA v.d. Diamantenschlucht była córką AKINA v.d. Diamantenschlucht,  (suki urodzonej w 1983 roku i wywodzącej się z pierwszego miotu urodzonego w tej niemieckiej hodowli " v.d. Diamantenschlucht ", hodującej również na początku lat 70'tych XX wieku boksery ), a jej ojcem był BJELKO v.d. Diamantenschlucht .

GINA v.d. Diamantenschlucht w hodowli „White Angel „, należącej do Franka Hintze miała szczenięta jak. np. urodzone dnia 13 czerwca 1988 roku, a jej partnerem został Wokaja’s CONAN. W miocie tym było m.innymi ASKAN From The White Angel,  ALKA-SHAN From The White Angel, oraz ARISCHA From The White Angel, która miała szczenięta z przydomkiem “ Of Belaja Sadaka „, np. urodzone dnia 1 września 1990 roku, po ASKO Of Belaja Sadaka, a ich synem był DOBROSCHIN Of Tolovana.

HALLA v.d. Diamantenschlucht swoje dzieci miała w hodowli " Du Clos De Bourgfelden ", m.innymi z GREGOR'em v.d. Arktis Selekta, a ich córka ADUWYN Du Clos De Bourgfelden pozostała w hodowli należącej do pp. Pourret Doucet i Andre Ghislaine. EDER EDEN ( Du Clos De Bourgfelden ), który pozostał w hodowli, urodził się dnia 10 listopada 1989 roku, jako syn ADUWYN Du Clos De Bourgfelden i COBR'y de l'Etoile des Neiges d'Hohr.

Wracając jeszcze do DYTA de l'Etoile des Neiges d'Hohr, to dnia 26 czerwca 1990 roku urodziła po SIR JONAH Of Banff, m.innymi BALDY Alatna, który miał szczenięta w czeskiej hodowli „ Vagar „. BIANKA Vagar miała szczenięta z BARNET Alatna, urodzone dnia 3 lipca 1992 roku w hodowli „ Ze Salfonu „, należącej do J. Zamecnik i z tego skojarzenia pochodziła np. DORIS ze Salfonu.

Siostra BALDY i BARNET Alatna, to późniejsza championka BOREAL Alatna, która zamieszkała u Jiriny Mandovej, mając tam szczenięta z przydomkiem " Amana ", założonej w 1987 roku w Czechach i znanej z hodowli akit. Pierwsze szczenięta BOREAL Alatna urodziły się dnia 20 października 1992 roku, po Kuuran ROCK'N ROLL'u i w miocie były: MultiCh.,HRCh. AMORAK NANOOK Amana, który zamieszkał w Chorwacji u Stjepana Zlatarek i miał m.innymi potomstwo w jego hodowli „ Windnorth „, oraz AKLAVIK NANOOK, ALCAN NANOOK, ARCTI NANOOK Amana i ich siostra ALASKA NANOOK Amana. Rok później, dnia 2 lipca 1993 roku, po SATURN’ie Del Corno Bianco przyszły na śwait BARIBAL NANOOK, BARNABY NANOOK, BLIZARD NANOOK Amana, oraz BARBIE NANOOK, BEAUTY NANOOK, BEVERLY NANOOK, oraz BONANZA NANOOK Amana ( hodowla „ Snezna Paseka „ ). Z ostatniego miotu Ch. BOREAL Alatna i SATURN’o Del Corno Bianco, urodzonego dnia 12 grudnia 1994 roku, pochodziły COOPER NANOOK, CRYSTAL NANOOK Amana, oraz CANADA NANOOK, CATTY NANOOK, CONNIE NANOOK , CRAZY NANOOK, oraz CREEK NANOOK Amana.

Miotowa siostra BOREAL Alatna o imieniu BASHA Alatna miała szczenięta pod przydomkiem " Divoky Zapad ", należącym do pani O. Zikanovej, która także zajmowała się hodowlą szpiców miniaturowych. W hodowli tej zamieszkały także BELAMIA Del Corno Bianco i DIANA Alatna. Natomiast pierwszy miot BASKHA Alatna, nazwany na literę " A ", pojawił się na świecie dnia 5 grudnia 1991 roku, a jego ojcem został Ch. SATURNO del Corno Bianco. W miocie tym były np.Ch. ARIES Divoky Zapad, który zamieszkał u Miroslavy Svandrlikovej, oraz AMELITA Divoky Zapad. Ich siostra  AMELITA Divoky Zapad, u Pavol Sas miała potomstwo z przydomkiem „ Strieborny Vlk „, np. urodzone dnia 3 września 1993 roku, po EDDY'm de l'Etoile des Neiges d'Hohr i z tego skojarzenia wywodziła się AMELITA Strieborny Vlk.

Następne szczenięta BASHA Alatna, w ilości dziewięć sztuk, oznaczonych zostało imionami na literę " B " i urodziły się one dnia 2 lipca 1992 roku. Były to BERG, BONNY, BEAN Divoky Zapad, oraz BESSY, BREDY, BIANCA, BRIA, BARBIE i BALSAMI Divoky Zapad. Ich ojcem był BERG Of Smiling Snow Star.

DURAN Divoky Zapad, który był synem Ch.SATURNO del Corno Bianco i Ch. BELAMIA Del Corno Bianco zamieszkał w polskiej hodowli " Od Janosika i Maryni ", należącej do Barbary Marcinkowskiej.

WW'94 COBRA de l'Etoile des Neiges d'Hohr, który pozostał w rodzinie Sylvette Fritsch, przyszedł na świat dnia 11 listopada 1987 roku jako syn SIR JONAH'a Of BANFF i VAREG'i de l'Etoile des Neiges d'Hohr, ( która to była wnuczką LED'y de L'Ialmal ).

Rok wcześniej, dnia 24 czerwca 1986 roku VAREGA de l'Etoile des Neiges d'Hohr urodziła szczenięta po Sworddale SILVER JASHA, a ich córka o imieniu Ch.BICHE de l'Etoile des Neiges d'Hohr została w hodowli, mając swoje potomstwo np. po EVEN MOON SPRING Of Karasea. Ich córka - Multi Ch. GENEE de l'Etoile des Neiges d'Hohr urodziła się dnia 12 lutego 1991 roku i swoje potomstwo miała w hodowli w której przyszła na świat, podobnie jak i jej siostra - G'UNE VIRGULE de l'Etoile des Neiges d'Hohr.

Natomiast rodzona siostra VAREGA de l'Etoile des Neiges d'Hohr nazwana została VINKAYA de l'Etoile des Neiges d'Hohr, która u Marquis Thierry z Francji, miała dnia 28 grudnia 1988 roku szczenięta i jej synem został DONATIEN.

ONYX de l'Etoile des Neiges d'Hohr został także ojcem dzieci, a on sam był synem Karazoe CHRISTMAS MINSTREL'a i G'UNE VIRGULE de l'Etoile des Neiges d'Hohr.

Ch. MAGNOLIA de l'Etoile des Neiges d'Hohr, która miała szczenięta z przydomkiem "D’ Ammassalik", była córką COBR’y de l'Etoile des Neiges d'Hohr i G’UNE VIRGULE de l'Etoile des Neiges d'Hohr.

Hodowla " de l'Etoile des Neiges d'Hohr " zajmowała się także hodowlą psów grenlandzkich, a samoyedy hoduje ponad 40 lat. Dnia 5 września 1981 roku urodziła się SAIAN de l'Etoile des Neiges d'Hohr, która pozostała w hodowli, będąc córką PRINCE ALEX i PAVLOVA de l'Etoile des Neiges d'Hohr.

O podobnym brzmieniu jak francuski przydomek " De L'Ialmal ", była szwajcarska hodowla " Jalmal ", o której piszę pod koniec, natomiast w Szwecji w latach 80'tych zaczęła działać hodowla " Jalmals ", z której to wywodzi się bardzo utytuowana suka - Jalmals BELLATRIX, oraz jej siostra Jalmals BELOSOVA, urodzone dnia 13 lipca 1984 roku, jako córki Edeängs OLIViA Explorer i Inter.Ch. Great KARLOFF.

Jalmals BELOSOVA, została bazową suczką szwedzkiej hodowli " Nordviken's ", ( należącej do pp.Annici i Uppström Nisse ), w której pierwszy miot samoyedów urodził się po niej i po NSCh.Great RIMSKIJ, ( będącym prawnukiem Fairvilla TSAROVITCH i Ch. Brälandet's NOSSI ) w 1986 roku.

Edeängs OLIVIA Explorer's była natomiast córką Nord.Ch.AGENT i SCh.Explorer's ANICKE, zarejestrowanej w szwedzkim Klubie w 1972 roku.

Z hdowli „ Jalmal’s „ pochodziła także Jalmal’s RUBUSCHKA, która miała szczenięta w hodowli „ Of Rossnisna „, i uważana była za jednego z najpiękniejszych samoyedów urodzonych w Szwecji.

Hodowla " Explorer " należy do Birgit Hillerby, która również hodowała akity, obecnie uznawane jako AA. Fundamentalną samoyedką hodowli  " Explorer's ", zarejestrowanej w Szwecji, była Ch. Brälandet's NOSSI, córka SLEIGHPRINCE Of Crensa, a ze strony matki, w jej żyłach płynęła krew psów z hodowli " Ibur ". Suka ta została w przyszłości babką bardzo utytuowanej suki Explorer's ICE-STAR, która to była córką Inter.Ch. Nord.Ch. Kauzja's COCHISE Of Snowcliff.

Do kynologicznego periodyku Dog World Annual 1984 pani Birgit dała reklamę swojej hodowli, wraz ze zdjęciem Inter.Nord.Ch.Nord Winner'79 Explorer's ICE-STAR

"EXPLORER SAMOYED

Najbardziej wygrywająca hodowla samojedów w Szwecji. Niepokonana w klasie hodowców. Hodowca 15 championów. Największe tegoroczne sukcesy to:

Inter.Nord.Champ.NV -79 Explorer's ICE-STAR zdobywająca trrzykrotnie tytuły BOB na wystawach specjalistycznych, jak również inne zwycieżające na wystawach: Explorer's XPLOSIVE FAME zdobyła trzykrotnie Best Puppy na wystawie wszystkich ras ( suczka ta zamieszkała w hodowli Icyday's ); Explorer's WONDERFUL STAR zdobyła res. Best in Show wszystkich ras w Finlandii. Danish Champ.Explorer's QUALITY CHOICE, Best in Show wśród wszystkich ras w Danii.

Inter.i Nord.Champ.NV-80, V-80 Kauzja's COCHISE Of Snowcliff jest obecnie ojcem conajmniej 22 championów ".

Dnia 14 czerwca 1978 roku po Ch. Fairvilla EMEROR'ze i po Fairvilla KATRIN'ie przyszły na świat Samont Fairvilla KATLE, która zamieszkała u pp. E.E. Poole, a jej miotowa siostra Samont HARMONY GIRL pojechała do pp. M. Renwick.

Również rodzoną siostrą Ch. Fairvilla KATRIN'y była Fairvilla KATLINKA, która zamieszkała u pana F. Spectora.

Na przykład rodzeństwo - Inter.Ch. Samont ALEKSANDER i Inter.Ch. Samont APPLEAL, mieszkające we Włoszech, oraz ich bracia - Samont ANDREYEV i Samont ANTARCTIC, którzy pozostali w Anglii, urodzili się dnia 20 czerwca 1995 roku. Ich rodzicami zostali Samont POLA i Samont UNFORGETTABLE Of Karazoe.

Samont POLA poprzez swojego ojca ( Karazoe SNOW WARRIOR ) była wnuczką Inter.Ch. Zoox KATODZKI'ego, który to urodził się dnia 25 pażdziernika 1978 roku, będąc synem Ch. Fairvilla TARAS BULB'y i Fairvilla KATARIN'y, a docelowo pies ten zamieszkał we francuskiej hodowli " de Belaya Kheta " należącej do Melle Flamand i Michele Periot.

DARLING NIKKI de Belaya Kheta przyszedł ( i pozostał w hodowli ) na świat dnia 9 grudnia 1988 roku, będąc synem Ch. Karazoe SNOW MOONLIGHT i CINDY de Belaya Kheta, która to urodziła się dnia 21 lutego 1987 roku, jako córka dziewięcioletniego już wtedy Inter.Ch. Zoox KATODZKI'ego i suki sprowadzonej z Ameryki – Belaya’s I’M A PEPPER TOO. A rok później, dnia 25 pażdziernika1989 roku urodziła się EDEN KEEP SMILING de Belaya Kheta, będąca córką Ch. Karazoe SNOW MOONLIHGT, która także została w hodowli. EDEN KEEP SMILING de Belaya Kheta została matką rodzeństwa Inter.Ch.Ch. HONEY’a MOON SMILE de Belaya Kheta i HANUK’ i de Belaya Kheta.

Fairvilla KATARINA przyszła na świat w 1976 roku, jako córka Ch. Fairvilla FAIRFAX'a i Ch.Fairvilla SNOWBELL'i.

Inter.Ch. HONEY MOON SMILE de Belaya Kheta, urodzony dnia 27 sierpnia 1992 roku znajduje się w polskich rodowodach samoyedów. Pies ten zamieszkał razem z FUNNY STAR de Belaya Kheta u pani Stanislawy Bogdanovej i para ta miała ze sobą potomstwo z przydomkiem " Jamamba", z której to hodowli były importowane do Polski samoyedy.

FUNNY STAR de Belaya Kheta przyszła na świat dnia 21 lutego 1987 roku, będąc córką Ch. Zoox KATODZKI i Belaya’s I’M A PEPPER TOO, w której płynęła krew amerykańskiej hodowli „ Silveracres „. W USA w 1978 roku powstała hodowla „ Kriskella „, należąca do Geoff Abott i Brendy Davidson, która to była właścicielką amerykańskiej hodowli „ Silveracres „ działającą w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W hodowli „ Kriskella „ miała szczenięta Ch. Blue Sky’s NO OPTION, której matką była Blue Sky’s HONEY BUN, a ojcem Ch. SULU MARK. W miocie tym były także Ch. Blue Sky’s SMILING AT ME i MexCh. Blue Sky’s RAMBLIN’MAN,oraz Ch. Blue Sky’s POUND CAKE.

Natomiast ojciec Ch. HONEY’a MOON SMILE de Belaya Kheta o imieniu – SFCh. Blue Sky's DAPPER DAN został zarejestrowany w Finlandii w 1990 roku, a urodził się dnia 21 lutego 1987 roku, w hodowli należącej do Liz i Pat Hooyman i zamieszkał  w hodowli " Hunmoresque ". Jego rodzicami byli Am.Ch. Blue Sky’s BREAKING AWAY ( będącym synem Am.Ch. Ice Way’s ICE BREAKER’a ) i Blue Sky’s APOLONIA.

Hodowla samoyedów i syberian husky - "Zoox" należy do Chris Mc Rae i oprócz Fairvilla KATARINA, mieszkała tam również Fairvilla WHITE FLOWER, która dnia 22 maja 1978 roku, po Ch. Fairvilla TARASAR'ze urodziła Zoox IBERIS SNOWFLAKE, która została w hodowli i miała szczenięta po Inter.Ch. Zoox KATODZKI'm, a ich syn - Zoox SPRING TOCHKA został championem i reproduktorem.

Fairvilla WHITE FLOWER przyszła na świat dnia 8 marca 1976 roku, będąc córka Fairvilla DONOVAN'a i Fairvilla WHITE OPHELIA, która to suka, urodzona dnia 9 marca 1973 roku była córką Ch. Fairvilla EMPEROR'a i Eng.Am.Ch. Fairvilla WHITE IMP.

Miotowymi siostrami Fairvilla WHITE FLOWER były Fairvilla WHITE ROSE i Fairvilla WHITE ORCHID, która zamieszkała u pp. N. Banner i którzy później zostali właścicielami Fairvilla NIBORETT'y.

Fairvilla WHITE ORCHID została skojarzona z Ch. Golway Mr CHAN, a ich córka - Ch. BEAUTY Of Golway swoje szczenięta miała w hodowli "Of Golway". Jej chyba takim najbardziej znanym synem jest Inter.Ch. Golway ADVENTURER, który poprzez swojego ojca Nikara SPECIAL EDITION jest wnukiem Zamoyski LUCKY STAR Of Ostyak, jak również ten pies występuje w polskich rodowodach samoyedów. Zaimportowany do Polski Inter.Ch.Ch.PL,Mł.Ch.Zw.Klubu Paarga JOENHALTIA, o którym jest więcej informacji pod koniec opracowania był wnukiem Inter.Ch. Golway ADVENTURER.

Fairvilla WHITE ORCHID oraz Fairvilla NIBORETTA rodziły szczenięta pod przydomkiem " Of Nenetsky ", należącej do Petera Gruze, u którego rezydował LARUSH Of Kamassin, urodzony dnia 23 lipca 1976 roku i będący synem KAJAKU v.d. Rosegg i HAJAH Of Kamassin. W hodowli „ Nenetsky „ zamieszkała także LEIKA-HENNY Valkoinen, która urodziła np. dnia 27 lipca 1982 roku, po LARUSH Of Kamassin syna o imieniu Nenetsky’s B’NARJAN.

Po Inter.Ch. Golway ADVENTURER i po White Russian CIRRHA urodziła się dnia 11 czerwca 1990 roku, w hodowli p. M.Koinberg Ruots - Ch. White Russian NACHALNEK, która zamieszkala u Tuija Johansson Opintie. Ch. White Russian NACHALNEK, mająca swoje dzieci pod przydomkiem " Funny Fabric " znajduje się w rodowodach polskich samojedów.

Chris McRae jest również sędzią od samoyedów i siberian husky.

Ch. Fairvilla TARAS BULBA przyszedł na świat dnia 8 marca 1971 roku, ( żył do 1984 roku ) mieszkając u pani A.M. Danvers Smith ( hodowla „ Fairvilla „ ). Był synem GILROY'a Of Kobe i Fairvilla NATASH'y. Jego matka - Fairvilla NATASHA urodziła się jako córka Inter.Ch. Fairvilla ISTVAN Of Airebis i SILVER IMP Of Sworddale, (która pojawiła się na świecie dnia 3 maja 1965 roku, będąc córką SILVER SABRE Of Sworddale i SILVER JEVEL Of Sworddale i dla której był to jej pierwszy miot).

 

Po Ch. Lealsam SNOWIGLEEM i po SILVER IMP Of Sworddale, dnia 27 sierpnia 1967 roku przyszła na świat Eng.Am.Ch. Fairvilla WHITE IMP, która została w hodowli i miała tam swoje dzieci, np. urodzone dnia 14 lutego 1972 roku, po Fairvilla FIDUX, a ich córka Fairvilla VALERY została w hodowli.

Po Fairvilla NATASH'y i po Fairvilla DONOVAN dnia 3 marca 1974 roku urodziła się Fairvilla SNOWBELLA, która pozostała w hodowli, ponieważ jej matka miała już w tym czasie 9 lat. Na przykład Fairvilla SNOWBELLA po Ch. Fairvilla ROYAL PRINCE, dnia 16 marca 1978 roku urodziła Fairvilla SNOWIVAN'a Of Nenetsky, który zamieszkał u pp. N. Banner.

Miotową ( ? ) siostrą Fairvilla SNOWIVAN'a Of Nenetsky była Fairvilla SNOWLARA, która po Ch. Crensa TAYMAR urodziła w 1986 roku - Can.Ch. Resama MIVASAM TAYSON'a,

który zamieszkał u Patrici Row z Canady.

A w reklamie, w której zostało zaznaczone, że są to 3 pokolenia, które potwierdzają zgodność typu, co jest efektem selektywnego planu hodowlanego i przedstawione zostały - ( w środku ) Ch. Resama MIVASAM TAYSON, Ch. Resama BLUEGRASS GIRL i FEYA ( będąca córką Ch. Resama MIVASAM TAYSON, urodzona dnia 9 sierpnia 1989 roku i której brakuje 2 pkt. do uzyskania tytułu Canadyjskiego Championa ).

Fairvilla DONOVAN, (którego posiadają także polskie linie hodowlane samoyedów poprzez swojego ojca Fairvilla KAIVANOR) był wnukiem Ch. Whitewisp THOR'a i Whitewisp SILVER ARROW Of Sworddale, natomiast matką Fairvilla DONOVAN'a była Fairvilla MICHELLE, córka Ch. Fairvilla SNOW IMP.

Whitewisp SILVER ARROW Of Sworddale urodziła szczenięta po Fairvilla EMPEROR'ze i z tego związku pochodzi Whitewisp OLIVIA, która poprzez swoją córkę (KAMELIA Of Fairvilla) została babką dla Nikara SPECIAL EDITION, (który wraz z bratem Nikara FIRST EDITION) przyszedł na świat dnia 17 listopada 1979 roku i pozostał w hodowli "Nikara", należącej do Val Freer, ( będąc synem Ch. Fairvilla TARASAR i Ch. KAMELIA Of Fairvilla ).

Val Freer jest Prezydentem The British Samoyed Club, jak również sędzią rasy. Z tej hodowli pochodzi młody, ale już bardzo utytuowany Nikara DIAMOND DANCER, urodzony 16 marca 2010 roku, syn Can.Ch. Vanderbilt’s ONE COOL CAT i Ch.Taronakits KOTTONSOX At Nikara.

Ch. KAMELIA Of Fairvilla po Ch. Kafka KES urodziła dnia 8 czerwca 1982 roku Ch., Zwycięzcę Europy Nikara KAREEN'ę, kóra to zamieszkała u p. Ouwerkerk z Rotterdamu i tam miała potomstwo w hodowli " Sobaka Versjna ", np. urodzone dnia 1 listopada 1985 roku, a jej partnerem został wtedy Specjal ENCOUNTER. Ich syn Sobaka Versjna AMIGO zdobył tytuły Inter.Championa, NL,LUX Ch., a zamieszkał on w Belgii u p.Berlindy van Puyvelde.

Pies ten miał także dzieci z NEDCh.'88'90, DKCh.LUXCh.Nikara LADY LEESA , która to przyszła na świat dnia 1 marca 1988 roku, jako córka Ch. Nikara FIRST EDITION i Ch. KRISHE KHLOE of Nikara i zamieszkała w Belgii, u Berlindy van Puyvelde, właścicielki hodowli " Vom Beverenkant ", hodowli, która powstała w 1953 roku, ale pierwszy samoyed pojawił się tam w 1985 roku.

U Berlindy van Puyvelde rezydowała także VENI del Corno Bianco, która miała szczenięta po Sobaka Versjna AMIGO i z tego miotu pochodzią OLEG-ARKHAN vom Beverenkant, oraz OCHAKKA vom Beverenkant i OLICIA vom Beverenkant, które pozostały w hodowli. Rodzeństwo to przyszło na świat 12 grudnia 1990 roku.

Natomiast VAMP del Corno Bianco miała szczenięta z holenderskim przydomkiem „ Snowhill’s „, należącym do W. Schoonderwoert-Mirer. Snowhill’s ASAM i Snowhill’s APHRODITE CHILD, która została w hodowli, oraz Snowhill’s ALKYONE Of Snowcoat przyszli na świat dnia 3 września 1990 roku, a ich ojcem został również Inter.Ch. Sobaka Versjna AMIGO.

Prawie 40 lat wcześniej z takim samym przydomkiem „ Snowhill’s „ rodziły się szczenięta samoyedów w UK.

Rodzona ( ? ) siostra Nikara LADY LEES'y o imieniu Nikara LADY LATISHA, pozostała w hodowli, w której miała potomstwo po REBEL PRINCE Of Sarbesha, a ich syn Nikara AMBASSADOR pojechał do Włoch, do Stefanii Amicucci. Bratem ( miotowym ? ) Nikara AMBASSADOR był Nikara ANNIVERSARY EDITION, który również został reproduktorem.

Rok później, dnia 3 stycznia 1989 roku, również po Ch. Nikara FIRST EDITION i Ch.KRISHE KHLOE of Nikara urodził się Fin.Ch. Nikara LORD LEON Of Zoox, który pozostawił po sobie 23 szczenięta.

Młodszym bratem Nikara LADY LEESA i Nikara LORD LEON Of Zoox, był Nikara KONQUEROR Of Snowcoat, urodzony dnia 19 października 1989 roku, który rezydował u p. B.J.M. Ledder, współwłaściciela Akraliak's ARCTIC'a, ( urodzonego w 1980 roku ).

Miotowy brat Sobaka VERSJNA AMIGO o imieniu Sobaka Versjna A STAR IS BORN pozostał w Holandii, u p. W. Schoondervoert-Mirer i zdobył w 1989 roku tytuł Championa Niemiec.

Akraliak's ARCTIC i Nikara KAREENA zostali rodzicami miotu urodzonego dnia 28 kwietnia 1988 roku, z tego pochodziła Sobaka Versjna BRIDGET Of Snowcoat, która została zapisana na współwłasność p. Ledder i p. Pruissiers. Jej miotowa siostra - Sobaka Versjna BRANDY Of SNOWCOAT pozostala w hodowli.

Whitewisp SILVER ARROW Of Sworddale została dnia 8 stycznia 1971 roku matką Whitewisp GAY SCHERZO, a której ojcem był Whitewisp AMERZAL of Airebis i suka ta zamieszkała u pp. M. Stewart, u których po Whitewisp ODIN'ie, dnia 22 września 1976 roku urodziła Ker-Lu's SNOW LAD of Whitewisp, późniejszego kanadyjskiego championa.

A Can.Ch. Ker-Lu's SNOW LAD of Whitewisp został ojcem Can.Ch. Novaskaya Czar Lafay , urodzonej dnia 12 czerwca 1985 roku i będącej na współwłasność Emily D. Moody i Diany Gaiger. Partnerką Can.Ch. Ker-Lu's SNOW LAD of Whitewisp została wtedy Novaskaya Tsarina Lafay, wnuczka Whitewisp LUNAR MODULE i Ch. Golway Mr. CHAN'a.

Ch. Fairvilla ISTVAN Of Airebis, który rezydował u E. Danvers i jego brat Ch. KALMAN Of Airebis, mieszkający u pani J. Easdown, urodzili się dnia 27 czerwca 1966 roku, jako synowie Ch. DEMITRIO Of Kobe i Ch. SNOW FERN Of Carwood, która to była córką SNOW JEWEL Of Carwood, która pozostała w hodowli pani G. Varney, mając tam swoje pierwsze dzieci, urodzone dnia 28 czerwca 1960 roku, po PETER Of Newgate, a syn z tego miotu - SNOW RANGER Of Carwood zamieszkał u pana P.D. Schofielda.

Ch. SNOW FERN Of Carwood, która przyszła na świat w 1960 roku, w hodowli pani T. Malabar, dnia 13 sierpnia 1963 roku urodziła Whitewisp AMERZAL'a of Airebis, syna SLEIGH LEADER'a Of Kobe, który zamieszkał u pp. W.G. Grounds.

Natomiast we włoskiej hodowli "Di Casa Rebioso", należącej do pp. Sergio i Orietty Rebioso, oprócz Samont ALEKSANDR'a i Inter.Ch.Samont APPEBAL mieszkała Ch. Zamoyski LUCKY CLIO, córka LUCKY DEXTER'a Of Zamoyski i Ch. Zamoyski LUCKY JESSIC'i, urodzona dnia 9 września 1998 roku, czyli będąca młodszą o rok siostrą rodzeństwa -  Zamoyski LUCKY CHANELLE i Zamoyski LUCKY CHEROKEE.

Hodowla "Di Casa Rebioso" reklamowała się jako hodowla prowadząca wyselekcjonowane samoyedy pochodzące z linii angielskich.

Inter.Ch. Zamoyski LUCKY CHEROKEE i Inter.Ch. Samont APPEBAL zostali rodzicami Inter.Ch. Ch.Pl.Ch PRIMADONN’Y di Casa Rebosio, urodzonej dnia 30 listopada 1999 roku i sprowadzonej do Polski, do hodowli " Chatanga ".

Natomiast Ch. Zamoyski LUCKY CHEROKEE, (syn Ch. LUCKY DEXTER'a Of Zamoyski i Zamoyski LUCKY JESIC'i) - TOP DOG 1998-1999 , zamieszkał w 1997 roku, w hodowli "Del Baffin", hodowli należącej do Pierluigi Burattiego, (znanego nam także z ringów polskich sędziego kynologicznego i będącego także Przewodniczącym Clubu Italiano Razze Nordiche - C.I.R.N ). Pierwszym samoyedem Pierluigi Burattiego była LAIKA, której córką została Ch. ANOUK Di Santa Barbara. Partnerem LAIK'i został wtedy COOTIE Della Battimonda, będący wnukiem Fairvilla IMPERIAL ANTONI'i ( o której pochodzeniu wspominam niżej ). LAIKA natomiast była córką WHITE BUCK'a i LAR'y.

Hodowla „ Della Battimonda „ należała do Palmy i Antonio L’Astorina z Modeny, którzy rozpoczęli swoją hodowlę samoyedów we Włoszech, bazując na amerykańskiej Nort Star DUSHKA, która to miała potomstwo po Inter.Ch. Delmonte AISLE ALTAR HYMN Of Fairvilla, urodzonym w 1974 roku.

M.innymi Ch.ANOUK Di Santa Barbara, Inter.Ch. MACHOCAMACHO Di Santa Barbara, ( który przyszedł na świat dnia 5 listopada 1986 roku, jako syn WHITE SULTAN'a i LAIK'i ), Inter.Ch. APOLLO Di Santa Barbara ( urodzony dnia 22 października 1988 roku i będący synem MACHOCAMACHO Di Santa Barbara i LAR'y ), oraz LEVIK Di Santa Barbara urodzili się pod przydomkiem " Di Santa Barbara ", będącym wtedy na współwłasność - Luciano i Pierluigi Burattich. LEVIK Di Santa Barbara, (córka WHITE SULTAN'a i Ch. ANOUK Di Santa Barbara ), miała już swoje dzieci pod przydomkiem " Del Baffin " i jej, oraz Zamoyski LUCKY VICTORY'ego syn, o imieniu SEBASTIAN Del Baffin ( urodzony dnia 21 marca 1993 roku ), pozostał w hodowli.

Inter.Ch. Fairvilla ISTVAN Of Airebis miał także dzieci z VENUS Of Crensa, urodzone 12 sierpnia 1969 roku w hodowli "Of Crensa", należącej już wtedy do pani S.E. James, a ich syn Ch. GRENADIER Of Crensa

pozostał w hodowli , w której miał szczenięta. Powyższa reklama ukazała się w " Dog World Annual " w 1978 roku.

Oprócz różnych sukcesów wystawowych, w tym zdobyciu 39 CC, co jak jest zaznaczone, było to rekordem w rasie samoyed, jest również napisane o sukcesach wystawowych jego potomstwa - Snowsheen UNCLE SOL, Snowsheen POLLYANNA, Naduska GRIT Of Kiskas i jego miotowej siostry Naduska ELRICA.

Hodowla " Snowsheen " należała do pani J. Mort, a Snowsheen UNCLE SOL urodził się dnia 6 grudnia 1973 roku, jako syn Snowsheen ZATASHA i pies ten zamieszkał razem ze swoim ojcem. Jego matka - Snowsheen ZATASHA przyszła na świat dnia 12 czerwca 1973 roku będąc córką Ch.Snowsheen ZABODAK i Snowferry FAIR.

Natomiast Champ.Snowsheen ZABODAK urodził się dnia 10 listopada 1967 roku, jako syn Ch. KAN'a Of Tamitsa i Snowferry COUNTESS.

Rekord uzyskanych 39 CC przez Ch. GRENADIER Of Crensa został dopiero pobity w 2002 roku, kiedy to Ch. Zamoyski LUCKY CASANOVA At Roybridge uzyskał 50 CC.

Wracając jeszcze do Ch. GRENADIER'a Of Crensa, to po nim i po Novaskaya TIN'ie LAFAY, dnia 7 sierpnia 1976 roku urodził się w hodowli pani E. Moody ich syn, nazwany Novaskaya IVAN LAFAY Of Ottergleam, który zamieszkał w hodowli "Ottergleam", należącej do pp.M.F. Greenaway. Novaskaya TINA LAFAY, (córka Ch. Fairvilla EMPEROR'a i MORGANA TISHA LAFAY Of Novaskaya, o której piszę dalej) swoje potomstwo miała później w Australii, a z jej najbardziej znanych dzieci to Aust.NZ.Ch. Sikandi NOBLE CZAR.

Brat Ch. GRENADIER'a Of Crensa o imieniu SLEIGHPRINCE Of Crensa, już jako dorosły, zamieszkał w Szwecji, gdzie uzyskał tytuł championa i miał tam również swoje potomstwo. Starszy o rok, brat Ch. GRENADIER'a Of Crensa, o imieniu CAVALIER Of Crensa, urodzony dnia 3 września 1968 roku i mieszkający u pp. S.C.P. Thompson, został skojarzony z suczką o imieniu LISA Of Crownie i dnia 29 sierpnia 1970 roku urodził się w hodowli pp. Stamp - Am.Ch. Kiskas KARAHOLME CHEROKEE, po którym w Ameryce pojawiło się sporo szczeniąt m.innymi w hodowli "Ice Way's". Rodzoną jego siostrą była Karaholme BALLERINA, która pozostała w hodowli i miała szczenięta, np. urodzone po Samont MISTVAN'ie, dnia 20 czerwca 1975 roku. Rodzeństwo z tego miotu Karaholme SULTAN i Karaholme BRONYA pozostało w hodowli. Po Karaholme SULTAN'ie i po Salars WHITE ROSE urodziła się Can.Ch. Rooseland TOUCH OF CLASS, która została później w UK matką suki o imieniu DEVIL WOMAN, w hodowli "Diquest ", należącej do pani D. Mercer.

Natomiast Karaholme BRONYA np. dnia 8 czerwca 1977 roku po Ch. GRENADIER'ze Of Crensa urodziła Karaholme CHOCOLATE, która to suka, po Karaholme SULTAN'ie dnia 15 października 1980 roku urodziła Karaholme SAR'ę, która została w hodowli.

To właśnie Am.Ch. Kiskas KARAHOLME CHEROKEE, który conajmniej do 2 lat swojego życia mieszkał w hodowli "Kiskas" jest ojcem BIS BISS Am.Ch. Ice Way's ICE BREAKER, (urodzonego dnia 22 lutego 1977 roku i którego matką została Ice Way's ICE CUBE) i który to pies pozostawił po sobie mnóstwo wartościowego potomstwa. Młodszym o 2 lata od Am.Ch. Kiskas KARAHOLME CHEROKEE był Karaholme JASON, urodzony dnia 9 sierpnia 1972 roku i który pozostał w hodowli. Miotowym bratem Am.Ch. Ice Way's ICE BREAKER był BIS BISS Am.Ch.Ice Way's ICE CRUSH, po którym również zostało mnóstwo wybitnego potomstwa i pies ten jest pra pradziadkiem Whitecliff KARU JOINTVENTURE, który urodził się dnia 16 czerwca 1993 roku, zamieszkał w Danii w hodowli " Jurak's ", w której to uzyskał championaty wielu krajów, a w wieku 9 lat zdobył tytuł Championa Ameryki.

Hodowla " Kipperic ", będąca w rękach Dona i Dot Hodges posiadała ogromne sukcesy wystawowe, a przedstawiony na zdjęciu Am.Ch. Kipperic SPARKSUN, urodzony dnia 16 stycznia 1988 roku, miał na swoim koncie 90 BOB, 40 x miejsc pierwszych lub lokatowych w grupach na Best in Show, 1992 Westminster Best Samoyed. W jego rodowodzie występują takie znane hodowle jak " White Way ", " White Frost ", " Whitecliff ", czy " Of Snowland ".

Reklama ta ukazała się w katalogu 117 Wystawy Psów, America's First AKC Champions Only Dog Show, zorganizowanej w dniach 8 i 9 lutego 1993 roku przez The Westminster Kennel Club.

Kipperic PETER PIPER urodził się dnia 16 stycznia 1990 roku jako syn Heritag’e THE PROFESSOR’a i Kipperic HERITAGE HEROINE, a zamieszkał w Niemczech, w hodowli „ Sammantic „. W tej hodowli mieszkała także Klipperic NAKITA, urodzona dnia 28 marca 1986 roku i będąca córką Klipperic JAKSUN i Klipperic CENTRIBUTOR. Razem z Klipperic NIKITA została sprowadzona Risuko’s SUNFLOWER, która przyszła na świat dnia 14 grudnia 1986 roku. Ze strony ojca - Klipperic JAKSUN Risuko’s SUNFLOWER była pół siostrą Klipperic NAKITA, której matką została Risuko’s DEVIL WOMAN, będąca prawnuczką Am.Ch. NACHALNIK Of Drayalene, który to był wnukiem BIS Am.Ch. YUROK Of Whitecliff, urodzonego w 1955 roku.

Natomiast BIS Am.Ch. YUROK Of Whitecliff poprzez swojego ojca ( Am.Ch. OMAK ) był prawnukiem NIANYA of Snowland, poprzez którą dochodzimy do angielskich samoyedów takich jak SIBERIAN NANSEN Of Farningham Of Snowland, VIDA Of Snowland, Ch. KARA SEA, Am.Ch. STORM CLOUD i Eng.Ch. Siberian SHAMAN.

Na bazie hodowli " Whitecliff ", należącej do Wilny Coulter z Californii, bazowała inna amerykańska hodowla " Risuho's " i z której to do Niemiec w 1990 roku została sprowadzona dorosła już Risuho’s MEME, urodzona dnia 14 grudnia 1986 roku w hodowli pp. Susan i Richarda Hampton. Rodzicami Risuho’s MEME byli Am.Ch.Kipperic JAKSUN i Am.Champ.Risuho's DEVIL WOMAN, będąca ze strony matki wnuczką Ri-su's Miss Molly of Whitecliff. Risuho’s MEME swoje dzieci rodziła w powstałej w 1990 roku hodowli " Sammantic ", należącej do Barbary Bruns i Wolfganga Stamp.

Dnia 17 sierpnia 1991 roku przyszły na świat Sammantic AMERICAN GIGOLO, Sammantic AMERICAN AMBASSADOR, Sammantic AVALON i Sammantic ABIGAIL THE HEATHER GIRL, i trójka z tych ostatnich wymienionych została w hodowli. Ich matką była Risuko MEME, natomiast ojcem został Dancingbear RUDY PETERSON, który urodził się dnia 10 marca 1990 roku1990 roku i został podobnie jak jego rodzony brat o imieniu Dancing Bear WHITE THUNDER w hodowli pp. Freda i Ruth Stohl zamieszkałych w stanie Winsconsin. Ich rodzicami zostali Ch. Heritage THE PROFESSOR, oraz Frostyacre FUFFLE N’FLOURICH, która półtora roku później miała szczenięta, tym razem po Orenopa’c CHAENA. Ch. Dancing Bear COLOR ME BAD również został w hodowli.

Dancingbear RUDY PETERSON i Dancing Bear WHITE THUNDER byli byi pół braćmi Kipperic PETER PIPER.

Powyższa reklama hodowli ukazała się w amerykańskim magazynie Dog World September 1992, a Ch. CHARM, czyli Ice Way's CRYSTAL CHARM była córką Am.Ch. Ice Way's ICE BREAKER, czyli była ona poprzez niego pół siostrą Polar Mist MR MARGEAUX.

Wielokrotny zwycięzca wystaw - Am.Ch. Ice Way's ICE BREAKER został również ojcem BIS Am.Can.Ch. Orenopac's CHAENA, urodzonego dnia 27 października 1980 roku, a pies ten pozostawił po sobie co najmniej 100 potomków. Synem BIS Am.Can.Ch. Orenopac's CHAENA był np. Ch. Orenopacs MOGUC, którego syn, urodzony dnia 4 lipca 1989 roku o imieniu - Can.Ch. Snowghost GONNA PLAY In TEXAS zamieszkał w Madrycie, u Fernando Salas.

Także synem Am.Can.Ch. Orenopa’c CHAENA był BOULE DE NEIGE Bobmardon’s, urodzony dnia 12 maja 1991 roku, a którego matką została Can.Ch. Mountaiga’s MARIYA ZOYA. Pies ten razem z CRISTAUX DE HEIGE Samovar zamieszkał u Hansa Theissen z byłego NRD. CRISTAUX DE HEIGE Samovar przyszła na świat dnia 9 lutego 1990 roku, w hodowli Myriam Mantle, jako córka Samovar’s RISING SUN i Samovar’s SABRIN’y.

Pierwszym samoyedem w hodowli „ Bommardon „ był Snowland NIKKI Of Nomad.

Icyday's FROST FLAKE została parnerką Polar Mist MR MARGEAUX, w hodowli należącej do pani Christiny Wernecke i z tego związku , dnia 4 marca 1989 roku, przyszedł na świat Daigoro's SNOWBEAR BALOU. Dnia 24 marca 1993 roku u Sabine Vogt-Noll urodziły się co najmniej cztery szczenięta, wśród których były ASITA Of Odin's Snowborn Dogs i ASTIN Of Odin's Snowborn Dogs, który pozostał w hodowli. Ich rodzicami byli GALINA von Megnithi i Daigoro's SNOWBEAR BALOU.

Natomiast dnia 8 grudnia 1990 roku przyszedł na świat Daigoro's DONOVAN's ( syn Samoya's JINGLES'a ), który zamieszkał u Anne Rietveld z Rotterdamu. Miotową siostrą Daigoro's DONOVAN's JACK była Daigoro's GOLDEN DAJINKA.

Icyday's FROST FLAKE urodziła się dnia 8 lutego 1986 roku, jako córka Kaissa’s FIRST SON OF JONAH i Explorer’s X-PLOSIVE FAME, która to została zarejestrowana w szwedzkim Klubie w 1983 roku i była ona córką Explorers LADY JOANN, oraz EXPLORER'S HEAVY NAICHEE.

Icyday's FIRST SERVICE był synem Inter.Ch. Kaissa's FIRST SON Of JONAH i Explorer's XPLOSIVE FAME.

Także Nord.Ch. Explorers STAR Of Icy Days również miała potomstwo pod przydomkiem " Icyday's ".

Icyday's FIRST SERVICE został parnerem Kaissa's NEJA OSIRIS, a ich córki Kiak's ANIKA i Kiak's ASJA, urodzone dnia 18 maja 1988 roku, pozostały w hodowli należącej do pp. Irene i Nielsa Skovgaard i były to pierwsze szczenięta urodzone z przydomkiem „ Kiak „.

Kaissa's NEJA OSIRIS oraz Kissa’s LATJA ONEGA przyszły na świat dnia 20 lipca 1986 roku, jako córki Mjaerumhoegda's ZUELL'i i Ch. SIR JONAH'a Of BANFF. Mjaerumhoegda's ZUELLA poprzez ojca Mjaerumhoegda's DRAGON’a była wnuczką Mjaerumhoegda's JOSEPHINE.

Rok później Mjaerumhoegda's ZUELLA miała szczenięta po Kaissas HOPE FULW HANIBAL’u, urodzone dnia 3 października 1987 roku i ich córka – Kaissas YOUNG PANDA, podobnie jak Kaissas LATJA ONEGA pozostała w hodowli. Następne szczenięta Mjaerumhoegda's ZUELLA urodziły się dnia 9 czerwca 1988 roku, a których ojcem został Kaissas ELEGANT MAXI. Ich córka Kaissas VALHALLA HANNA pozostała w Danii.

Kiak's ANIKA po Kaissa's DANISH DYNAMITE, dnia 3 listopada 1992 roku urodziła bardzo utytuowanego psa o imieniu - Kiak's HERLIGE HANIBAL'a.

Kiak's ANIKA miała również szczenięta np. po Whitecliff KARU JOINT VENTURE, urodzone dnia 20 czerwca 1995 roku i z tego miotu wywodziły się Kiak's KENZO, oraz Kiak's KINGO, po którym urodziły się szczenięta w hodowli „ Cabaka’s „.

Kiak's ASJA urodziła potomstwo np. dnia 2 października 1991 roku, po Kaissa's MERRY CHRISTMAS, a ich syn został nazwany Kiak's FREDE.

Młodszą siostrą Kiak's ANIK'i i Kiak's ASJ'i, urodzoną dnia 24 maja 1989 roku, była Kiak's BINE, która swoją karierę hodowlaną miała z przydomkiem " Bilaika ", należącą do pani Jytte Strandberg z Danii

Natomiast LISA Of Crownie, na której bazowała hodowla "Karahomle", należąca do pp. T. Stamp, przyszła na świat dnia 29 października 1968 roku, a zamieszkała u pp. Stamp, (którzy to już mieli Ch. Whitewisp EDELWEISS). LISA Of Crownie była córką Ch.ORION'a Of Crownie i AMBER Of Crownie, kóra to urodziła się dnia 13 lutego 1967 roku, jako córka GARIN Of Snowland i FANTAIL Of Crownie, oraz pozostała początkowo w hodowli i tam miała własnie ten swój pierwszy miot. Następnie AMBER Of Crowniezamieszkała w hodowli "Yenisei".

VENUS Of Crensa była także córką GARIN'a Of Snowland, (będącego wnukiem Ch. SILVERSTAR'a Jan Mayen i Ch. Snowland ROOSKI'ego) i Ch. WHITE COUNTESS Of Crensa, czyli VENUS Of Crensa poprzez swojego ojca była pół siostrą AMBER Of Crownie.

KIM Of Crownie to także ojciec dzieciom urodzonych w 1955 roku, w " Of Carwood ", hodowli należącej do pani Gladys Varney.

Natomiast pierwszy miot w hodowli "Novaskaya" przyszedł na świat dnia 25 grudnia 1973 roku, a partnerem Fairvilla FRANCESK'i został wtedy TOSCHAK Of St.Nicholas Crypt. Z miotu tego pochodziła np. Novaskaya KARA, która została w hodowli, a jej brat - Novaskaya KHARKOV zamieszkał u pp. Casey. Ojciec tego rodzeństwa - TOSCHAK Of St. Nicholas Crypt urodził się dnia 26 czerwca 1971 roku w hodowli pp. P.A. Tyler i Juliana Slattery, a zamieszkał w hodowli p. B. Moody i był synem YANIK'a Of Airebis i COLETTE RAPHAEL, (będącej córką Ch. SUNNISTAR Of Kobe i VANI'i Of Kobe).

Brat TOSCHAK Of St.Nicholas Crypt o imieniu AMERICAN Of St.Nicholas Crypt został partnerem Whitefire CHANDRELLA w hodowli "Karsavina" z której to hodowli miał suczkę pan David Cavill, o imieniu Karsavina LARUSHKA i której zdjęcie znajduje się na okładce tej książki.

Karsavina PETRINA została matką irlandzkiej championki ANISIYA Of Salmona, która przyszła na świat dnia 11 września 1976 roku, będąc córką TAISIE Of Shaneberg. Jej hodowcą i zarazem właścicielką była pani H. Salmon-Wilson. TAISIE Of Shaneberg urodził się dnia 22 września 1968 roku, w hodowli należącej do pani J.E.Patton, jako syn STARON'a Of Kobe i THEROS'y Of Kobe.

Natomiast STARON Of Kobe, który urodził się dnia 25 września 1965 roku, w hodowli pani Henderson i zamieszkał u pani J.E.Patton, był synem Champ. SUNISTAR'a Of Kobe i FLICKA Of Kobe.

Do Davida Cavill, sędziego kynologicznego, m.innymi od samoyedów, należy "Toveri", hodowla szczególnie znana na całym świecie z doskonałych szpiców fińskich. Ale pod tym przydomkiem urodziły się także samoyedy.

Novaskaya KARA miała szczenięta po Whitewisp LUNAR MODULE, a ich syn, który przyszedł na świat dnia 4 lipca 1976 roku i nazwany Novaskaya SILVA KING u pani J. O 'Connor został angielskim championem i miał także swoje potomstwo. Na przykład, jego córką była urodzona dnia 19 grudnia 1978 roku Moydesa MISS TERRY, która będąc w rękach pp. P Larconbe na wystawie Crufts w 1982 roku zdobyła CC. Jej matką została Novaskaya CHANDRA LAFAY, urodzona 16 grudnia 1976 roku, jako córka Ch.Golway Mr. CHAN i Ch. MORGANA TISHA LAFAY Of Novaskaya.

Ch. MORGANA TISHA LAFAY Of Novaskaya, przyszła na świat dnia 9 lipca 1974 roku, w hodowli pp. Corral, a zamieszkała u pani E. Moody i była ona córką Ch. Fairvilla FAIRFAX'a i Fairvilla BELIND'y, a jej wnuczka (poprzez swoją córkę Ch. Novaskaya CHANDRA LaFay), urodzona dnia 19 grudnia 1978 roku - Moydesa MISS TERRY swoje dzieci miała w hodowli "Moydesa", należącej do pp. Larcomble. W hodowli "Moydesa" oprócz Novaskaya CHANDR'y LaFay i jej córki - Moydesa MISS TERRY, zamieszkał Novaskaya SILVA SHILOKAN, urodzony dnia 1 sierpnia 1977 roku po Ch. Silversam POLAR'ze BEAR i Novaskaya KAR'ze.

Córka Ch. Novaskaya SILVA SHILOKAN i Moydesa MISS TERRY o imieniu Moydesa MISS DONNA zamieszkała w hodowli "Liemonchek" i tam miała dzieci po AURORA BOREALIS of Samovar At Hemshire. Ich syn Hemshire JUST WILLIAM został ojcem dzieci i jego krew znajduje się również w rodowodach polskich samoyedów. Siostra Moydesa MISS DONNA i imieniu Moydesa MISS DEE DEE zamieszkała u pani E. Moody, która sędziowała np. w 1996 roku na Crufts'ie samoyedy, których zgłoszonych wtedy było 211 sztuk.

Siostrą Novaskaya SILVA KING była Novaskaya SILVA SAFFRON, która pozostała w hodowli, mając w niej swoje potomstwo, np. po Whitewisp ODIN'ie, a ich syn Novaskaya SILVA STARSUN został reproduktorem, zostając jak można się dowiedzieć z poniższej reklamy, ( zamieszczonej w Dog World Annual 1986 ), ojcem championów z Anglii, Ameryki, Canady, Nowej Zelandii i Włoch.

Na przykład, syn Novaskaya SILVA STARSUN i Novaskaya GEORGIA PEACH, urodzony dnia 7 lipca 1980 roku o imieniu Inter.Ch. Novaskaya GEORGIA PRINCE Of Astutus zamieszkał we Włoszech, w hodowli " Clan's " i tam miał szczenięta, np. z Clan's ELIS, urodzone dnia 25 kwietnia 1984 roku. Rodzeństwo z tego miotu to Clan's BILA, która pozostała w hodowli i np. po SPECIAL ENVOY Of Annecy, dnia 11 marca 1988 roku urodziła Clan's SECRET, który zamieszkał u pani Anity Vallerino, właścicielki Inter.Ch. Changanna ADONIS'a. Anita Vallerino z Genui miała już DINAH Della Battimonda, urodzoną dnia 4 października 1983 roku i będącą córką BLOK Della Battimonda i MAMIE Della Battimonda.

Anita Vallerino z Genui miała już DINAH Della Battimonda, urodzoną dnia 4 października 1983 roku i będącą córką BLOK’a Della Battimonda i MAMIE Della Battimonda.

Brat Clan's BIL'i o imieniu Clan's BANKO zamieszkał u pana Antonio Choya, który hodował shiby pod przydomkiem " Skardu's ".

Ch. Skardu's Luna Llena była córką  Humoresque TRANS-SIBERIA ( syna Cabaka's EDITION OF JOHNSON’a i Humoresque DEAR DORIS ), oraz De Los CESPEDES SKARDUS ME VOY ( będącą córką Karazoe SNOW KING i Ch. Skardu's OLE OLE ).

Ch.E Skardu’s ROLLS ROYCE, urodzony dnia 3 listopada 1988 roku był synem Ch.E Clan’s BANKO i Ch. Silverfaire ROYCHA BELLE, natomiast jego młodsza siostra Skardu’s MARIA CRISTINA, która pozostała w hodowli, przyszła na świat dnia 20 kwietnia 1991 roku.

Ich matka - Ch. Silverfaire ROYCHA BELLE była córką Ch. Skardus ROYCHE i Novaskaya GEORGIA BELLE, która to przyszła na świat dnia 1 lipca 1980 roku, po Novaskaya SILVER STARSON i Novaskaya GEORGIA PEACH i była rodzoną siostrą Inter.Ch. Novaskaya GEORGIA PRINCE Of Astutus.

Skardu’s XAMANTA i Polar Mist ARCTIC DREAMS dnia 27 lipca 1993 roku zostali rodzicami de Villaodon VICTORY, urodzonej w hodowli należącej do p. de Villaodon. W hodowli tej miała szczenięta WHITE BALL, która to poprzez swoją matkę o imieniu TARA była wnuczką TARA Indigirka, a której partnerem został IGOR de Garcibravo.

W Portugalii pierwszym samoyedem, który zdobył tytuł championa tego kraju był GOZ ZORILE Of Noakside, natomiast w 1995 roku tytuł ten przypadł SAMOA BJELKA de Garcibravo.

Natomiast ZINKA De Garcibravo miała szczenięta po Ch. BOGART de Villadon z przydomkiem „de Villadon „, a następnie po Ch. Skardu´s Rolls Royce.

Urodzony dnia 4 maja 1990 roku Ch. BOGART de Villadon był synem Ch.E EL AL’s ELEGANT PRINCE CHARLY, który przyszedł na świat w amerykańskiej hodowli, należącej do Elsie i Albert Buhaly i zaimportowany do Hiszpanii. Hodowla "EL AL’s" należy do Elsie i Albert Buhaly i od których początkowych liter imion powstał ten przydomek.

Ch. BOGART de Villadon miał szczenięta ze Ch. Skardus XAMANTA, a ich córka została Ch. RISA POLAR de Villadon.

Odnośnie jeszcze WŁoszech, to Clan’s RAFAELLA została skojarzona z Shandale SANTA i dnia 5 kwietnia 1991 roku urodziła URAGANO Delle Cime Temtestose.

Siostrą ( miotową ? ) Inter.Ch. Novaskaya GEORGIA PRINCE Of Astutus była Novaskaya GEORGIA BELLE Of Silverfire, która swoje potomstwo miała w hodowli " Of Silverfire ", należącej do pp.M.P. Caller. Jej córka o imieniu Silverfire ROYCHA BELLE zamieszkała również w hiszpańskiej hodowli " Skardu's " , w której to hodowli została partnerką Ch.Espania Clan's BANKO. Ich córka – Skardu’s MARIA CRISTINA, urodzona dnia 20 kwietnia 1991 roku pozostała w hodowli.

Silver Fire ROYCHA BOY przyszedł na świat dnia 23 maja 1986 roku i pozostał w hodowli, będąc synem Stardust ROYCE i Novaskaya GEORGIA BELLE.

Silver Fire LADY, która urodziła się dnia 1 lipca 1983 roku, jako córka Stardust ROYCE i Novaskaya GEORGIA BELL'i Of Silver Fire, zamieszkała w hodowli " van de Samowaia Berg ". Silver Fire LADY miała potomstwo np. po IMU van de Samowaia Berg i w tym miocie, urodzonym dnia 4 marca 1988 roku, były MIKE LIGHT de Samowaia Berg i MOON LIGHT de Samowaia Berg, który także pozostał w hodowli.

Ch. Silver Fire RUSKI STAR OF ROY, urodzony dnia 12 lipca 1984 roku, był starszym o dwa lata bratem Silverfire ROYCHA BOY. Partnerką Ch. Silverfire RUSKI STAR OF ROY została CARINA Of Novaskaya At Astutus, która przyszła na świat dnia 7 lutego 1981 roku, ( a jej rodzicami byli Novaskaya SILVA STARSUN i Whitewhisp LUCINDA ).

Ich syn biały Astutus STAR DESIGN, urodzony dnia 29 czerwca 1987 roku i zaimportowany do Rosji w 1994 roku, jako 7’mio letni, został championem Rosji i ojcem dzieci.

Syn Novaskaya SILVA STARSUN'a i Silversam LIVELY LINNET o imieniu Silversam SNOW IVAN zamieszkał w " Smiliesam ", hodowli samoyedów i niemieckich szpiców, należącej do sędziego klasy międzynarodowej - pani Hazel Fitzgibbon, ( uprzednio pani Hazel Streeter ) która też jest Sekretarzem British Samoyed Club.

Pierwszym samoyedem, który pojawił się w hodowli " Smiliesam " był Nicky of Pudsey, a później Fairvilla SUDELA, będącą córką Ch. Fairvilla EMPEROR I Fairvilla SNOWLISA.

Natomiast Fairvilla FAIRFAX, który w 1977 roku na wystawie Crufts zdobył CC, oraz BOB'a, i był rodzonym bratem Fairvilla FRANCESKA, zamieszkał u pani B.L. Stevens (późniejszej pani Padfield). Miał on także szczenięta z Fairvilla SNOWBELL'ą, o czym piszę wyżej.

Po Whitewisp LUNAR MODULE i po Ch. Lodenski LARISSA of Whitewisp, dnia 21 grudnia 1978 roku przyszła na świat w hodowli należącej do  Geoffa i Beryla Grounds - późniejsza Eng.Am.Can.Ch. Whitewisp SNOW CRYSTAL, która swoje dzieci miała w hodowli "Novaskaya", np. po Can.Am.Ch. Novaskaya SILVA SNOWBLAZE, urodzonym dnia 9 maja 1944 roku, (będącym synem Colleda CALIBAN'a i Novaskaya SILVA SAFFRON).

Colleda CALIBAN, urodzony 28 grudnia 1978 roku w hodowli p. A.R. Bassett, był synem Whitewisp ODIN'a i Whitewisp STARSHEEN - która to suka, poprzez swoją matkę (Novaskaya SILVA SNOWBELL'ę) była wnuczką Whitewisp SNOW CRYSTAL

Ch. Lodenski LARISSA of Whitewisp była córką Whitewisp LUNAR MODULE i Whitewisp TROIK'i i urodziła się dnia 1 lipca 1975 roku w hodowli należącej do pp. L.C. Rivers.

Po Ch. Lodenski LARISSA of Whitewisp i po Whitewisp ARROGANCE urodził się Lodeski CAVALIER, późniejszy ojciec Samovar Silver Moonlight, poprzez którą został on w przyszłości dziadkiem AURORA BOREALIS Of Samovar At Hemshire. Whitewisp ARROGANCE był synem Whitewisp ODIN'a i Whitewisp YANKEE DOLL, urodzony  dnia20 grudnia 1976 roku i rezydujący w hodowli "Samont", należącej do pp. Thelmy i Derka Pont.

Rodzonym bratem Ch. Lodenski LARISSA of Whitewisp był Lodenski ALEXANDER, który zamieszkał u pp. Tomlins, natomiast ich starszą siostrą była Ch. Lodenski ANASTASIA, która pozostała w hodowli, a przyszła na świat dnia 5 września 1973 roku.

Ich matka - Whitewisp TROIKA, była córką oraz SALAN'y Of Kobe i urodziła się ona dnia 14 października 1971 roku w hodowli pp. G.B. Grounds.

Natomiast rok później, dnia 1 sierpnia 1978 roku ponownie urodziły się dzieci Novaskaya KAR'y, a ich ojcem został Ch. Silversam POLAR BEAR, który to pies przyszedł na świat dnia 16 maja 1972 roku, w hodowli pani C.A. Stringer, będąc synem Whitewisp ZOLTAN'a Of Airebis i Whitewisp SNOW FLOWER, a pies ten zamieszkał u państwa M.R. McDonogh.

ASHLEY Of St.Nicholas Crypt dzieci miała po Ch. YANIK'u Of Airebis w hodowli "Of Marshacre", należącej do pani Croxford, a ich syn o imieniu ANDRO CEASAR Of Marshacre, urodził się dnia 28 listopada 1973 roku.

ALIX Of St.Nicholas Crypt został zarejestrowany na pana P.A. Tylera, natomiast jego miotowy brat - ASTRON Of St.Nicholas Crypt został ojcem dzieci urodzonych w 1974 roku w hodowli "Lireva", a jego partnerką została wtedy Crensa SILVER SNOWBIRD, która dnia 21 września 1978 roku urodziła szczenięta po THE WHITE DEVIL At Lireva i suczka z tego miotu Lireva's AYESHA pozostała w hodowli. Lireva's AYESHA urodziła np. dnia 19 września 1982 roku szczenięta po Ch. Fairvilla TARASAR'ze i z miotu tego Lireva's ZICO pozostawiono w hodowli.

Crensa SILVER SNOWBIRD przyszła na świat dnia 13 czerwca 1972 roku, w hodowli pani S.E. James, jako córka Ch. Whitewisp SNOWPRINCE i Crensa GYPSY, która to urodziła się dnia 12 sierpnia 1970 roku, jako córka Inter.Ch. Fairvilla ISTVAN Of Airebis i była ona młodszą o rok siostrą Ch. GRENADIER'a Of Crensa. Hodowlę samoyedów i pomeranianów, a następnie fińskich i niemieckich szpiców - "Lireva" założyła Averil M. Cawthera- Purdy, będąca również sędzią - specjalistką od samoyedów.

Po jej śmierci, która nastąpiła w 2008 roku pracę hodowlaną kontynuuje jej syn, Donald Cawthera, także sędzia kynologiczny. A do hodowli, której przydomek " Lireva " wywodzi się z nazwiska jej hodowcy - Averil, została nabyta Fairvilla SNOWDAWN, córka Champ. Fairvilla BREND'y, ale piszę o niej dalej.

Natomiast THE WHITE DEVIL At Lireva ( St. Nicholas Crypt )urodził się 25 lipca 1975 roku, w hodowli pana Juliana Slattery, a jego rodzicami byli SNOW SPAN Of St. Nicholas Crypt i AQUA MARIN Of St. Nicholas Crypt, a zamieszkał u Averil Cawthera.

Dnia 29 sierpnia 1981 roku przyszedł na świat Lireva's BLAUISSES, będący synem THE WHITE DEVIL At Lireva i Samont TAR'y i pies ten pozostał w hodowli.

YANIK Of Airebis żyjący w hodowli pp.Pam i Georga Tylera, urodził się dnia 30 czerwca 1970 roku, jako syn Ch. KALMAN'a Of Airebis i Ch. SIGRID of Saratov, dla której to były pierwsze dzieci, w hodowli należącej do pani A.T. Malabar . Rodzonymi siostrami YANIK'a Of Airebis były Ch. ELYSHIA Of Airebis, oraz YANISKA Of Airebis, która to u pp. G.T. Tyler, po TOSCHAK'u Of St.Nicholas Crypt, dnia sierpnia 1974 roku urodziła Tysam YANISKA, która zamieszkała u pani P.A. Tyler.

Hodowla "Saratov" należąca do pani H.Z. Ross korzystała z linii hodowlanych "Of Airebis", ponieważ pani Ross swoją sukę REGIN'ę Of Karavale skojarzyła z Ch. ERIK'iem Of Airebis, a ich córkę urodzoną dnia 7 maja 1969 roku - Ch. SIGRID of Saratov pani Ross pozostawiła w hodowli. Natomiast miotowy brat Ch.SIGRID of Saratov, o imieniu ALEKSANDER Of Saratov zamieszkał u pana E.K. Warburtona.

W hodowli "Karavale" urodziła się dnia 9 sierpnia 1967 roku KATRINA Of Karavale, córka Sleighwynds SILVER HORIZON'a i SNOW-PRINCESS Of Frost, która, podobnie jak i jej rodzice mieszkała u pani E. Eggleshaw. Jej ojciec - Sleighwynds SILVER HORIZON, urodził się dnia 31 lipca 1959 roku w hodowli pp. P.E. Wellstead, a mieszkający w hodowli "Karavale" był synem KIM'a Of Crownie oraz YANIN'y Of Snowland, będącej bazową suką hodowli „Sleighwynds”.

Ojciec tego rodzeństwa - Ch. ERIK Of Airebis, który przyszedł na świat dnia 22 stycznia 1967 roku pozostał w hodowli p. A.T. Malabar, a jego matką była TATIANA Of Airebis, która to suka urodziła się dnia 25 grudnia 1962 roku i miała potomstwo ze swoim przydomkiem.

Rodzicami TATIAN'y Of Airebis byli ADAIR Of Snowland i SNOW FERN Of Carwood. Natomiast rodzicami ADAIR'a Of Snowland zostali Ch. SILVESTAR Jan Mayen i Snowland DORVANA, będąca córką Snowland DORV'y, o której wspominam wyżej. Snowland DORVANA urodziła dnia 19 listopada 1954 roku, po Snowland SARNAC'u córkę, o imieniu Ch. Snowland VERNA, która jako 18-sto miesięczna suka zamieszkała w hodowli "Strathcombe" u pp. G.R. Goldsmith, którzy jeszcze mieli Ch. CHRISTAJON'a Of Snowland, oraz PRIDE Of Kerrera, a którego ojcem był STORM Of The Fiords (urodzony dnia 12 marca 1953 roku u p. J. Mallison i będący synem QUEST Of The Arctic i North Lake SILVER MAID).

Ch. Snowland VERNA miała sporo osiągnięć wystawowych, włącznie z BOB na Crufts w 1961 roku, kiedy to okazała się lepsza od SLEIGH MONARCH'a Of Kobe. Samoyedy na tej wystawie sędziował W.L.B. Bowen.

CHRISTAJON Of  Snowland przyszedł na świat dnia 23 stycznia 1955 roku, jako syn Ch. Snowland ROOSKI'ego i Kingmak FROSSI'i, w hodowli pana Hallett, a zamieszkał u pp. Goldsmith, którzy powyższą reklamę dali do katalogu Crufts 1959. CHRISTAJON Of  Snowland miał szczenięta z Liemonchek SNOWSPRITE, urodzone dnia 28 czerwca 1961 roku, w hodowli należącej do pani B.M. Carr. Pies z tego miotu Teignhaven JONATHAN zamieszkał u pani T.K. Hutchinson. Rok później Liemonchek SNOWSPRITE urodziła szczenięta po Liemonchek JASPER'ze i tak np. ich syn, urodzony dnia 18 stycznia 1962 roku został nazwany Teignhaven JASON.

To jest bardzo solidny przykład naszej starożytnej rasy, która odziedziczyła wszystkie dobre cechy, wymagane od niej w jej naturalnym środowisku.

Natomiast hodowla "Of Airebis" bazowała na ANNE Of Crownie, która była córką i wnuczką (ze strony matki ANGEL'i Of Crownie) psa o imieniu ARTURO Of Crownie, będącego  synem pełnego rodzeństwa - Ch. KIM'a Of Crownie i AUR'y Of Crownie. Ch. KIM Of Crownie, który był w rękach pani J.S. Wellstead, oraz AURA Of Crownie, urodziły się dnia 7 listopada 1953 roku, w hodowli "Of Crownie" należącej do pana J.R. Hopkina, a ich rodzicami zostali SCAF i i Ch.AURA Of Silverfrost, która to przyszła na świat dnia 24 kwietnia 1951 roku w hodowli "Of Silverfrost", należącej do pani F. Walter. Była ona córką LUCKY GEM'a Of Silverfrost i Ch. AUR'y Of The Arctic, urodzonej dnia 8 kwietnia 1945 roku i będącej wnuczką STELL'i MARIS.

SCAF był synem WHITE HORIZON, a jego matką była SHEILA Of Hindleigh, urodzona dnia 20 lutego 1943 roku, a jej rodzicami byli IGOR Of The Glacier i QUEEN Brenda, (która to suka była wnuczką CHRISTOPHER JOHN'a i SNOW ECHO Of The Arctic).

LUCKY GEM Of Silverfrost, (syn TINTAR'y i SNOWDENA Of Kobe) został skojarzony z JENNY Of Polaris, mieszkającą u pana R.W. Pole i dnia 15 października 1954 roku przyszedł na świat SNOW LOVER Of Polaris. Parę lat wcześniej, dnia 29 kwietnia 1951 roku po LUCKY GEM'ie Of Silverfrost i po Ch. AURA Of The Arctic (o której wspominam wyżej) przyszła na świat AURA Of Silverfrost, która zamieszkała u J.R. Hopkina, u którego uzyskała tytuł angielskiego championa i miała tam swoje dzieci właśnie z przydomkiem "Of Crownie".

AURA Of Crownie początkowo została u pana J. Hopkina, u którego miała szczenieta, np. urodzone dnia 6 marca 1956 roku, po KIM'ie Of Crowie i ich córka AUREOLE Of Crownie również została w hodowli, natomiast jej matka zamieszkała u pani V. Goldsmith-Budd.

AUREOLE Of Crownie miała dzieci po Ch. Snowland ROOSKI'm, np. urodzone dnia 14 października 1957 roku i ich córką była AURELIA Of Crownie, która dnia 11 czerwca 1960 roku miała szczenieta po KIM'ie Of Crownie, a ich córka ALINE Of Crownie zamieszkała u pani A. Kelsey.

Miotową siostrą AUREOLE Of Crownie była ALEXANDRA Of Crownie, która to urodziła Aust.Ch.AURICUL'ę Of Crownie, będącą córką TRUSTY Of Tundras Peak, który to pies był podwójnym wnukiem STORMCLOUD'a Of Icefloe.

AURELIUS Of Crownie pozostał w hodowli, w której się urodził dnia 14 października 1961 roku, (będąc synem ARTURO Of Crownie i AURICUL'i Of Crownie) i miał również potomstwo z Sunnisnows SILVER CLOUD, w hodowli należącej do pani Storey, a ich córka - Sunnisnows SAPPHIRE of Crownie, która przyszła na świat dnia 1 czerwca 1964 roku zamieszkała u pana J.R. Hopkina, u którego miała szczenięta np. urodzone 7 lutego 1966 roku po SHERPA Of Flook Carlyn i z tego miotu pochodzi HECTOR Of Crownie.

Pół siostrą (ze strony ojca) HECTOR'a Of Crownie była NOVARA Of Crensa, która pozostała w hodowli.

Córką Ch. Snowland ROOSKI'ego, ( który przyszedł na świat dnia 22 grudnia 1949 roku ) i AUREOLE Of Crownie była AEONE Of Crownie, która w hodowli należącej do pana Sivewright miała swoje dzieci, np. urodzone dnia 1 czerwca 1962 roku, po ARTURO Of Crownie, a ich córka Eng.Ch.Crownie MONOCEROS Of Equinox zamieszkała w hodowli "Of Crownie", gdzie miała szczenięta po swoim ojcu - ARTURO Of Crownie.

Eng.Ch.Crownie MONOCEROS Of Equinox miała szczenięta po swoim ojcu - ARTURO Of Crownie, a ich córka FANTAIL Of Crownie również pozostała w hodowli.

Zresztą hodowla "Of Crownie" współpracowała już nieco wcześniej z hodowlą "Equinox", co zaowocowało urodzeniem się np. w 1961 roku, późniejszej championki - CROWNIE COR CAROLI Of Equinox, która zamieszkała u pana Hopkina, a jej rodzicami byli KIM Of Crownie i AEONE Of Crownie.

ARTURO Of Crownie pozostawił po sobie trochę szczeniąt, a on sam urodził się dnia 3 kwietnia 1956 roku i także został w hodowli, ale w 1961 i 1962 roku posiadał potomstwo we francuskiej hodowli "Of Equinox".

Powyższa reklama hodowli " Of Crownie " ukazała się w 1958 roku, ( czyli ponad 50 lat temu ), w brytyjskim kynologicznym periodyku " Our Dogs ". Do reklamy dano zdjęcia AURELI'i Of Crownie, ARTURO Of Crownie, oraz TREASURE Of Crownie, która to przyszła na świat dnia 30 maja 1956 roku jako córka GAY'a Debonair i SILVAUR'y Of Kobe, ( będącej córki Ch. IVANOFF'a Of Kobe ).

" Prezentujemy trzech przedstawicieli hodowli; Jeśli chcesz takie szczenię, to jednak nie możemy zagwarantować takiej dokładnej repliki, ale możemy zapewnić Państwa, że szczenię będzie w tym samym typie, piękne, zdrowe i dobrze wychowane. Każde szczenię dotychczas pokazane z tej hodowli okazało się zwycięzcą. "

TREASURE Of Crownie swoje potomstwo miała w hodowli " vom Eismeer ", a jej i KNUT'a v.d. Arktis dziećmi byli - ANKA vom Eismeer i ANUK vom Eismeer, który został reproduktorem. Szczenięta ANUK'a vom Eismeer i Brälandet's OR'y urodziły się dnia 19 sierpnia 1965 roku w hodowli należącej do Karla Clormanna. Ich córka pochodząca z pierwszego miotu urodzonego w hodowli „ v. Ninnahaus „ - ASTA v. Deutschherrenhaus w wieku 11 lat była zgłoszona przez właściciela, do klasy weteranów na berlińską wystawę, która miała miejsce 20 i 21 marca 1976 roku.

Brälandet's ORA wywodziła się ze szwedzkiej hodowli, bazującej całkowicie na hodowli " Ibur " i z której to hodowli inna suka o imieniu Brälandet's NOSSI została bazową suką hodowli " Explorer's ".

Pochodzący z tej samej hodowli co Brälandet's ORA, pies o imieniu Brälandet's IVAN , zarejestrowany w DKK w 1972 roku, miał swoje dzieci w hodowli " Sammie's ", a jego partnerką została TANJA, zarejestrowana DKK w 1972 roku.

ASTA v. Deutschherrenhaus również została matką, w niemieckiej hodowli " v. Ninnahaus ", należącej do Wolf-Dietera Polz, rodząc dnia 24 kwietnia 1969 roku  m.innymi BJÖRN'a v. Ninnahaus i BRITT'ę v. Ninnahaus, a ich ojcem był SAMSON Of Kendako. BRITTA v. Ninnahaus, która została w hodowli, miała szczenięta po Lumikin PEKKA, a ich synowie o imionach AMUR v. Ninnahaus i ARES v. Ninnahaus przyszli na świat dnia 18 sierpnia 1973 roku.

ANGELA Of Crownie, która również początkowo została w hodowli, urodziła się dnia 3 lutego 1959 roku jako córka ARTURO Of Crownie i SNOWQUEEN Of Fenwick, której rodowód w 7 pokoleniu wstecz, prawie całkowicie bazował na hodowli "Of Kobe". Docelowo ANGELA Of Crownie zamieszkała u pani D.J. Brown, u której rodziła szczenięta pod przydomkiem "Snowcap", np. dnia 9 września 1963 roku, po Snowcrest SILVER SABRE urodziła późniejszego championa Snowcap SOVEREIGN, który został reproduktorem, pozostając w hodowli "Snowcap".

Ale swój pierwszy miot ANGELA Of Crownie urodziła jeszcze u pana J. Hopkina, dnia 20 czerwca 1960 roku, np. ARCADI'ę Of Crownie, a partnerem został jej ojciec, czyli ARTURO Of Crownie. ARCADIA Of Crownie podobnie jak ALINE Of Crownie zamieszkała u pani A. Kelsey.

KIM Of Crownie miał także dzieci z WHITE LOVELINESS, (urodzoną w 1959 roku i która to była córką ARTURO Of Crownie), a ich córka Ch. WHITE COUNTESS Of Crensa, urodzona dnia 11 stycznia 1961 roku i pozostawiona w hodowli kontynuowała karierę hodowlaną w "Of Crensa", w hodowli, którą założył w 1960 roku, nie żyjący już John James, którego rodzice mieli miotową siostrę Ch. KARA SEA, (urodzonego w 1924 roku).

Natomiast o takim samym przydomku co angielska hodowla - "Of Airebis", należąca do pp. Judy & Kellie Hughes, powstała w 1981 roku w Australii i również zajmuje się samoyedami.

Z innych angielskich hodowli to jak już wspomniałam była bardzo aktywna “Fairvilla", należąca do Angeli M. Danvers-Smith, a została założona przez jej matkę - Eileen Danvers w 1959 roku, (która 20 lat później, w 1979 roku sędziowała samoyedy na wystawie Crufts). Angela M. Danvers-Smith - Prezydent The Samoyed Association jest również sędzią kynologicznym.

Hodowla “Fairvilla" jest ściśle powiązana z hodowlą "Zamoyski", która to rozpoczęła swoją hodowlę bazując na Ch. Fairvilla SILVER JEWEL, urodzoną dnia 24 stycznia 1980 roku po Ch. Fairvilla TARASAR'ze i po Fairvilla BREND'zie. Miotową siostrą Ch. Fairvilla SILVER JEWEL była Ch. Fairvilla SILVER SHIMMER, rezydująca u pani J.P. Dobson.

Po tych samych rodzicach, czyli po Fairvilla TARASAR'ze i Fairvilla BREND'zie, rok wcześniej, czyli 28 stycznia 1979 roku przyszła na świat Fairvilla SNOWDAWN, która zamieszkała w hodowli "Lireva" i tam miała swoje potomstwo.

Ch. Fairvilla TARASAR urodził się dnia 5 sierpnia 1976 roku i był synem Ch. Fairvilla TARAS BULB'y, (będącego potomkiem GILROY'a Of Kobe), oraz BETTIN'y Of Fairvilla, która to suka była córką Ch. Fairvilla EMPEROR'a i Ch. Delmonte AGNESE. Ch. Fairvilla TARASAR miał tytuł najlepszego reproduktora w latach 1979 – 1984.

Dnia 12 czerwca 1980 roku Fairvilla ZARDAS i BETTINA Of Fairvilla 1980 zostali rodzicami Fairvilla SHELLEY Of Masarak, który to pies zamieszkał i miał swoje potomstwo w hodowli " Masarak ", należącej do pp. B.A.Burney. Miotową siostrą Fairvilla SHELLEY Of Masarak była Fairvilla TREVITA, która zamieszkała u pani D. Newman razem z Fairvilla IMPERIAL TIBERIUS’em, urodzonym również w 1980 roku i będącym synem Ch. Fairvilla EMERALD.

Ch. Delmonte AGNESE ( i jej brat Delmonte AGLE ALTAR ) przyszła na świat dnia 11 stycznia 1968 roku i została w hodowli pana R.A. Lings, a była ona córką Liemonchek Lealsam SAMAKAND'a i Ch. Delmonte BETTIN'y Of Golway. Starszy brat BETTIN'y Of Fairvilla - Inter.Ch. Delmonte AISLE ALTAR HYMN Of Fairvilla, który urodził się dnia 15 lipca 1974 roku, pojechał w do Włoch, do Sergio Eccheli i tam zamieszkał w jego hodowli "Clan's", ale przed wyjazdem jeszcze został skojarzony z Whitewisp OLIVI'ą. O ich córce - Ch. KAMELIA Of Fairvilla, (urodzonej dnia 26 sierpnia 1977 roku w hodowli pana R. Lings) wspominam trochę wyżej. Pan R.A. Lings hodował swoje samoyedy pod przydomiem "Goldcloud".

Pies, który zamieszkał w tej hodowli i miał tam potomstwo - Goldcloud ARMAN Of Tutbury przyszedł na świat dnia 27 lutego 1958 roku, w hodowli należącej do pana C.J. Buxtona, a jego rodzicami byli Ch. SNOWKING Of Carwood oraz KIPALOOK. Miotowym bratem Goldcloud ARMAN'a Of Tutbury był SNOWKING Of Colbux, który zamieszkał w hodowli "Golway".

Ch. SNOWKING Of Carwood miał także potomstwo z SHANI Of Snow Way's (będącą córką Ch. AMERIC Of Kobe i Snowlammas SABIN'y), a ich synem był Snowway's WHITE CHIEF, późniejszy reproduktor.

Inter.Ch. Delmonte AISLE ALTAR HYMN Of Fairvilla miał także dzieci z Ch. Tsjeskaja's ANITA, urodzone dnia 30 listopada 1978 roku, u pp. D.L. Schipper i z miotu tego wywodzą się Ch. Tsjeskaja's CAESAR, Ch. Tsjeskaja's CHANTAL, Tsjeskaja's CLIFFORD, Tsjeskaja's CHINOOK, oraz W '81-81 Tsjeskaja's CHADHILLA.

Ch. Tsjeskaja's ANITA i jej siostra Tsjeskaja's WHITE-BEAUTY urodziły się dnia 10 sierpnia 1976 roku, jako córki THORVALD'a v. Toile-To i Lux.Champ. BEERTJE, a Tsjeskaja's WHITE-BEAUTY pozostała w hodowli.

U pp. D.L. Schipper mieszkała także Lux.Ch. BEERTIE, która dnia 10 sierpnia 1976 roku, po THORVALD'zie v. Toite-To urodziła Tsjeskaja's WHITE-BEAUTY, która pozostała w hodowli.

Holenderska hodowla " Toite-To " należała do JJ. Vermeulen i z niej pochodził również YOURI v. Toite-To, urodzony dnia 23 lipca 1974 roku i będący synem Naschja's JASPER'a i YONN'y v. Toite-To.

Po Tsjeskaja's CHINOOK'u i po Kharasavey PEJSAYA MARTSJOEKOVA, dnia 29 kwietnia 1981 roku urodzili się m.innymi FGORKI van de Samowaia Berg, oraz FYRO van de Samowaia Berg, który pozostał w belgijskiej hodowli, należącej do W. Uyttersprot-Aelbrecht i w której mieszkał także ich ojciec - Tsjeskaja's CHINOOK. Natomiast matką tych braci została DIVINE du Pont Troc. Prawie dwa lata później, dnia 15 grudnia 1982 roku urodził się ich młodszy brat – GALYAK van de Samowaia Berg.

Natomiast Tsjeskaja's CHADHILLA zamieszkała w Rotterdamie u Trudy Minnaard i swoje potomstwo miała w hodowli " Doedinka's " , a jej miotowa siostra Belg.Ch. Tsjeskaja's CHANTAL pozostała w hodowli.

Belg.Ch.Tsjeskaja's CHADHILLA urodziła dnia 18 grudnia 1981 roku, po Ch.Sajan  DEENS, ( zarejestrowanym w DKK w 1978 roku ) rodzeństwo o imieniu Doedinka's AJAWHRIK-SAJAN i Doedinka's ASSUNTA CHADHILLA, które pozostało w holenderskiej hodowli. O umaszczeniu białym Doedinka's FELIX AJAWHRIX, zarejestrowany w Holandii, przyszedł na świat dnia 22 kwietnia 1984 roku i był synem Doedinka's AJAWHRIK-SAJAN'a, natomiast jego matką ( i zarazem babką ) została Belg.Ch.Tsjeskaja's CHADHILLA.

U Trudy Minnaard zamieszkała także Sajan PRUNSESSE At Denmark, urodzona dnia 30 września 1983 roku i która to była pół siostrą ze strony matki (Jenisej's SAKKA ) dla Ch.PL Sajan ESKIMO TASJ’i. Ojcem Sajan PRUNSESSE At Denmark został Sajan DEENSKAMP.

Dwa lata później, dnia 10 września 1983 roku urodził się Doedinka's DUKE Of HOLLAND CLIFFORD, który został reproduktorem, a był on synem rodzeństwa - Tsjeskaja's CHADHILL'i i Tsjeskaja's CLIFFORD'a.,

Dnia 1 lutego 1984 roku przyszła na świat Doedinka's GRIVNINJA ASSUNTA, która była córką Tsjeskaja's CHADHILL'i i Lux.Ch.Shebaska KAMIROV SAMKASHA i która również pozostała w hodowli.

Doedinka's GRIVNINJA ASSUNTA po Specjal ENCOUNTER'ze, dnia 7 października 1986 roku urodziła MELODY GRIVNINJA Doedinka's, która została w hodowli. MELODY GRIVNINJA Doedinka's poprzez swojego ojca ( Specjal ENCOUNTER ) była pół siostrą Sobaka Versjna AMIGO.

Pótora roku póżniej, dnia 19 sierpnia 1985 roku, po Ch.Tsjeskaja's CHADHILL'i i po Shebaska KAMIROV SAMKASHA, przyszedł na świat późniejszy champion -  IKON-KAMIROV Doedinka's , który miał z Doedinka's ORIVNINJA ASSUNTA potomstwo, urodzone dnia 17 września 1988 roku. Ich córkami były np. IVANA-CHADHI LLA Doedinka's, oraz Doedinka's IZARHYNKA GRIVNINJA, która pozostała w hodowli.

Jeszcze inna suka wywodząca z hodowli " Doedinka's " o imieniu Doedinka's FENJA CHADHILLA, ( córka Tsjeskaja's CHADHILL'i ), dnia 3 kwietnia 1987 roku, u pp. E.Lahman i H. Hampel, urodziła AKIMB'ę Of de Rühendansplaat, która to zamieszkała w hodowli " Doedinka's ". Ojcem AKIMB'y Of de Rühendansplaat został AKITO Of Nowy Port.

Natomiast Inter.Ch. Tsjeskaja's DIMITRY, urodzony dnia 4 listopada 1983 roku był synem Tsjeskaja's CHANTAL i CONAN Polyarnik, ( który to był urodzony w 1976 roku ), a zamieszkał u Henka Schimmera, który miał później jeszcze innego psa mającego w rodowodzie linie hodowli " Tsjeskaja's ". Był nim MICHAIJEV v.d. Samowaia Berg, urodzony dnia19 października 1988 roku, a jego rodzicami byli 10-cio letni już wówczas Tsjeskaja's CHONOOK i Tsjeskaja's DUNIA, najprawdopodobniej siostra miotowa Tsjeskaja's DIMITRY'ego.

Wracając jeszcze do Kharasavey PEJSAYA MARTSJOEKOV'ej, to miała ona rok wcześniej dzieci, urodzone dnia 18 listopada 1980 roku, również po Tsjeskaja's CHINOOK'u, a ERINA van de Samowaia Berg zamieszkała u p. G. Wille. Jej siostra (rodzona?) o imieniu ELSIE van de Samowaia Berg pozostała w hodowli i dnia 30 kwietnia 1983 roku, po KASJA urodziła HASSAN’a de Samowaia Berg, późniejszego championa.

W rodowodzie Fairvilla SILVER JEWEL występuje hodowla "Of Snowland", o której wspominałam przy omawianiu Ch. KARA SEA, a była to początkowo angielska, a później amerykańska hodowla bazująca siłą rzeczy na samoyedach o angielskim pochodzeniu.

To Ch. Fairvilla SILVER JEWEL jest właśnie matką słynnego psa Ch. Zamoyski LUCKY STAR Of Ostyak, który przyszedł na świat w hodowli pp. Jima i Carole Hamilton ze Szkocji, dnia 18 października 1981 roku, jako syn Hurkur JINGLES'a i zamieszkał on w hodowli "Ostyak" należącej do pani C.A. Fox.

Ch. Zamoyski LUCKY STAR Of Ostyak miał na swoim koncie takie tytuły jak np.: BOB Cruft’s 1987-1988, zwycięstwo grupy „ Working „ na Cruft’s 1988, Top Samoyed 1986 /1987 /1988, 42 CC, 39 BOB.

Jego rodzonym rodzeństwem były Zamoyski LUCKY CHARM Of Ostyak, który zamieszkał razem ze swoim bratem, oraz Zamoyski LUCKY PENDANT, która po Hurkur HERO (będącym synem Fairvilla MISTREL Of Hurkur i Ch. Hurkur HOLLYBERRY) urodziła Ch. HEROIN'ę Of Hurkur, która to suka u Jima Dougall, dnia 2 lutego 1988 roku urodziła późniejszego championa - Hurkur HARVESTER, który zamieszkał u pana G. Muir. Jego rodzonym bratem był Hurkur HEARTTHROB, oraz Can.Ch. Hurkur HOPSCOTCH, który został zaimportowany przez pp. Charlotte i Archie Baillie, (hodowla Whitespirit) do Canady, gdzie pozostawił po sobie znaczące w hodowli potomstwo.

Ch. Hurkur JINGLES,

(oraz jego miotowe rodzeństwo siostra - Ch. Hurkur HOLLYBERRY, która pozostała w hodowli i  Hurkur NICHOLAS) urodził się dnia 25 grudnia 1978 roku u pana J. Dougalla, zamieszkał u pp. J.C. Hamilton i poprzez swoich synów - Ch. Zamoyski LUCKY STAR Of Ostyak i Zamoyski CHALLENGER, występuje w rodowodach wielu samoyedów na świecie, w tym i w polskich. Tak całkiem już na marginesie to rodowód matki Ch. Hurkur JINGLES'a ( i jego miotowego brata o imieniu Hurkur NICHOLAS'a ) bazował całkowicie na hodowli "Of Fairvilla" i w rodowodzie tym bardzo utytuowana suka Fairvilla KATRINA, (o której wspominam wyżej) była dla niego prababką. Natomiast ze strony ojca (Herondale BORIS'a) - Ch. Hurkur JINGLES był prawnukiem SILVER SABRE Of Sworddale, SILVER JEWEL Of Sworddale, POLAR'a LIGHT Of Crensa, czy NOVAR'y Of Crensa. Ch. Hurkur JINGLES, który okazał się najlepszym samoyedem wystawy Crufts ' 80 był półbratem ze strony ojca (Herondale BORIS'a) dla Ch. Snowheron SEREN'y Of Sworddale And Annecy, późniejszej matki Annecy SHEER GOLD Of Astutus, mieszkającej u Margaret Wilcock, oraz Sworddale SILVER MINSTREL Of Annecy, którego wnuczka (poprzez córkę - MAIN ATTRACTION of Annecy) o imieniu Annecy's LEGEND Of SPRING, zamieszkała w hodowli " Jamamba ", należącej do Stanislawy Bogdanovej.

Natomiast Herondale BORIS przyszedł na świat dnia 5 maja 1971 roku, w hodowli w której pozostał, (a należącej do pana W.M. Finlay), będąc synem SILVER SCIMITAR Of Sworddale i DAUPHINE Of Crensa, która to suka była podwójną wnuczką VENUS Of Crensa,  ( poprzez swojego ojca POLAR'a FLIGHT Of Crensa, a poprzez matkę - NOVARA Of Crensa ) .

Zamoyski CHALLENGER, brat (miotowy ?) Ch. Zamoyski LUCKY STAR'a Of Ostyak został w przyszłości ojcem nie mniej znanego Ch.LUCKY DEXTER'a Of Zamoyski, który to pies pozostawił po sobie sporo potomstwa.

Siostrą (miotową ?) Ch. Zamoyski LUCKY'ego STAR Of Ostyak i Ch. Hurkur HOLLYBERRY była także Zamoyski LUCKY PENDANT, która swoje szczenięta miała w hodowli "Hurkur".

Eileen Danvers była na początek wystawcą, później hodowcą, (na bazie "Fairvilla" powstało wiele innych hodowli samoyedów), a na wystawie Cruft's z 1979 roku sędziowała samoyedy. Bazową suką hodowli "Fairvilla" została Icecap VARNA, która to suka urodziła się w hodowli pani J.G. Clay jako córka Wintatyme TIGER LAND, (będącego synem Inter. Ch.GOGOLEV'a Of Corbesky) i SUZANNE of Heanor, o której rodzicach wspominam przy omawianiu jej siostry Lady JUDITH.

Hodowla "Icecap" miała sukcesy , chociażby w roku 1960 najlepszym psem na Crufts'ie został prawie dwuletni Icecap KNAVE, który pozostał w hodowli, a przyszedł on na świat 22 czerwca 1958 roku, jako syn Champ. SNOWMITZ'a Of Kobe i NAVON MINSK.

Icecap VARNA i GARIN Of Snowland zostali rodzicami Ch.Fairvilla SNOW IMP, która to suka została w przyszłości matką biszkoptowej championki Fairvilla ANASTASI'i i Fairvilla MICHELLE.

Ch. Fairvilla MICHELLE była matką jak już wspomniałam Ch. Fairvilla KATRIN'y. Dnia 24 września 1972 roku Ch. Fairvilla MICHELLE po Fairvilla TARAS BULBA urodziła Fairvilla MARI'ę, która zamieszkała u pp. MA.PM. Hopkins z hrabstwa Nottinghamshire, u których miała szczenięta pod przydomkiem " Delmelkin ". Dnia 12 września 1973 roku Fairvilla MICHELLE i Fairvilla EMPEROR zostali rodzicami Fairvilla BREND'y, która pozostała w hodowli, podobnie jak  jej miotowa siostra - Fairvilla PETROVNA, która np. dnia 10 czerwca 1975 roku po Snowrddale SILVER DEMETRIUS'ie urodziła Izzken KINGSTON's GALAXY'ego, który jako 3-letni pies był wystawiany przez Eileen Danvers.

Natomiast hodowla "Izzken" należała do pana F.M. Cordy i bazowała ona na Lealsam TSARITS'y, urodzonej dnia 6 marca 1973 roku w hodowli pana T.I. Ironside. Rodzicami Lealsam TSARITS'y (oraz jej siostry Lealsam SNOW VIRGIN) byli Lealsam SNOWIPEAK i Lealsam PROUD BEAUTY, ( której ojcem był Lealsam MORRIS, natomiast matką została Lealsam HONEY, a piszę o nich trochę wyżej ).

Lealasam SNOWIPEAK, który pozostał w hodowli przyszedł na świat dnia 5 czerwca 1967 roku, jako syn Lealsam MORRIS'a i MAY'i Of Kobe.

Lealsam TSARITSA swoje pierwsze szczenięta urodziła dnia 5 listopada 1974 roku, po Lealsam TAUREAN SNOWS, a ich syn Izzken LORELEL zamieszkał u pana C.A. Brooks, który to został później właścicielem Fairvilla DANCING KING'a.

Lealsam TAUREAN SNOWS urodził się dnia 12 maja 1973 roku i początkowo pozostał w hodowli, a był synem Lealsam SNOWIPEAK'a i Lealsam JOY, która to urodziła się u pana Cussans, dnia 31 października 1967 roku, jako córka ZAMOSTAR'a Of Kobe i Lealsam LORRAINE Of Kobe i swoje szczenięta rodziła pod przydomkiem "Lealsam". Miotowym bratem Lealsam JOY był Champ. STORMWAY Of Kobe, który zamieszkał we Francji, gdzie miał swoje dzieci.

Siostra Lealsam TSARITS'y nazwana została - Lealsam SNOW VIRGIN i swoje szczenięta miała ona urodzone np. dnia 1 grudnia 1973 roku, po Ch. Lealsam SNOWIGLEEM, a ich córka Lealsam SNOW SPARKLE zamieszkała u pp. A. Davies-Jones. Siostrą (miotową?) Lealsam SNOW SPARKLE była NL.Ch. Lealsam HANNEKE.

Natomiast na  Lealsam SNOW RAY bazowała hodowla "Sammymann", należąca do pp. R.D. Mann, u których swoje szczenięta miała WHITE MANTAY DONNA Of Sammymann, urodzona dnia 12 maja 1978 roku, w hodowli pp. Taylor i będąca córką Sammymann BRUMAS'a i Eiragwyn HARADWAITH. Np.urodzony dnia 16 lipca 1981 roku Sammymann SILVA KOSKA, który zamieszkał u pani Miller, był synem Ch. Novaskaya SILVA SHILOKAN'a i WHITE MANTAY DONN'y Of Sammymann. Sammymann BRUMAS, (i jego siostra - Sammymann BARBARELLA, ktora zamieszkała u pana J.R. Hopkina), urodził się dnia 18 września 1975 roku, jako syn Ch. Fairvilla EMPEROR'a i Sammymann WHITE MARDY i pozostał w hodowli, a ich matka - Sammymann WHITE MARDY, urodzona dnia 7 kwietnia 1974 roku, była córką Whitefire WARHORSE i właśnie Lealsam SNOW RAY. Sammymann WHITE MARDY była także matką Sammymann WHITE CHANTER'a, a jego ojcem został Fairvilla EMPEROR. Sammymann WHITE CHANTER przyszedł na świat dnia 29 lutego 1976 roku i zamieszkał on u pp. D. Lawson i miał on potomstwo ze swoją półsiostrą (ze strony matki) - Sammymann WHITE MARDY, której miotowym bratem był Sammymann WHITE ALPINE.

Ch. Fairvilla BRENDA została matką championek, które również zostały w hodowli - Fairvilla EMERALD i Fairvilla SILVER JEWEL, która to suka została w przyszłości matką Ch. Zamoyski LUCKY STAR Of Ostyak.

Ch. Fairvilla EMERALD po Fairvilla KARNIVAL'u urodziła Fairvilla IMPERIAL KAYDEEN, która swoje dzieci miała w Canadzie po Colleda CALIBAN'ie, a ich synem został np. Mausan MORNING MINSTREL. Ch. Fairvilla EMERALD miała także dzieci z Fairvilla SILVER NIMBUS'em, a ich córka Ch. Fairvilla IMPERIAL SOPHIA Of Zamoyski zamieszkała w hodowli " Of Zamoyski ", w której miała potomstwo.

Dnia 3 maja 1982 roku przyszły na świat Fairvilla IMPERIAL ANTONIA, Fairvilla IMPERIAL AIMEE i Fairvilla IMPERIAL ANITA, będące córkami Ch. Fairvilla EMERALD i Fairvilla TOSHAC'a.

Fairvilla IMPERIAL ANTONIA, która zamieszkała we Włoszech swoje potomstwo miała w hodowli " Changanna ", należącej do C.A.Davies. Inter.Ch. Changanna ADONIS był synem Ch. Karazoe SNOW WARRIOR i Fairvilla IMPERIAL ANTONI'i , a przyszedł na świat dnia 27 listopada 1985 roku i zamieszkał u  Anity Vallerino, o której już wcześniej pisałam

A Ch. Fairvilla MICHELLE po Fairvilla FAIRFAX'ie, dnia 15 listopada 1974 roku urodziła Fairvilla SABL'ę, która zamieszkała u pp. Foot, natomiast jej rodzony brat Fairvilla ZARDAS zamieszkał u panny J. Archer.

Fairvilla IMPERIAL ANITA swoje potomstwo miała po Champ. Sworddale SILVER MINSTREL of Annecy i z tego miotu, urodzonego dnia 8 sierpnia 1987 roku, pochodził Ch.THE DEAL MAKER Of Annecy. Dziewięcioletni wówczas Ch.THE DEAL MAKER Of Annecy, mieszkający u pp. I.M. Shephed, dnia 21 lipca 1996 roku został ojcem Fairvilla IMPERIAL ALI KHAN, który to pies zdobył Best Of Breed na wystawie Cruft's w 2001 roku. A był nim Fairvilla IMPERIAL ALI KHAN, który pozostał w hodowli, a jego matką została Fairvilla IMPERIAL ARMANCE, ( będąca córką Fairvilla IMPERIAL NATALI'i ).

Dnia 30 sierpnia 1975 roku po Fairvilla TSAROVITCH'u i po Champ. Fairvilla BREND'zie przyszła na świat Fairvilla OUDALIA, która swoje dzieci miała w hodowli "Killandean", należącej do dr S.E. Brownie. Córka Whitewisp ODIN'a i Fairvilla OUDALI'i, urodzona dnia 13 kwietnia 1978 roku, o imieniu Killandean ORIANA pozostała w hodowli.

Miotową siostrą Fairvilla OUDALI'i była Fairvilla GAY LADY, która zamieszkała w hodowli " Withyard ", o której wspominam wyżej przy omawianiu hodowli "Samacalta".

Po Ch. Fairvilla BREND'zie i ponownie po Fairvilla TSAROVITCH'u dnia 30 sierpnia 1976 roku przyszła na świat Fairvilla SANTA-MONICA, która zamieszkała u pana D.B. Lloyda, zamieszkałego w miejscowości Belhil i od której to nazwy wziął się jego przydomek hodowlany. W hodowli "Belhil" zamieszkała także Fairvilla THORABELLE, oraz pozostała Belhil CONTESSA, urodzona dnia 13 stycznia 1977 roku i będąca córką Ch. Fairvilla EMPEROR'a i Fairvilla SANTA-MONIC'i. Miotową siostrą Belhil CONTESS'y była Belhil CELESTE, która zamieszkała u pani E.M. Hurrell.

Pan D.B. Lloyd nieco wcześniej miał psa z hodowli "Izzken", którego w katalogu Crufts w 1977 roku wystawił na sprzedaż, a Izzken COUNTRY PIED PIPER urodził się dnia 23 grudnia 1974 roku i był synem Fairvilla CLAUDIUS"a i Kenstaff ZETT'y.

Fairvilla BRENDA to także matka dla Fairvilla NIBORETT'y, która to suka zdobyła CC, oraz BOB'a, czyli wygrała z Samovar WILL O ' THE WISP, który na wystawie na Cruft's  w 1979 roku, gdzie było zgłoszonych 81 sztuk, zdobył "tylko" CC.

Fairvilla NIBORETTA, która zamieszkała u pp.N. Banner urodziła się dnia 30 sierpnia 1976 roku, jako córka Inter.Ch. Delmonte AISLE ALTAR HYMN Of Fairvilla, (który później pojechał do Włoch, do pana Sergio Eccheli, a o którym już wspominałam) i Fairvilla BREND'y.

Inter.Ch. Delmonte AISLE ALTAR HYMN Of Fairvilla był synem Ch. Fairvilla EMPEROR'a, oraz Ch. Delmonte AGNESE, czyli był miotowym bratem BETTIN'y Of Fairvilla, oraz Delmonte ALEXIS, które to rodzeństwo urodziło się dnia 15 lipca 1974 roku.

Dnia 15 listopada 1974 roku Ch. Fairvilla MICHELLE została skojarzona z Fairvilla FAIRFAX'em i w miocie tym była np. Fairvilla ZARDAS, a rok później, dnia 30 listopada 1975 roku - Fairvilla MICHELLE (po Champ. Golway Mr. CHAN'ie) urodziła Fairvilla DANCING KING'a, który zamieszkał u pana C.A. Brooksa.

Jego ojciec - Ch. Golway Mr CHAN przyszedł na świat dnia 17 lutego 1973 roku w hodowli pani E.E. Poole i w której to pozostał, a jego rodzicami byli Whitewisp LUNAR MODULE, (wnuk DEMITRIO Of Kobe) i Whitewisp ALPINE FLOWER, (urodzona dnia 3 października 1970 roku, w hodowli Geoffa & Beryl Grounds i będącą córką Fairvilla WHITE CHIEF'a i Whitewisp SNOW ORCHID).

Ch. Golway Mr CHAN, jako siedmiolatek miał również potomstwo z Samovar MELODY, urodzone dnia 28 lutego 1980 roku, a ich córka Ch. Crensa LAYKA STAR zamieszkała u pp. V.I. Miller, natomiast jej siostra - Crensa LADY CLAIRE była u pana J. Jamesa, u którego miała potomstwo po Ch. SILVER BLAZE Of Crensa, ( o którym miocie z którego się on wywodził piszę wyżej ).

Champ.Crensa TAYMAR, poprzez swoich rodziców - Ch. SILVER BLAZE Of Crensa i Crensa LADY CLAIRE był podwójnym wnukiem Samovar MELODY.

Miotową siostrą Ch. Golway Mr CHAN'a była Ch. Whitewisp EDELWEISS, która zamieszkała u pp. Stamp i miała u niej swoje dzieci np. urodzone dnia 6 grudnia 1976 roku po Ch. Golway ANTARIES. Z tego miotu wywodził się Kafka KES, który również pozostawił po sobie potomstwo.

A Geoff & Beryl Grounds są autorami książki o samoyedach pt. "All About Samoyed",

poświęconej historii rasy w UK, porównania dawnego standardu ze współczesnym w UK i Ameryce, oraz pielęgnacji szaty samoyeda. Na stronę tytułową dano zdjęcie Ch. Annecy's A WINTER's TALE, będącego synem Ch. THE KINGS GENERAL Of Annecy, poprzez którego Ch. Annecy's A WINTER's TALE, który urodził się dnia 18 lipca 1990 roku, był wnukiem - Ch. THE KINGMAKER'a Of Annecy.

Inter.Ch. GOGOLEV Of Corbesky, który pozostawił niezatarty ślad w historii samoyedów, urodził się dnia 17 września 1944 roku w hodowli pani Crookshank, a zamieszkał w hodowli "Of Kobe". Jego rodzicami byli Ch. WHITESTAR Of Kobe, oraz WESTRE, która to suka, (poprzez ojca HUSKY Fontana) - była wnuczką SIBERIAN MONARCH'a i REEN'y, a poprzez matkę (DRUMUMEL Fontana) była wnuczką Ch. KARA SEA.

Reklama dotycząca Ch.GOGOLEV'a Of Corbesky

została dana do katalogu Crufts przez Dorothy L. Perry w 1953 roku i z niej dowiadujemy się, że: " Jest to szósty w nieprzerwanej linii championów i to nie tylko najbardziej utytuowany przedstawiciel rasy, ale i który podtrzymuje prestiż hodowli "Of Kobe". Zdobył on 24 C.C.s i 8 Green Star, od 29 sędziów, jak również dwukrotnie był zdobywcą Best In Show.

Inter.Ch. SILVERTIPS Of Kobe ma również w USA, imponujące sukcesy. Oba te psy są bezpośrednimi potomkami słynnego Ch.WHITESTAR Of Kobe, który już szósty rok z rzędu ma tytuł najlepszego reproduktora "

W reklamie jest zaznaczone, że GOGOLEV Of Corbesky jest championem, kontynuujący tę tradycję już od paru pokoleń, ze strony męskiej (ojca). I tak, jego ojciec to Ch.WHITESTAR Of Kobe, urodzony dnia 7 maja 1940 roku, dziadek - Ch. DIMITRI Of Kobe, urodzony dnia 24 listopada 1934 roku, pradziadek - Ch. KOSCA Of Kobe, urodzony dnia 28 listopada 1928 roku, prapradziadek - Ch. TIGER BOY Of Norka, urodzony dnia 7 września 1926 roku, oraz prapra pradziadek - Ch. KARA SEA, urodzony dnia 7 lutego 1924 roku.

Inter.Ch. GOGOLEV Corbesky zamieszkał we Francji, u Andre Vachellerie, która był prezydentem założycielem Club Français des Chiens Nordiques ( Francuskiego Klubu Psów Północnych ) i u której zdobył następujące tytuły wystawowe; Champion piękności Francji, Wielkiego Księstwa Luxemburg, Belgii.

Z takich znanych dzieci GOGOLEV'a Of Corbesky jest np. Aust.Ch.NOVA ZEMBLA Enchantree, której matką, (czyli partnerką GOGOLEV'a) została Claro VALDA, urodzona u pani G.M. Browne, dnia 5 marca 1949 roku, (córka Claro KAN i VALD'y Of The Northwind).

Claro VALDA zamieszkała u pp. C.G. Kastor, u których to miała swoje dzieci, a jej miotowymi braćmi byli: SNOWCLOUD Of Icefloe, oraz Ch. STORMCLOUD Of Icefloe, którzy zamieszkali i mieli potomstwo w hodowli "Icefloe", a do nich dołączyła także ich siostra - SUZETTE Of Icefloe, która również zamieszkała u pp. Ramus. Claro KAN urodził się dnia 1 listopada 1945 roku, w hodowli pp. A.R. Withers i był (poprzez swojego ojca - SNOW PILOT''a Of The Arctic) wnukiem Ch. SNOW CHIEF'a Of The Arctic i ZEMLA NOV'ej Of The Arctic, czyli Claro KAN i jego partnerka - VALDA Of The Northwind byli ze sobą spokrewnieni, ponieważ VALDA Of The Northwind, która przyszła na świat dnia 7 września 1944 roku ( i mieszkała u pani G. Browne ), była córką SYLVA PETER'a Of Icefloe, (syna ZEMLA NOV'ej Of The Arctic) i VANITY Of Snowland, (wnuczki TAZ'a). VALDA Of The Northwind i Rinansey HERALD zostali rodzicami SNOWLAND SONJ’I Of Icefloe, która urodziła się dnia 3 lipca 1947 roku.

A dwa lata później, dnia  5 marca 1949 roku, w hodowli pani G. Browne, urodziła się SUZETTE Of Icefloe, córka Claro KAN'a i VALD'y Of The Northwind, a zamieszkała u pp. Ramus.

Claro KAN jest również ojcem Claro ZELA, która to urodziła się dnia 23 kwietnia 1948 roku i zarejestrowana była na współwłasność pań - P. Clark i E. Brookes, a jej matką została Snowland ZELIE Of Frostyways, która była zaimportowana z Ameryki do hodowli "Of Frostyways" należącej do pp. Simmons.

W hodowki "Claro" znajdowała się jeszcze jedna suka, Snowland ZELIF Of Frostyways, która np. urodziła szczenięta po Snowland RUSKY, dnia 19 września 1947 roku, a ich córka Claro ARYTA zamieszkała u pani R.E. Bracher. A sam Snowland RUSKY przyszedł na świat dnia 14 maja 1943 roku.

Córkami GOGOLEV'a Of Corbesky i Ch. PRINCESS LASKIE Of Kobe były Ch. MITZI of Hillgate, (która zamieszkała u pani K.R.Wells) i ALASKAN QUUEN Of Kobe, (która miała wybitne potomstwo w Ameryce, w hodowli "Kobe's"), a przyszły one na świat, dnia 14 października 1953 roku, u pana T.W. Biswell.

Ich matka - Ch. PRINCESS LASKIE Of Kobe, (córka WESTRAY REX'a i KATRIN'y BELLE), urodziła się dnia 21 marca 1950 roku w hodowli pani M. Probst.

Rodzony brat Ch. PRINCESS LASKIE Of Kobe o imieniu LODESTAR Of Kobe miał m.innymi szczenięta z SEREN'ą Of Kobe, w hodowli "Snowlammas", należącej do pani Clarke.

Natomiast jeżeli chodzi o Snowberry MAGIC, to jej matką była CINDY Snowflake, będąca córką BIMBO Of Ice Way's i COUNTESS Of Kobe.

Siostrą Inter.Ch. GOGOLEV'a Of Corbesky była JABINSKI Of Corbesky, której córka o imieniu NOTLAW NAN została dnia 22 lutego 1949 roku matką Ch. IVANOFF'a Of Kobe. Pies ten, którego ojcem został Snowland OLAF, był dużo wykorzystywany w hodowli. Jego np. słynnym, synem był np. AMERIC Of Kobe, o którym piszę wyżej, przy omawianiu Ch. WHITE IMP Of Kobe.

W hodowli " Corbesky"  znajdowały się suki pozostawione w hodowli, takie jak IVANOVKA Corbesky, czy jej córka SPIEZ Corbesky, urodzona dnia 21 czerwca 1947 roku, a której ojcem był PREMIER Of The Arctic.

Inna znana hodowla samoyedów to "Naduska" należąca do pp.Pam & Ray Taylor, których pierwszym hodowlanym samoyedem była Ch. Kiskas SILVERSTAR Of Naduska, nabyta przez nich w 1975 roku u Geralda Mitchell.

Gerald Mitchell razem z żoną  Kath Mitchell, ( oceniającą samoyedy na wystawie Cruft's w 2005 roku ), prowadził także hodowlę akit, również z przydomkiem "Of Kiskas".

Gerald Mitchell sędziował samoyedy m.innymi na wystawie Cruft's w 1986 roku. To oni też opracowali ilustrowany standard samoyeda,

opublikowany przez Northern Samoyed Society.

Ale wcześniej powstała ta grafika.

Oprócz narysowanej sylwetki samoyeda, zostały opisane jego najważniejsze elementy. I tak:

1. głowa klinowata, 2. stojące uszy, 3. średniej długości grzbiet, 4. ogon długi i noszony nad grzbietem, 5. szeroka i głęboka klatka piersiowa, 6. długie i równe nogi, 7. sierść odstająca.

Wracając jeszcze do Ch. Kiskas SILVERSTAR Of Naduska to przyszła ona na świat 8 października 1974 roku, jako córka Ch. ORION'a Crownie i Christmas WISH Of Kiskas i swój pierwszy miot miała urodzony dnia 21 grudnia 1976 roku, po Ch. GRENADIER'ze Of Crensa. Naduska ELRICA pozostała w hodowli "Naduska" i tam miała dzieci. Córką Naduska ELRIC'i i Moestan SUPERJET była Naduska ENCHANTRESS, która również została w hodowli, mając szczenięta po Ch. Hurkur JINGLES'ie. A ich synem był Naduska TRAILBLAZER, który zdobył sporo nagród.

Naduska ENCHANTRESS urodziła miot po Ch. Zamoyski LUCKY STAR Of Ostyak i z tego skojarzenia był późniejszy Ch. Naduska DOUBLE OH SEVEN. Moestan SUPERJET przyszedł na świat 16 grudnia 1977 roku, w hodowli pana S. Edgintona i był synem Crownie ARTURON'a i Whitefire SNOWBERRI MAGIC, a zamieszkał on u pp. Lockett.

Hodowla "Whitefire" należała do pani Clark, która to miała Lovinshe ZAHRA, a suka ta została połączona z Ch. Snowcap SOVEREIGN, i ich córka Whitefire SNOWBELLE została w hodowli, mając tam po Crensa SULTAN'ie syna o imieniu Whitefire WARHORSE, o którym wspominam wyżej przy okazji omawiania hodowli "Sammymann", a Sammymann WHITE ALPINE i Naduska ELRICA zostali rodzicami Ch. STORM'a Naduska, który to urodził się dnia 28 września 1979 roku i pozostał w hodowli.

ORION Of Crownie, urodzony w 1966 roku (syn Crownie THUNDERBIRD i WHITE ORCHID Of Calverton) był poprzez ojca - wnukiem AURELIUS'a Of Crownie, a poprzez matkę - prawnukiem ARTURO Of Crownie, czyli był on bliską rodziną dla ANNE Of Crownie, która to, będąca córką i wnuczką ARTURO Of Crownie, była bazową suka hodowli "Of Airebis".

Jak już wspomniałam WHITE ORCHID Of Calverton była córką ARTURO Of Crownie, a jej matką została GREETLAND Lass, ( a której to rodzicami byli Champ SNOWKING OF Carwood i LADY JUDITH ).

LADY JUDITH i jej siostra (miotowa ?) o imieniu SUZANNE Of Heanor były córkami Snowland TARK'i i KAR'y Of Katwhit.

Natomiast KARA Of Katwhit, oraz jej siostry PRINCESS SHONA Of Burlone i LADY NESTA, (która zamieszkała i miała szczenięta u pana Halletta) były córkami Ch. SILVERSTAR'a Jan Mayen i CHRYSTAL Of The Tundras.

PRINCESS SHONA Of Burlone została skojarzona z Eng.Am.Ch. AMERIC Of Kobe, a ich syn, urodzony dnia 4 stycznia 1957 roku - ZAMERIC Of Kobe został reproduktorem, zostawiając po sobie sporą gromadkę dzieci.

A Eng.Ch. ORION Of Crownie ponownie został ojcem, mając np. szczenięta z TANARK'ą Snow Maidem, urodzoną w 1969 roku w hodowli pp. Bryant.

Natomiast Christmas WISH Of Kiskas, (córka ALEXAND'ra Of Saratov i Crownie EVADNE) i która mieszkała w hodowli "Of Kiskas", rok poźniej, dnia 20 grudnia 1975 roku urodziła szczenięta, tym razem po Christmas KNIGHT, np. Kiskas HONESTY. Christmas KNIGHT natomiast przyszedł na świat dnia 3 lutego 1974 roku i był synem ROVICI Of Snowcryst i Crownie EVADNE, a zamieszkał u pana D.H. Whitehouse, który miał również Tamista's MISS MISCHIEF, a jego młodszym bratem, urodzonym dnia 12 maja 1975 roku był Christmas STORM, który zamieszkał u pana Manfreda Klass z Niemiec. Po tej parze, np. dnia 19 lutego 1977 roku przyszła na świat Balinski SYLVA JUBALEE, która została w niemieckiej hodowli mając w niej swoje szczenięta pod przydomkiem "Balinski".

Hodowla "Christmas", bazująca na Crownie EVADNE należała do p. M. Preen, u której to po Snowcryst BOCCO urodziła dnia 10 kwietnia 1977 roku Christmas CHAMOIS, który zamieszkał u pani E.L. Mochrie-Phillips.

Również podobną karierę kynologiczną jak Eileen Danvers mieli pp. Jim & Carole Hamilton, (hodowla "Zamoyski"), którzy przeszli przez wszystkie szczeble kynologiczne, i oprócz oszałamiających sukcesów hodowlanych zrobili karierę jako sędziowie rasy.

Pam Taylor, właścicielka hodowli "Naduska", sekretarz The Northern Samoyed Society, (powołanym w 1962 roku) jest również sędzią kynologicznym i oceniała np. na Cruftsie 1997 i 2010 samoyedy.

Jest również autorką książki "The Samoyed Today"

Ale wracając do czasów bardziej współczesnych, to w periodyku kynologicznym - "Mój Pies" nr 5 z 1991 roku, czyli 63 lata później od wydania książki p. M. Trybulskiego, ukazał się artykuł poświęcony rasie samoyed. Został on napisany przez pp.Kirsten Joergensen oraz Mirosława Redlickiego, sędziego kynologicznego.

A w nim możemy znaleźć dużo bardzo ciekawych informacji dotyczących historii powstania tej rasy, poznania jej przez świat kynologiczny, oraz historii rozwoju hodowli samoyedów na świecie, " zaczynając od Anglii, w której to pierwsze samoyedy pojawiły się w 1899 roku. A sprowadził je badacz Ziemi Franciszka Józefa - p. Frederick Jackson, który po zakończeniu swojej ekspedycji przywiózł uczestniczące w niej psy do Anglii." Jest w nim również sporo o charakterze samoyeda, jego pielęgnacji, jak również jest omówiony wzorzec.

W punkcie "Samoyedy Na świecie i w Polsce" autorzy piszą:....

" W Polsce już od kilku lat mogliśmy podziwiać duńskie i niemieckie samoyedy na wystawach międzynarodowych i budziły one nieodmiennie szczery zachwyt publiczności. Nikt jednak jakoś nie kwapił się do sprowadzenia tej rasy. Czyżby ich biały "brudliwy", kolor stanowił przeszkodę?

Pierwsza, sprowadzona z Danii suka zeszła bezpotomnie w bardzo młodym wieku - przyczyną była (mimo szczepienia) nosówka - choroba, na którą samoyedy są wrażliwe. Parę samoyedów z Danii sprowadziła p. Beata Sarlej z Gdańska - na wystawach można oglądać już ich potomstwo z pierwszego, urodzonego już w Polsce miotu."

A na zdjęciach zostały przedstawione:

Stojące dwa samoyedy ( zdjęcie zrobione na wystawie ) to są, z lewej strony - DK.Champ. NINO, a z prawej Kaissa's BEAUJOLAIS NOUVEAU.

Na stronie ze wzorcem rasy stoi Kaissas HOPEFUL HANIBALL, natomiast na następnym zdjęciu, pani Kirsten Joergensen stoi z założycielką hodowli " Kaissa's " -  Sammies KAISSA PERTROV'ą.

W kojcu ze szczeniętami pokazana jest Explorer's GOLD MORNING STAR, będąca córką Explorer's REEGAN'a i Explorer's ICE-STAR.

Explorer's GOLD MORNING STAR miała miot po Inter.Ch. Kaissas FIRST SON OF JONAH’u, a ich syn urodzony dnia 25 grudnia 1988 roku o imieniu Kaissas MONSIEUR JULIENAS został duńskim championem. Z takiego samego skojarzenia pochodziła Kaissas MADAME JULIA, która pozostała w hodowli. Natomiast Ch. Kaissas ICE PRINCE, będący synem Explorer's GOLD MORNING STAR I Polar Mist MR MARGEAUX miał potomstwo w hodowli “ Cabaka “.

Odnośnie wspomnianej tej pierwszej sprowadzonej do Polski samoyedki, to była nią Kaissa's PRINCESS DANICA,

urodzona dnia 3.09. 1986 roku, będącą córką Inter.Ch.SIR JONAH Of Banff ( legitymującego się rodowodem amerykańskim ), oraz Ch.Kaissa's BIBI QUEEN, a jej hodowcą była pani Kirsten Joergensen, współautorka powyższego artykułu.

Miotowymi siostrami Kaissa's PRINCESS DANIC'i były Kaissa's MISS PAMELA OF JONAH, która zamieszkała w Niemczech, w hodowli " von Megnithi ", a Kaissa's PEARL WHITE PASCHA, pozostała w hodowli.

Inter.Ch.SIR JONAH Of Banff, ze strony ojca ( SIR DUK’a Of Rezloh ) miał w rodowodzie jako dziadka Am.Chp. Ice Way ICE BREAKER’a, który to był także ojcem m.innymi Am.Ch. Polar Mist's HEARTBREAER. Przypomnę również, że ojciec Am.Ch. Ice Way ICE BREAKER’a, bardzo utytuowany pies - Am.Ch. Kiskas KARAHOLME CHEROKEE, przyszedł w angielskiej hodowli „ Kiskas „, znanej z hodowli akit.

Inter.Ch. SIR JONAH Of Banff przyszedł na świat dnia 25 września 1980 roku i poprzez swojego ojca - SIR DUKE Of Rezloh, był on prawnukiem Am.Champ. Kiskas KARAHOLME CHEROKEE. Natomiast matką Inter.Ch. SIR JONAH Of Banff została DUTCHESS Of Siberia.

W hodowli „ Siberia „ miała potomstwo Roybridge WHITE FANTASY Of Duckslake, która to była córka ZAMOYSKI LUCKY CASANOVA At Roybridge i Karasoe SNOW SPIRIT At Roybridge.

Champ.Kaissa's BIBI QUEEN urodziła się dnia 5 września 1981 roku jako córka DK Champ. Explorer's QUALITY CHOICE, natomiast jej matką była Sammies KAISSA PETROWA.

Starszą pół siostrą Champ.Kaissa's BIBI QUEEN, ( ze strony matki - Sammies KAISSA PETROWA ), była Inter.Ch.Lux.Ch. Kaissa's ANUSKA BALTOWA, która np. dnia 1 lipca 1983 roku urodziła rodzeństwo - Ch. Kaissa's ECHO-NINJA i Kaissa’s ELEGANT MAXI, których ojcem został DK Ch. Explorer's QUALITY CHOICE. Sammie's KAISSA PETROWA dnia 31 grudnia 1983 roku, po Inter.Ch. SIR JONAH’u Of Banff urodziła Kaissas LADY FLORI OF JONAH, która to była na współwłasność Kirsten Jörgensen i K. Larsen.

Tak na marginesie napiszę tylko, że z hodowli "Kaissa's" została również zaimportowana pierwsza shiba do Polski, do hodowli " Xandrina ", natomiast duńska hodowla " Sammies " należała do Kristine Steckhahn, a hodowla ta bazowała na suce TANJA, która przyszła na świat dnia 29 września 1971 roku, będąc córką Ch.DK Oldhøjgårds SAMO, oraz zarejestrowaną w 1970 roku SNOWFLAKES, ( która to była córką ROMULUS’a de L’Jalmal, zarejestrowanego we Francji pod nr LOF 1131/58 i ZONI’i Of Kobe ).

DKCh. Oldhøjgårds SAMO był synem Tundras ZIMB’y i Oldhøjgårds SAW’y.

Młodszymi o rok braćmi TANJ’i byli BORIS, który pozostał w hodowli, oraz  BALTO, który to miał dzieci w hodowlach „ Sammies „ i „ Kaissa’s „.

TANJA miała pierwszy miot urodzony dnia 26 października 1973 roku, a jej partnerem został wtedy Brälandet's IVAN. Urodził się wtedy Sammies IAMAL i Ch. Sammies INEA, która zamieszkała u p.R. Rasmussen, a  Sammies ISABEL  pozostała w hodowli.

TANJA miała także szczenięta urodzone dnia 7 lutego 1975 roku po Naschja's JASPER, a ich synowie to JASON i JURIJ ( Sammies ), który miał potomstwo w hodowli "Sammnies" , w której zresztą rezydował. Syn Europa Zw.76 JURIJ'a ( Sammies ) i Ch. ISHKA Of Kamassin - o imieniu Sammies ARCTIC KING przyszedł na świat dnia 29 lutego 1976 roku i był on poprzez swoją matkę pół bratem Sammies KAISSA PETROWA. W miocie z którego pochodził Sammies ARCTIC KING było conajmniej 6 szczeniąt, a jego siostry nazwano Sammies ALEXIA, Sammies ANASTASIA i Sammies AURORA BLANCA.

Sammies AURORA BLANCA pozostała w hodowli i miała szczenięta. Sammies ISBJÖRN przyszedł na świat 7 września 1982 roku, będąc synem jej i Explorer's QUALITY CHOISE. Jego siostra (?) Sammies IVANKA miała szczenięta z przydomkiem „ Stranja Severa „.

Matką Sammies KAISSA PETROWA była Inter.DK Ch.ISHKA Of Kamassin, która była córką NL.Ch. Orlanka's IKON i MUSHKA Stein. Miotowym bratem Ch. ISHKA Of Kamassin był IBUR Of Kamassin, a rodzeństwo to przyszło na świat dnia 15 listopada 1973 roku w szwajcarskiej hodowli Ueli Irmiger.

MUSHKA Stein dwa lata później urodziła KIEW Of Kamassin, a jej partnerem został wtedy KAJAKU v.d. Rosegg.

NL.Ch.W'69 Orlanka's IKON był natomiast synem Samoya's SVEN i oba te psy, czyli ojciec z synem, mieszkały w hodowli " Kharasavey ".

Siostra Sammies KAISSA PETROWA o imieniu Sammies KARA PETROWA została w hodowli, w której przyszła na świat. Sammies KARA PETROWA dnia 30 grudnia 1979 roku po Naschja KATINCKA's DON urodziła suczkę nazwaną Sammies TüSNELDA v.d.Arktis, która jak jej imię nawet wskazuje, zamieszkała u pana Schmidta, w hodowli " v.d Arktis ".

Nieco wcześniej - Inter.Ch. ISHKA Of Kamassin, dnia 20 listopada 1974 roku po BALTO ( DK 20854/73 ) urodziła sukę o imieniu Sammies BABUSHKA, która zamieszkała u p.G. Olesen, gdzie miała swoje potomstwo urodzone dnia 23 lipca 1976 roku, po JURIJ'm ( Sammies ) i w miocie tym były np. ALLAN, BENJAMIN, oraz ALSA. Miotowym bratem Sammies BABUSHK’i był Sammies BORIS, który został w hodowli.

Jeżeli chodzi o hodowlę " Sammies " to Sammies DARK EYES DARJA miała szczenięta w hodowli " Antorca's ", która to hodowla była w rękach Inge Kisby, jak np. miot urodzony dnia 30 lipca 1984 roku, po Sammies GIDEON. Z tego miotu pochodził Inter.Ch. Antorca's DOMINIQUE, który żył 14 i pół lat u Jorgensen Torben, który razem z Charlotte K. Pedersen  zostali właścicielami duńskiej hodowli  " Samtrail Samoyeds ", ale ich zainteresowanie samoyedami sięga 1972 roku. Młodszym bratem Inter.Ch. Antorca's DOMINIQUE był biało-biszkoptowy DKCh. Antorca’s JOACHIM, urodzony dnia 10 lipca 1985 roku.

Antorca’s CALINKA i Kaissas FIRST SON OF JONAH zostali rodzicami szczeniąt urodzonych z przydomkiem “ Heli’s „, np. dnia 25 lutego 1988 roku, w hodowli należącej do Heli i Franka Frost. Heli’s ALFI u K.E. Christiansen miała szczenięta po Polar Mist MR MARGEAUX, urodzone w 1989 roku.

Sammies HAJAH HOLJA, ( która to była (?) siostrą Sammies HJALMAR ) i wiekowy już wtedy JURIJ ( Sammies ), dnia 19 kwietnia 1985 roku, zostali rodzicami Polarlyset's ANASTASIA, która później, u Jonny Weber-Stöck z Niemiec, miała szczenięta pod przydomkiem " v. Silberpfeil ". COLUMBO vom Silberpfeil, który został w hodowli, urodził się dnia 10 listopada 1988, jako syn Kaissa’s FIRST SON OF JONAH i Polarlyset's ANASTASIA.

W hodowli " v. Silberpfeil " miała szczenięta także Antorca's IRBIS, ( będąca miotową siostrą DKCh. Antorca's IMARA ), urodzona dnia 23 lutego 1985 roku i będąca córką Antorca’s CAVALER i Antorca’s ASIA. Antorca’s IRBIS miała szczenięta np. urodzone dnia 1 listopada 1988 roku po Inter.Ch. Kaissa's FIRST SON Of JONAH i z tego skojarzenia wywodził się np. BOSS von Silberpfeil, oraz BARONESSE JENNIFER vom Silberpfeil .

Tak przy okazji napiszę, że w dniu 21 września 1985 roku urodziła się późniejsza championka - DKCh. Antorca's LITTLE WHITE JOY, będąca córką DK Ch. Explorer's QUALITY CHOICE, oraz DKCh.BDSG’86 MALU i która została założycielką hodowli "White Joy".

Synem DKCh.BDSG’86 MALU i DK Ch. Bubbling Oak’s FAST BREAK (będącego synem Ice Way’s FLASH CUBE) był Antorca’s CANDY MAN, urodzony dnia 28 września 1989 roku i pies ten zamieszkał w hodowlli „Jurak„.

Natomiast rok później, dnia 3 lipca 1986 roku Sammies DARK EYES DARJA urodziła dzieci, również po DK Ch. Explorer's QUALITY CHOICE, a ich córka o imieniu Antorca's ORBITA zamieszkała u Charlotte Jorgensen.

Również w hodowli „ Sammies „ urodziły się szczenięta po DK Ch. Explorer's QUALITY CHOICE. Jego i MALZIK's’s córka o imieniu Sammies SWEET SUZZIE przyszła na świat dnia 15 sierpnia 1984 roku.

Inter.Ch. DKCh.Lux.Ch. EUSG 87 Kaissa's FIRST SON Of JONAH, urodzony dnia 31 grudnia 1983 roku, był, jak jego imię zresztą wskazuje, synem SIR JONAH'a Of Banff i Sammies KAISSA PETROWA i urodził się, oraz pozostał u Kirsten J. Jorgensen. Jego miotową siostrą była Kaissa’s LADY FLORI Of JONAH, która również została w hodowli.

Natomiast Kaissa's PRINCESS DANICA należała do Tomasza Spaltensteina, sędziego m.innymi chartów i mieszkającego wtedy w Lublinie, właściciela hodowli "Formula". Młodszym bratem Kaissa's PRINCESS DANICA był Kaissa’s KAZIMIER OF KARA SEA, urodzony 25 października 1985 roku i który zamieszkał u B. Hansena.

Powyższe zdjęcie przedstawia reklamę z katalogu z poznańskiej wystawy zorganizowanej w dniach 17/18 października 1987 roku. Niestety suczka już nie była wtedy wystawiona, ale na tę wystawę było zgłoszonych w sumie 6 samoyedów.

I tak - w klasie młodzieży p. Kirsten Joergensen zgłosiła psa, urodzonego dnia 2 stycznia 1987 roku w hodowli Lynette Hansen z Ameryki - Polar Mist MR MARGEAUX, który to pies jest prapradziadkiem francuskiego importa do Polski. Matką Polar Mist MR MARGEAUX została Am.Ch.Polar Mist NAUGHTY ANGEL, która urodziła się dnia 4 listopada 1983 roku. Am.Ch. Polar Mist's HEARTBREAER (będąca córką Am.Ch.Ice Way's ICE BREAKER), była matką Polar Mist NAUGHTY ANGEL i była także babką dla Polar Mist MR MARGEAUX, który to poprzez swojego ojca - Am.Champ.Ice Way's ICE BREAKER był wnukiem Am.Ch.Kiskas KARAHOLME CHEROKEE, o którym wspominam wyżej.

A przydomek "Polar Mist" oznacza po prostu "Polarna Mgła" i hodowla ta formalnie powstała w 1971 roku, ale pierwszy samoyed u pani Lynette Hansen (Lynette Blue) pojawił się w 1965 roku.

W klasie championów występował DKCh. Kaissa's HOPEFUL HANIBALL, urodzony dnia 19 października 1984 roku, będący pół bratem PRINCESS DANICA, ponieważ Ch.Kaissas BIBI QUEEN była jego marką, oraz PRINCESS DANICA. Ojcem DK.Ch. Kaissa's HOPEFULL HANIBALL został Sammies GAJAN BAMSE, który to był synem DKCh. Explorer's QUALITY CHOICE.

Explorer's QUALITY CHOICE ojcem był (zarejestrowany w SKK w 1974 roku), bardzo utytułowany Inter.Ch.Nord.Ch. Kauzja's COCHISE Of Snowcliff, który to został w 1973 roku zaimportowany z Ameryki, do hodowli "Expoler's" i który pozostawił po sobie 26 championów.

DK.Ch. Kaissa's HOPEFULL HANIBALL został zarejestrowany w Danii na współwłasność pp. Jensa Rostrupa i Kirsten Joergensen i jego m.innymi fotka została zamieszczona w artykule. 

Do klasy honorowej zgłoszony został prawie jedenastoletni RINKY Naschja Nanouscha, zamieszkały w Holandii u p.J.Oostrom. Pies ten pochodził z miotu ośmiu szczeniąt, które urodziły się dnia 9 stycznia 1977 roku, będąc dziećmi Inter.Ch.Ned., Belg.Ch.Naschja's NANOUSKA POPOV, oraz Zw.Europy Naschja's KATINCKA's NANOUSKA, ( było to skojarzenie matki z synem ). W miocie tym m.innymi oprócz RINKY'ego były - Naschja's NANOUSKA's R'LARS, Naschja's NANOUSKA REGINA, Zw.EU.Naschja's NANOUSKA ROMYKA, Naschja's NANOUSKA's RACKU. Natomiast Naschja's NANOUSKA SELINA dwa lata później, w 1979 roku, miała swoje pierwsze potomstwo pod przydomkiem " Selina's ". A jej partnerem został CONNAN Polyarnik, urodzony 1976 roku, w holenderskiej hodowli należącej do p. C.Wessel.

Naschja's NANOUSKA's RACKU miał potomstwo (w szwajcarskiej hodowli "Jalmal's") z Jalmal's MAMUSHKa, a ich syn – Jalmal’s R-CHARLIE, urodzony dnia 15 maja 1981 roku zamieszkał u p. A. Caviezel z Zurichu, który nieco później został właścicielem Nenetsky's B'NARJAN, urodzonego  dnia 27 lipca 1982 roku i będącego synem LARUSH Of Kamassin i LEIKKA HENNY Valkoinen. Nenetsky's B'NARJAN był 166 egzemplarzem samoyeda zarejestrowanym w Austrii.

W języku fińskim wyraz „ valkoinen „ oznacza po prostu biały.

Starszą siostrą Nenetsky's B'NARJAN była Nenetsky’s A-MUSHI, która przyszła na świat dnia 19 września 1981 roku.

Natomiast rodzicami Ch. CALINKA Polyarnik, która przyszła na świat dnia 17 marca 1983 roku, byli Naschja SELINA’s UTHAN, ( urodzony dnia 13 lutego 1979 roku i który to był po CONNAN Polyarnik ), oraz FEDJA Polyarnik, będąca córką BJELASS Voinaika i Uunilo DARJA. Młodszą siostrą CALINKA Polarnik, była JONA Polyarnik, urodzona dnia 12 marca 1984 roku i pozostawiona w hodowli p. C. Wessel.

WW’85 Ch. CALINKA Polyarnik miała szczenięta pod przydomkiem " Naschja ", urodzone dwukrotnie w 1986 roku, po DIKSON'ie van de Ijszee. WW’85 Ch. CALINKA Polyarnik była dzieckiem Naschja SELINA’s UTHAN i FJEDJA Polyarnik, będącej córką CONAN’a Polyarnik i Naschja Nanouska’s SELINA. Natomiast FJEDJA Polyarnik była córką BJEASS Volnaka i Uuilo DARJ’i..

Naschja CALINKA’s FAIGA urodziła się dnia 11 lutego 1986 roku, natomiast rodzeństwo Naschja CALINKA’s GREGORY i Naschja CALINKA’s GARISSA pojawiło się na świecie dnia 1 września 1986 roku i jak samo imię wskazuje były one dziećmi ch. CALINK'i Polyarnik.

Inter.Ch. Ned., Belg.Ch.Naschja NANOUSKA POPOV, który był w holenderskich rękach p. T.C. Ponne-Schuilenburg, urodził się dnia 23 listopada 1974 roku, jako syn Naschja's ARKHAN'a i Inter.Ch.NL.Ch. Naschja KATINCKA's NANOUSK'i, w hodowli pani D. Pauwels Krul z Amsterdamu.

Rodzeństwo - W'73, Inter.Ch.Ch.B.Lux Naschja's ARKHAN, Naschja's ILJA i Naschja's KATINCKA, urodzone dnia 31 października 1968 roku, było dziećmi Sunna's IVAN i SUNN'y van het Aardhuis.

Natomiast rodzeństwo - Ch.Naschja's NANOUSKA's YACK, Naschja's NANOUSKA's ILJA, oraz Naschja's NANOUSKA's SANDY przyszło na świat dnia 31 grudnia 1973 roku, jako dzieci Sunna's IWAN i W'76 Naschja's KATINCKA's NANOUSKA, ( czyli szczenięta te pochodziły ze skojarzenia dziadka z wnuczką ).

Ich matka - Inter.Ch. NLCh. Naschja's KATINCKA's NANOUSKA przyszła na świat dnia 10 kwietnia 1972 roku, jako córka NL Ch. YOURI v. Jarro-To i Naschja's KATINCKA.

Naschja's KATINCKA's miała także dzieci urodzone dnia 31 stycznia 1977 roku, po Naschja's NANOUSKA ILJA, a ich córkami były Naschja NANOUSKA NINOTSCHKA, która została w hodowli, podobnie jak i Naschja's KATINCKA's SALATTO, która swoje potomstwo miała następnie w holenderskiej hodowli " Nowyji Fjerma ", urodzone np. w 1983 roku, w hodowli należącej do Chrisa Nieuwenhof, który był także właścicielem Naschja SALATTO’s ARCTIC, który to przyszedł na świat dnia 19 sierpnia 1981 roku, będąc synem Samoya’s LASKER i Naschja's KATINCKA's SALATTO. Chris Nieuwenhof zajmował się w tamtym czasie także hodowlą syberian husky.

 Ch. JW.’84 Nowyji Fjerma EARL-FJÄLL i jego rodzeństwo - Nowyji Fjerma ERAK i Nowyji Fjerma ESKAR ( która została w hodowli ), przyszło na świat dnia 20 czerwca 1983 roku, będąc synami SNOW BOY v.d. Lindebloem i Naschja's KATINCKA's SALATTO.

Natomiast Nowyji Fjerma FROSTY STAR i jego brat Nowyji Fjerma FONZERELLI byi synami Kharasavey ORSJA MARTSJOEKOV i Naschja's NANOUSKA's TRESORA, a urodzili się dnia 16 sierpnia 1983 roku. Ich matka - Naschja's NANOUSKA's TRESORA przyszła na świat dnia 13 czerwca 1978 roku, jako córka TRESOR van Tamadejo i Naschja's KATINCKA's NANOUSKA.

Nowyji Fjerma IRTYSJ GHIBLI dnia 26 maja 1988 została matką Igluksag DIMITRI’s BORROWIZTZKY, który przyszedł na świat w hodowli należącej do H.H. Karper, a zamieszkał w Rotterdamie u p. Netten. Ich braćmi byli Igluksag DIMITRI’s BJARKOWITSJ, oraz Igluksag DIMITRI’s BORIS. Ojcem tych braci został Tsjeskaja's DIMITRY.

W hodowli „ Igluksag „ miała szczenięta także NLCh. ORSA v.t. Heesterbekkiehof, urodzone dnia 18 listopada 1989 roku, po Ch. Naschja TEESA’s WANJA, a ich syn – Igluksag WANJA’s CIRO pozostał w domu hodowcy.

Ch. Naschja TEESA’s WANJA urodził się dnia 12 października 1980 roku, jako syn Naschja Katinka's SVEN i Naschja NANOUSKA’s TEESA.              

Naschja's ARKHAN i CHILHA v. Koljevia dnia 12 maja 1976 roku zostali rodzicami ARNKAN'a Samowoets, urodzonego w hodowli należącej do p. Martens-Vos.

Inter.Ch. NLCh. Naschja KATINCKA's NANOUSKA swój pierwszy miot miała dnia 31 grudnia 1973 roku, po Sunna's IVAN, a ich syn - Naschja Nanouska's YACK zamieszkał u Arthura Roost ze Szwajcarii, u którego mieszkała już Naschja's KATINCKA's ALFA i para ta miała ze sobą szczenięta z przydomkiem „ von Jalmal „.

Naschja NANOUSKA YACK i Ch.Naschja's KATINCKA's ALFA, dnia 18 kwietnia 1975 roku, zostali rodzicami Naschja KATINCKA von Jalmal, która pozostała w szwajcarskiej hodowli. Natomiast Jalmal KYM został Zwycięzcą Szwajcarii, w którym to państwie pierwsze samoyedy, zaimportowane z USA zostały zarejestrowane w 1940 roku, natomiast pierwszy ich miot urodził się tam trzy lata później. W miocie, w którym było conajmniej 5 szczeniąt, urodzonym 23 stycznia 1957 roku, było rodzeństwo KOSAK v. Weihermatten, VANYA v. Weihermatten i KATYA v. Weihermatten, która została w hodowli, należącej do Hansa Scheiwiller ze szwajcarskiej miejscowości Aarau. Ich rodzicami zostali IVAN v. Neun Türmen i ANNUSCHKA v. Neun Türmen (9 wież).

Pierwsze szwajcarskie hodowle samoyedów to m.innymi „Vom Erlenbach „, „ Vom Polarstern „, „ Du Mazot „, „ Du Mont-Vélan „, której początki sięgają 1948 roku, , „Tougouska's „ założona około końca lat 60’tych ubiegłego wieku.

Jalmal’s ODIC oraz CHIQUITTA Anatina zostali rodzicami szczeniąt urodzonych dnia 14 kwietnia 1988 roku, w hodowli "v. Auhof", należącej do Michaeli Winkler. Ich córka NASCHA v. Auhof kontynuowała hodowlę pod przydomkiem zarejestrowanym w Austrii - "v. Lenzen-Anger", gdzie jej pierwsze szczenięta przyszły na świat dnia 22 grudnia 1988 roku po Nganasan's E-IKON. Były to m.innymi ANOUK i ASMARA v. Lenzen-Anger, która to miała szczenięta w austriackiej hodowli „Fabien Of Alaska „, należącej do Ferdinda Stigger. Siostry o imionach CESSY Fabien Of Alaska i CHIPSY Fabien Of Alaska, które hodowca sobie zostawił, przyszły na świat dnia 15 lipca 1994 roku, będąc córkami Daigoro’s SNOW BEAR BALOU.

Natomiast drugie szczenięta w hodowli „v. Lenzen-Anger „, wśród których był BACO v. Lenzen-Anger pojawiły się na świecie dnia 1 stycznia 1990 roku i również były po Nganasan's E-IKON. Z trzeciego miotu NASCHA v. Auhof, będącym po ALLEGRO (o którym napisałam wyżej , pochodziło np. rodzeństwo – CYRANO v. Lenzen-Anger i CINDERRELLA v. Lenzen-Anger, która została w hodowli, będącej właśnością Elmara Ginther.

Jalmal ODIC był synem Naschja Nanouska's R'LARS'a i Naschja KATINCKA von Jalmal.

Dnia 25 marca 1989 roku, w hodowli pana Huber Richarda, po Jalmal NANOUK i po Jalmal RUBUSCHKA urodziła się FENHA POLAR BEAR Of Rossnisska, która pozostała w Austrii, podobnie jak i jej pół brat ze strony matki – biały BURAN POLAR-BEAR of Rossnisska, który to przyszedł na świat dnia 20 października 1984 roku, w pierwszym miocie Jalmal RUBUSCHKA i której partnerem został wtedy Naschja NANOUSKA’s JACK.

BURAN POLAR-BEAR Of Rossnisna i ANUK Of Cel’uskin dnia 9 listopada 1987 roku zostali rodzicami np. rodzeństwa nazwanych ARUN Of Rasputin i ARTESON Of Rasputin, która pozostała w hodowli, należącej do Vereny Konzert.

CANDICE POLAR BEAR Of Rossnisska, ( SA 225 ), urodzona dnia 1 października 1985 roku i będąca córką Jalmal RUBUSCHKA i PASHA von Jalmal, swoje potomstwo miała w autriackiej hodowli " Sibirskaja Sbezga ", należącej do pani Elizabeth Bertingnol, u której mieszkał ALJOSCHA v. Celuskin, urodzony dnia 2 grudnia 1984 roku, w hodowli należącej do Evy-Maria Sonnweber. Jego rodzicami byli Jalmal's ODIC i Nganasan’s A’NORKA.

Hodowla " Of Rossnisska ", będąca w rękach Thomasa Kleedorfer, zajmowała się także rasą alaskan malamute.

ANUSCHKA Sibirskaja Zbesga rodziła szczenięta z austriackim przydomkiem „ Vom Fischer IM TAL „, jak np. dnia 7 czerwca 1995 roku przyszła na świat ANKA Vom Fischer IM TAL, będąca jej i Nganasan’s B’THERIAK córką. Natomiast A’SNESCHKO Sibirskaja Zbesga miał szczenięta z OSTARA von der Arctis Selekta, w hodowli „ von Lapak „, należącej do Astrid Krimbacher.

Wracając do Naschja NANOUSHA YACK to miał także dzieci, urodzone dnia 31 stycznia 1983 roku, w niemieckiej hodowli " vom Taimyr-See ", należącej do Renate Pröbstl. Jego partnerką została GLOKON vom Taimyr-See, a ich córka o imieniu FENJA vom Taimyr-See zamieszkała w Holandii u Brielle Groenenboom.

ELSRUD v. Taimyr-See, urodzona dnia 21 grudnia 1980 roku i rezydująca u Rafaela Aistleitner, była starszą siostrą FENJ'i vom Taimyr-See, która to miała szczenięta w hodowli „ Mir Iskussiva’s „.

Na przykład dnia 1 września 1986 roku urodziły się Mir Iskussiva’s ROUSKI, Mir Iskussiva’s POLAR BEAR, oraz Mir Iskussiva’s NIMRO. Ojcem tych braci został trzyletni wówczas Champ. JW.’84 Nowyji Fjerma EARL-FJÄLL i FENJA vom Taimyr-See.

DUNKA v.d. Rosegg w hodowli " vom Taimyr-See " miała szczenięta po AMOR von Westerby, które to przyszły na świat dnia 22 kwietnia 1976 roku. Z tego miotu wywodził się COSSAK vom Taimyr-See, który zamieszkał u dr med. Martina K.Weisbrod.

Pochodząca z tej samej hodowli co AMOR i jego brat AJAX von Westerby - DANA von Westerby, swoje dzieci rodziła z przydomkiem " Of Nowy Port " i możliwe, że w tym przydomku są jakieś akcenty polskie, ponieważ w Gdańsku jest dzielnica " Nowy Port ".

Miot na literę " D ", z którego wywodziła się DANA von Westerby, przyszedł na świat dnia 7 czerwca 1976 i był także po Lumikin PEKKA i po Ahkion TANJA.

Bazową suką hodowli " von Westerby ", należącą do Hansa Sippel z Berlina, była Ahkion TANJA, która dnia 30 stycznia 1974 roku, po WeltSg Lumikin PEKKA urodziła BERRY'ego v. Westerby, natomiast rok poźniej, dnia 3 kwietnia 1975 roku urodziła się CESSY von Westerby, oraz Zw.COMTESS vom Westerby, będące młodszymi siostrami BERRY v. Westerby.

Zw.COMTESS vom Westerby zamieszkała u pana Manfreda Usbeck, u którego miała potomstwo, pod przydomkiem " vom Hirtenberg ", np. urodzone dnia 24 maja 1978 roku, po Lumikin KALLE, a ich dziećmi były np. Ch.PL ASIKA vom Hirtenberg, oraz Ch.PL ASLAK vom Hirtenberg, które pozostały w hodowli.

Manfred Usbeck miał również AJAX'a von Westerby , którego razem z COMTESS vom Westerby, oraz ASLAK'iem vom Hirtenberg zgłosił na MWPR w Opolu w 1980 roku.

CESSY von Westerby zamieszkała u Kate i Petera Meinold, do której dołączył później Sammies ESKIMO PRINCE, urodzony dnia 23 czerwca 1977 roku, a którego rodzicami byli Naschja Katincka's DON i Sammies ISABEL. Młodszym bratem Sammies ESKIMO PRINCE, był VDH Ch. Sammies HJALMAR, urodzony dnia 1 lutego 1978 roku, który zamieszkał w Berlinie, u pani Gerdy Günther.

Tak na imię miał norweski kapitan Hjalmar Johansen Fredik, który jest autorem książki „ With Nansen In The North „, opisującej ekspedycję Nansena na statku Fram w latach 1893-96.

Po Lumikin PEKKA urodziły się także dzieci, dnia 18 maja 1976 roku, w hodowli należącej do Laszlo Sipos z Niemiec. Partnerką Lumikin PEKKA została MIKKI, a ich syn został nazwany ASTOR vom Eichenwald.

MIKKI natomiast została zaimportowana ze Szwecji, gdzie urodziła się w 1974 roku. Jej rodzicami zostali SLEIGHPRINCE Of Crensa i Bjřrkdalens FIFFI, ( i która to suka była córką i prawnuczką Ibur BAMSE ). Poprzez Ibur BAMSE, jego córka MIKKI była spokrewniona z Ibur LOTHE, która to urodziła się dnia 14 stycznia 1975 roku, jako córka BAMSE ( który przyszedł na świat w 1973 roku ) i Ibur MIKKI.

Lumikin PEKKA był praprawnukiem Ibur BAMSE, który został zarejestrowany w szwedzkim Klubie w 1956 roku.

Odnośnie fińskiej hodowli " Lumikin " to sięga ona początków lat 60-tych ubiegłego wieku, a Lumikin PEKKA w FKC został zarejestrowany w 1970 roku. Jego miotowym bratem był Lumikin CAESAR, a bracia ci urodzili się na początku 1970 roku.

Lumikin KALLE natomiast miał potomstwo w niemieckiej hodowli " Bibaluk ", należącej do Marii-Leena Hachmer. Dnia 14 marca 1975 roku przyszli na świat ASIAK i AMOS v.d. Bibaluk, będący synami Lumikin KALLE i KAJO Tarawera.

Z Finlandii do Frankfurtu nad Menen, przez Marję-Leenę Hachmer została zaimportowana Kamisak RIBELLA, urodzona dnia 31 grudnia 1976 roku, w hodowli należącej do AIJA Järvinen. Rodzicami Kamisak RIBELL’i byli Mariscen BOBBI i Kamisak TJUKOV.

Natomiast hodowla " Jarro-To" bazowała na championce KAISSA vh. Sneeuwhuis, czyli trzy  hodowle " Jarro-To ", " Naschja " i " Tamadejo " o[ierały się na miotowych siostrach, urodzonych na początku lat 60'tych XX wieku i o których piszę wcześniej.

RINKY Naschja Nanouscha był również zgłoszony 9 lat wcześniej na poznańską wystawę, która odbyła się 11 i 12 listopada 1978 roku.

Razem z nim, ale do klasy championów zgłoszony został Ch. MISIU v.d. Poolhut, urodzony dnia 23.09.1973 roku w Holandii, którego ojcem był Nieuweroord's ALASKA, a matką SABINA van Marmonmarsje. Hodowcą był Bor Hardegarup, a właścicielem J. Oostrom z Amsterdamu.

Zarówno RINKY Naschja Nanouscha jak i MISIU v.d. Poolhut były zgłoszone również na wystawy w Gorzowie Wlkp, które miały miejsce w 1980 i 1981 roku.

Wracając jeszcze do wystawy Poznań'87 to do klasy championów była zgłoszona Kaisasas ECHO - NINJA , urodzona dnia 1 lipca 1983 roku, jako córka DK Ch. Explorer's QUALITY CHOICE, psa zaimportowanego ze Szwecji i który to pies był również dziadkiem Sajan ITANAN VARRO, sprowadzonego do Polski przez Beatę Sarlej. Natomiast matką ECHO-NINJA została Inter.Ch.Ch.Lux.Ch.'84 Kaissa's ANUSKA Baltowa, (córka Sammies KAISSA PETROVA) i która również miała szczenięta z Inter.Ch. SIR JONAH Of Banff.

I tak powoli zbliżamy się do poznania początkowej historii polskich samoyedów, którą spróbuję usystematyzować.

Na MWPR w Poznaniu, która odbyła się w dniach 22/23 października 1988 roku, było zgłoszonych 7 samoyedów.

Do klasy otwartej zgłoszono m.innymi Sajan FAVORIT SARTANG, urodzonego dnia 3 września 1986 roku, który to pies został parę dni później ojcem Sajan ITANAN Varro. Natomiast Sajan FAVORIT SARTANG, który pozostał w hodowli, był synem wspomnianego już przeze mnie wyżej - DK Ch. Explorer's QUALITY CHOICE, oraz SILVER CHARKA Av Silver-Moon-Valley.

W kasie otwartej suk występowała Sajan ESKIMO TASJA, początkowo pozostawiona w hodowli Mai Hansen. Sajan ESKIMO TASJA urodzona dnia 22 sierpnia 1986 roku jako córka Sammies DRAGON'a i Jenisej's SAKK'i pojechała po wystawie z powrotem do Danii, żeby w 1989 roku już na stałe zamieszkać u Beaty Sarlej.


Na zdjęciu wyżej z lewej strony siedzi Ch.PL Sajan ESKIMO TASJA, a naprzeciwko jej stoi Ch. BONA z Liliowego Wrzosowiska, rasy karelski pies na niedźwiedzie, natomiast tyłem do nas siedzi Inter.Ch. Torpanpojan SAFIIRI - lapinporokoira.

Jenisej's SAKKA, zarejestrowana w DKK w 1981 roku, była córką Jenisej's LINKO, urodzonym w 1975 roku i Jenisej's NIVEA, która pojawiła się na świecie w 1977 roku.
Jenisej LINKO i jego siostra Jenisej LANKU urodzili się dnia 6 marca 1975 roku, jako dzieci Jenisej KEBU i Jenisej GITJA. Ich ojciec Jenisej KEBU, (oraz jego siostra Jenisej KUBI) przyszli na świat dnia 4 grudnia 1974 roku, będąc dziećmi Champ. KING i Champ. Ibur RUBI.
Jenisej CIKI została matką dnia 28 sierpnia 1989 roku, a jej i Inter.Ch.Sajan FAVORIT SARTANG syn został nazwany ALEXSEJ. Jego hodowcą była Christina Nielsen.
Sammies DRAGON był synem DK Ch. Explorer's QUALITY CHOICE, oraz suki o imieniu Naschja NANOUSKA REGINA, która to była miotową siostrą Naschja NANOUSKA RINKY, psa zgłoszonego na poznańską wystawę w 1978 roku.
Sammie’s DMITRIJ miał potomstwo z przydomkiem Sammie’s, urodzone dnia 28 sierpnia 1986 roku, a jego partnerką była Sammies ISHKA –LILL.

Naschja NANOUSKA's REGINA miała również miot po BALTO i z tego miotu wywodzi się późniejszy reproduktor - Sammies XERXES, ale o nim piszę wyżej, przy okazji omawiania hodowli "Of Tolovana".

BALTO urodzony w 1973 roku w Danii, poprzez swoją matkę o imieniu SNOWFLAKE, był wnukiem ROMULUS de L'Jalmal, urodzonego w 1958 roku i wywodzącego się z francuskiej hodowli, należącej do pani Lecat. GOAL de L'Jalmal (LOF 588) przyszedł na świat 8 marca 1957 roku, będąc synem RAFFSBOY Of Kobe i ETOILE de L'Jalmal.

A hodowla "Jenisej " należała do Jytte Olsen zamieszkałej również w Danii i była to w swoim czasie bardzo aktywna hodowla, która powstała w 1966 roku bazując na DKCh. Ibur RUBI.

Powyższa reklama hodowli ukazała się w duńskim Katalogu Hodowców z 1989 roku i została również zamieszczona informacja na temat rasy "Piękny, mocny owczarek syberyjski. Wierny, szczery, szczęśliwy, przyjaciel dzieci i obrońca domu".

Jeżeli chodzi o pierwszą hodowle samoyedów w Danii, należała do B.Svend Madsen i bazowała ona na dwóch importach z UK, oraz na Ibur SHEILA, która miała szczenięta pod przydomkiem "Pajamiehen", a jej partnerem był Snowland NICHOLAS, będący synem Snowland FYODOR. Z tej fińskiej hodowli "Pajamiehen", do Holandii przyjechała Pajamiehen BEATRIX, (będąca córką Ibur SHEILA), która swoje potomstwo miała w hodowli "Van Buruf", należącej do pana S. Bril-Brumena.

Natomiast w hodowli "Jenisej", to DKCh. Ibur RUBI, dnia 3 kwietnia 1968 roku miała dzieci po Ch.KING. Suka z tego pierwszego urodzonego miotu samoyedów w hodowli, o imieniu Jenisej AINI, pozostała w hodowli zdobywając tytuł championa. Ona również miała szczenięta, np. urodzone dnia 20 października 1970 roku, z których pochodziła Ch.Jenisej GLINKA, (córka Ch. VENTURER Of Crensa), która także kontynuowała karierę hodowlaną pod przydomkiem "Jenisej". A Ch. VENTURER Of Crensa był synem Inter.Champ.Fairvilla ISTVAN Of Airebis i VENUS Of Crensa.

DKCh. Ibur RUBI również po Ch.KING urodziła dnia 20 czerwca 1973 roku - Jenisej IBUR, która pozostała w hodowli i była ona o 5 lat młodszą siostrą Ch. Jenisej AINI.

Na bazie hodowli "Jenisej" w połowie lat 80-tych została zarejestrowana inna duńska hodowla "Jurak", należąca do Marie-Louise i Borge Lakjer. Ich pierwszym samoyedem była Jenisej SCHIPPO, urodzona w 1979 roku, ale potomstwo dopiero miała następna zaimportowana suka - MultiCh. Rebecca's OLINDA Of Bjelkiers, urodzona dnia 28 kwietnia 1984 roku i zaimportowana z Brazylii jako szczenię, będące córką The Hoof’n Paw WHITE KNIGH, (hodowla „ The Hoof’n Paw powstała w 1968 roku) i Brazil.,Inter.Ch. Jenisej REBECCA OLINDA Of Bjelkiers. MultiCh. Rebecca's OLINDA Of Bjelkiers miała szczenieta np. urodzone dnia 13 maja 1987 roku, po Inter.Ch.DKCh. Antorca’s DOMINIQUE i z tego skojarzenia pochodził Jurak’s OLEG ADAMENKO. Ale rok wcześniej, dnia 18 lutego 1986 roku, po Kaissas CZAR IVAN OF JONAH i po MultiCh. Rebecca's OLINDA Of Bjelkiers urodziły się np. Jurak’s LEONID BALASJOVA, Jurak’s VASILIJ BALASJOVA, Jurak’s RAISA BALASJOVA, oraz Jurak’s YELENA BALASJOVA.

Następnie do hodowli "Jurak", została sprowadzona Ch. Rebecca's NANDAIA Of Bielkiers. Ona i jej siostra - Rebecca’s NAKARENA Of Bjelkiers, która zamieszkała w Holandii, urodzone dnia 21 maja 1986 roku w hodowli Wernera Degenhardt, były córkami Am.Ch.Alpine GLO’s ORANGE CRUSH, oraz Ch.Brazilen, Inter.Ch. Jenisej’s REBECCA Of Bjelkiers. Czyli MultiCh. Rebecca's OLINDA Of Bjelkiers i Rebecca’s NAKARENA Of Bjelkiers były pół siostrami ze strony matki - Jenisej’s REBECCA Of Bjelkiers.

Brazylijska hodowla “Of Bjelkier “ została założona w 1975 roku przez pp. Degenhard, w której to pierwszą parą hodowlaną były Nanook SALTON i Jenisei LACI, będącą córką Jenisei HEBU i Jenisej GITJA. I właśnie 1975 rok jest datą, kiedy to w Brazylii pojawiły się pierwsze samoyedy.

Rodzeństwo Jenisei HEBU i Jenisej HEBA urodziło się dnia 28 stycznia 1971 roku, będąc dziećmi DK Ch. KING i Jenisej URSA, natomiast  Jenisei LACI i Jenisei LIMU przyszły na świat dnia 25 kwietnia 1974 roku, jako córki Jenisei CORO i Jenisej HEBA GLINKA.

Trzy lata po sprowadzeniu do Polski Kaissas PRINCESS DANICA,  Beata Sarlej, mieszkająca wtedy w Rosji, w 1989 roku importuje parę samoyedów z Danii, z hodowli Mai Hansen. Były to - Sajan ITANAN VARRO, w wieku 10-ciu miesięcy życia, oraz 3 letnia suka - Sajan ESKIMO TASJA.
Rodzicami Inter.Ch.Ch. PL Sajan ITANAN VARRO, urodzonego dnia 25 października 1988 roku, byli Inter.Ch. Sajan FAVORIT SARTANG i Sajan DJUSSAK NANOUSKA, (która to była córką Sammnies JUSSUPOW DONOWITS i Jenisej SAKKA ). Poprzez swoją matkę, Inter.Ch.Ch. PL Sajan ITANAN VARRO, który był zgłoszony w wieku 14 lat do klasy weteranów na MWPR Sopot 2002, był prawnukiem Naschja KATINCKA's DON.
W publikacji „ Psy Rasowe W Polsce Katalog Hodowli 1992/93 „, będącym pierwszym tego typu wydawnictwem, właścicielka hodowli „ Albus „ tak napisała m.innymi w reklamie „ Pierwsza i jedyna w Polsce hodowla SAMOJEDÓW.  Odporne na choroby i zmienne warunki atmosferyczne, wytrzymałe, silne, a przy tym niezwykle efektowne SAMOJEDY są doskonałymi przyjaciółmi i nieustraszonymi stróżami obejścia".

REPRODUKTOR ( import z Danii ) Ch.PL.ZwPL,Zw.wystaw 3xCACIB, Res.CACIB, CAC- Rumunia, 2xCACA – Austria, zawsze doskonały I lub II, dyplomowany pies zaprzęgowy. Sajan ITANAN VARRO, który jest na poniższym zdjęciu razem z 12’sto letnią OSTIA Dogutti.

Pierwsze szczenięta pary Inter.Ch.Ch.PL Sajan ITANAN VARRO i Sajan ESKIMO TASJA przyszły na świat dnia 17 marca 1990 roku w Moskwie, ale zostały zarejestrowane w Oddziale Gdańsk (obecnie Oddział Sopot). Urodziło się 8 szczeniąt, oznaczonych literą " T " i były to: TARO Albus ( E-01 ), TAJO Albus (E-02), TASO Albus (E-03), TAVO Albus (E-04), TARA Albus (E-05), TAJA Albus (E-06), TASA Albus (E-07), oraz TAVA Albus (E-08) . TAJA Albus ( późniejsza championka ), TASA Albus, oraz TAVA Albus ( późniejsza championka ) zostały jak czytamy na stronie (do której jest podany niżej link ) sprzedane do Rosji. TAJA Albus miała szczenięta urodzone w Rosji w hodowli " Кении Кэрол ", natomiast TAVA Albus i TASA Albus miały potomstwo z przydomkiem " Albus ".

Na zdjęciu tym jest jedna z dwóch sióstr ( TAVA i TASA Albus ) i jest to naprawdopodobniej TAVA Albus.

http://dorianspring.ru/samoyed-history.html

Jest to strona poświęcona współczesnej histori rasy w Rosji, (ze zdjęciami ), właśnie zaczynająca się od samoyedów Beaty Sarlej.

Przydomek " Albus " został zarejestrowany z myślą o samoyedach, ponieważ w języku łacińskim słowo " albus " oznacza przymiotnik biały ( blady, jasny ).

Gdy w Polsce zaczynały się samoyedy, to w Czechosłowackim Klubie Ras Północnych było w 1991 roku zarejestrowanych już 360 sztuk, a rok później zarejestrowano tam 117 urodzonych szczeniąt samoyedów.

Kolejne szczenię z powyższego miotu o imieniu TARO Albus trafiło do Jolanty Ukarma, która parę lat później założyła hodowlę „ Crazy Star „.

Dnia 13 marca 1991 roku przyszły na świat AJO Albus, ARO Albus, AVO Albus, AJA Albus, oraz ARA Albus. Szczenięta te, będące młodszym rodzeństwem miotu oznaczonego literą „T”, zostały zatatuowane od nr E-09 do E-13.

TASA Albus dnia 21 maja 1992 roku, po swoim ojcu urodziła szczenięta oznaczone literą " R " i były to - RUSSO Albus, RUSCO Albus, RUSSA Albus, RUSCA Albus, oraz RUSIA Albus, która została bazową suką hodowli " Chatanga ", należącą do Anny Jaśkiewicz.

Pierwsze szczenięta Ch.PL RUSI'i Albus przyszły na świat dnia 23 września 1996 roku i były po Ch. JOCKER'ze Jamamba, a ich córkami była np. SNOW-BABUSHA Chatanga, oraz SNOW-BABOOSHKA Chatanga, która została w hodowli i miała szczenięta. Inter.Ch.,JWEu,Ch.PL MAYBE THE KARHU Chatanga, urodzony dnia 26 maja 1999 roku był synem Inter.Ch.Ch.EST,FIN. Paarga JUOKSEVA KARHU i Ch. SNOW BABOOSHKA Chatanga i pies ten był na współwłasność Teresy Bondaruk i Anny Jaśkiewicz. Siostrą miotową Inter.Ch.,JWEu,Ch.PL MAYBE THE KARHU Chatanga była Ch.PL MIDNIGHT STAR KARHU Chatanga, która to u Wioletty Wysockiej-Koc miała szczenięta z przydomkiem " z Oliwskich Lasów ".

Ch. JOCKER Jamamba, będący synem Inter.Ch. Kuuran ROCK'N ROLL, urodzony dnia 27 lutego 1994 roku, przyjechał do Polski, do Barbary Kaczmarek Kurek. Jego rodzoną siostrą była Ch.PL JESSICA Jamamba, która została zapisana w listopadzie 1994 roku do PKR, na współwłasność Aliny Malec i Beaty Sarlej, ale swoje potomstwo miała z przydomkiem " Albus ". Matka zaimportowanego rodzeństwa została BLUE LADY Jamamba, o niej piszę dokładniej wyżej.

Ch.PL JESSICA Jamamba miała dnia 13 grudnia 1996 roku potomstwo po Inter.Ch.Ch.PL Sajan ITANAN VARRO, oznaczone literą " J " jak np. rodzeństwo JEGGY Albus, oraz JELLY Albus, która u Justyny Trznadel miała szczenięta z przydomkiem " Emberiza ", jak np. urodzone dnia 16 grudnia 1999 roku. JEYS JOEN Emberiza był synem Inter.Ch.Ch.PL,Mł.Ch.Zw.Klubu Paarga JOENHALTIA.

Z hodowli " Chatanga "  pochodziła pierwsza w Polsce samoyedka z tytułem Inter championa, a była nią AK-ENE BOKAM Chatanga, będąca córką Ch.PL CLERMONT Bily Soutok i BEJR'y Chatanga. Rodzeństwem Inter.Ch. AK-ENE BOKAM Chatanga były np. Ch. ANGATA-BURIA Chatanga, Mł.Ch.Ch.PL ARSAN TOJON Chatanga, AMAKA-EWENA Chatanga, a przyszły na świat dnia 22 kwietnia 1997 roku i były wnukami RUSI'i Albus.

Inter.Ch.Ch.PL,Mł.Ch.PL AK-ENE BOKAM Chatanga dnia 29 czerwca 2000 roku, po HALDIR'ze JOEN Fortunatus urodziła np. rodzeństwo Ch.TASHA ARCTICA Chatanga, oraz TASSEL ARKTFICE Chatanga i TUXEDO MERLIN Chatanga, który w rękach Wioletty Wysocka-Koc i Marcin Koc uzyskał takie tytuły jak : Inter.Ch.,Ch.PL, Ch.RU, Mł.Ch.PL, Zw.PL'01, Zw.LT'02

Natomiast pierwszy miot z przydomkiem „ Chatanga „ po Inter.Ch. HONEY MOON SMILE de Belaya Kheta i po Ch.PL RUSIA Albus urodził się dnia 19 listopada 1994 roku i były w nim np. biały Ch.PL,7xCACIB BARIBAL Chatanga, który zamieszkał u Anny Szewczuk, Ch.PL,Mł.Ch.PL BEJRA Chatanga pozostawiona w hodowli, oraz CACIB2xR.CACIB BEISA Chatanga, który pojechał do Ewy Uhma, do hodowli „ Vega „, która to była pierwszą w Polsce hodowlą szpiców miniaturowych i w której to zamieszkały CLERMONT Bily Soutok i jego rodzona siostra CARRARA Bily Soutok. 

CARRARA Bily Soutok w 1996 roku była wystawiana przez Ewę Stolarską, a szczenięta miała w hodowli " Biały Uśmiech ", będącej w rękach Teresy Dmuchowskiej.

Zwyc.Mł. SORAJ JOEN Biały Uśmiech i SARA JOEN Biały Uśmiech, które zostały w hodowli, oraz Mł.Ch., Mł.Zw.Polski,3xZw.Mł. SAMOA JOEN Biały Uśmiech, urodziły się dnia 27 listopada 1997 roku, będąc dziećmi Paarga JOENHALTIA i CARRAR’y Bily Soutek. SARA JOEN Biały Uśmiech również miała szczenięta z przydomkiem " Biały Uśmiech ", jak np.  urodzone dnia 26 maja 2001 roku, po Inter.Ch.,JWEu,Ch.PL MAYBE THE KARHU Chatanga, a ich córka SKAZKA CHATANGA Biały Uśmiech zamieszkała w hodowli „ Chatanga „ w której to pozostał LUCA JOEN Chatanga, urodzony dnia 4 czerwca i będący synem Inter.Ch. Paarga JOENHALTIA i Inter.Ch. AK-ENE BOKAM Chatanga.

Na powyższym zdjęciu SKAZKA CHATANGA Biały Uśmiech jest na pierwszym planie.

Dwa lata później, dnia 27 listopada 1999 roku przyszedł na świat np. SYBIR SORAJ Biały Uśmiech, który pozstał w hodowli. Jego rodzicami byli Zwyc.Mł. SORAJ JOEN Biały Uśmiech i CARRARA Bily Soutek.

Natomiast CLERMONT Bily Soutok, ( który jeszcze jako 9'latek biegał w zaprzęgu )

i CARRARA Bily Soutok urodziły się dnia 5 kwietnia 1993 roku, jako dzieci Inter.Ch. Kuuran ROCK'N ROLL'a i DAIK'i Alatna, o których pochodzeniu piszę wcześniej.

Wracając do hodowli " Chatanga ", to Mł.Ch.PL BEJRA Chatanga została w hodowli, w której przyszła na świat i w której zamieszkała także Ch. AGATA z Dretovicke Loucky, będąca prapra wnuczką GREGOR’a v.d. Arktis Selekta, oraz  EKEL v.d. Arktis Selekta. Jej rodzicami byli MultiCh.Inter.Ch.EW'06 LUCA JOEN Chatanga i CZCh. HESKY z Mesicnho Svielta, a Ch. AGATA z Dretovicke Loucky pojawiła się na świecie dnia 26 lutego 2004 roku, w hodowli Ivety Siskanicovej.

MultiCh.Inter.Ch.EW'06 LUCA JOEN Chatanga, urodzony dnia 4 czerwca 2001 roku, który ze swoją siostrą LADY LA LUNA Chatanga zostały w hodowli były dziećmi Inter.Ch.Ch.PL,Mł.Ch.Zw.Klubu Paarga JOENHALTIA i Inter.Ch.Ch.PL,Mł.Ch.PL AK-ENE BOKAM Chatanga.

Ch.PL DEMON z Dretovicke Loucky , także będący prapra wnukiem GREGOR’a v.d. Arktis Selekta oraz EKEL v.d. Arktis Selekta zamieszkał w Polsce i został ojcem szczeniąt, ale jest to temat do następnego pracowania.  

Odnośnie jeszcze hodowli " Albus ", to suka o imieniu Ch.PL RUSCA Albus miała początkowo szczenięta z przydomkiem „ Minstrel „ należącym do pani Aliny Malec, a następnie w hodowli „ Albus „. W miocie urodzonym dnia 25 stycznia 1995 roku, po Inter.Ch. HONEY MOON SMILE de Belaya Kheta i po RUSCA Albus była YOKO Minstrel, która u J. Smok urodziła szczenięta z przydomkiem " z Nivis ". Siostry - CZUMA JOEN z Nivis, oraz CZATA JOEN z Nivis, która miała potomstwo z przydomkiem " Amans ", należącym do Alicji Gierszewskiej, były córkami Inter.Ch. Paarga JOENHALTIA i YOKO Minstrel.  CZUMA JOEN z Nivis i CZATA JOEN z Nivis, urodzone dnia 23 września 1997 roku, jako córki Inter.Ch.Ch.PL,Mł.Ch.Zw.Klubu Paarga JOENHALTIA i YOKO Minstrel, obie początkowo zamieszkały u Iwony Sora.

Ch.PL YETI Minstrel, który zamieszkał u Oriany Jakubek ze Szczecina ( w hodowli szpiców miniaturowych, australian silky terierów, yorkshire terrierów „ Aplauz „ ), oraz YEN Minstrel, którego wzięła Beata Sarlej. Natomiast YUKA Minstrel zamieszkała u Marka Jarycha z Gdyni, hodowcy z przydomkiem „ Stella „ także szpiców miniaturowych. U niego też zamieszkała później JESSY VARO Albus, urodzona dnia 21 lutego 1998 roku i będąca córką Inter.Ch.Ch.PL Sajan ITANAN VARRO i JESSIK'i Jamamba. Pierwsze szczenięta JESSY VARO Albus przyszły na świat dnia 14 marca 2000 roku, były po Inter.Ch.Ch.PL,Mł.Ch.Zw.Klubu Paarga JOENHALTIA, a suka z tego skojarzenia o imieniu JENI JOEN Stella zamieszkała u Waldemara Lipki. Ch.PL,Mł.Ch.PL JENI JOEN Stella została bazową suką hodowli " Jarpen ". JERRY Jarpen wraz ze swoją siostrą JACKIE Jarpen będące dziećmi Ch.PL KING’a z Indiańskiej Wioski i Ch.PL,Mł.Ch.PL JENI JOEN Stella , urodzone w 2003 roku, zamieszkały razem ze swoim ojcem, a JUSTI Jarpen w hodowli „ The Glow Of The Snowy Star „, należacej do Mirosławy i Jacka Nowak.

Ch.PL RUSCA Albus urodziła szczenięta z przydomkiem " Albus " dnia 31 grudnia 1997 roku i były one po Ch.PL YEN Minstrel. Z tego skojarzenia pochodziło rodzeństwo HANUR YEN Albus i HURSA YEN Albus, która miała szczenięta u Lidii Gos ( z przydomkiem „ Interglacjał „ ) i u której zamieszkała później JENNY JOEN Albus, urodzona w 2003 roku.

Natomiast Mł.Ch. Zw.Kl. MOSCA Albus ( E-026 ), urodzona dnia 5 grudnia 1992 roku, była córką TAV'y Albus i Kuuran ROCK'N ROLL'a. W miocie tym

oprócz niej były MOSSA Albus, MOSIA Albus i MOSKA Albus, która to u Zenona Janowicza miała szczenięta po swoim dziadku - Sajan ITANAN VARRO. Przyszły one na świat dnia 28 czerwca 1995 roku i były to ASLAN, ANTARES i AKSJA Eqninoxe.

Mł.Ch. Zw.Kl. MOSCA Albus także została matką mając np. szczenięta po Inter.Ch.Ch.PL Sajan ITANAN VARRO, urodzone dnia 26 kwietnia 1997 roku i w miocie tym były np. HOFFY Albus, który początkowo zamieszkał u Ewy Lewandowskiej, a poźniej u pp. Gierszewskich, HOMMY Albus która początkowo pozostała w hodowli, ale szczenięta miała u Moniki Reiter z przydomkiem " Błękit Oceanu ", jak np. urodzone dnia 25 listopada 2000 roku, po Mł.Ch.PL UGAR KARHU Albus i nazwane na literę " R ". Ich dziećmi zostały np. ROSA UGAR Błękit Oceanu, oraz RAF UGAR Błękit Oceanu, który był na współwłasność A. Gronowska i Beaty Sarlej.

HOLLY Albus, która to u Andrzeja Kłosińskiego miała szczenięta, np. urodzone dnia 11 sierpnia 1999 roku, po Inter.Ch.Ch.EST,FIN. Paarga JUOKSEVA KARHU. W miocie tym były np. Ch.PL NEWAN KARHU z Kresowych Pól, którego właścicielką była Maria Stopyra, oraz NANDA KARHU z Kresowych Pól, która to miała szczenięta z przydomkiem " z Tagmowego Gniazda ", należącym do Anny Górny Kłosińska. Z przydomkiem " z Tagmowego Gniazda " również urodziła szczenięta  HOLLY Albus.

HOMMY Albus urodziła dnia 21 października 1999 roku, po Inter.Ch.Ch.PL,Mł.Ch.Zw.Klubu Paarga JOENHALTIA m.innymi HANNY JOEN Albus, która również została w hodowli.

W dniu 30 czerwca 1999 roku pojawiły się na świecie PRAVARRO KARHU Albus, który początkowo był w rękach Krzysztofa Gierszewskiego,ale później wrócił do hodowli, w której przyszedł na świat, natomiast jego siostra PRATASJA KARHU Albus pozostała w hodowli. Rodzicami tego rodzeństwa zostali Inter.Ch.Ch.EST,FIN. Paarga JUOKSEVA KARHU i Ch.PL,Mł.ChPL,Zw.Klubu MOSCA Albus.

Jeżeli chodzi o polskie wystawy klubowe, to po raz pierwszy samoyedy zaprezentowały się na III Klubowej Wystawie Szpiców i Psów 5 Grupy FCI, zorganizowanej w 1994 roku, w Olsztynie, na której to wystawie tytuł " Najlepszej Hodowli Wystawy Klubowej Olsztyn-94 " otrzymała hodowla "Albus" z karelskimi psami na niedźwiedzie, ale miejsce II w tej konkurencji zajęła hodowla samoyedów, również z przydomkiem "Albus". W konkurencji " Najlepszy Reproduktor " miejsce II zdobył samoyed Sajan ITANAN VARRO, a w konkurencji " Najlepsza Para Psów Wystawy Klubowej Olsztyn-94 " również miejsce II zajęła Beata Sarlej z Inter.Ch.Sajan ITANAN VARRO i jego wnuczką – Ch.Mł. MOSCA Albus, która była na współwłasność Beaty Sarlej i A. Kędziora. Na poniższym zdjęciu z wystawy sopockiej z lewej strony stoi MOSCA Albus, a z prawej jej dziadek, czyli Inter.Ch.Sajan ITANAN VARRO i było to porównanie o rasę.